• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Tam strašá, napadne člověka při čtení ruského vládního listu

Za uplynulý půlrok se lidé v Česku dozvěděli hodně o počínání Ruské federace. Rusko však není jen svět bombastických kremelských prohlášení, válečného barbarství nebo zbytků někdejší slavné kultury. Lze v něm najít i nečekané úhly pohledu.

04:54

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 03:52

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách

O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.

Včera 02:59

Názory a argumenty: Robert Schuster: Kancléř Scholz opatrně mění energetické plány Německa

Od chvíle, co se stal Olaf Scholz loni v prosinci spolkovým kancléřem, čelila jeho vláda už řadě krizí. Od covidu, přes válku na Ukrajině, až po hrozbu, že Německo nebude mít na podzim dost plynu a elektřiny. Šéf německé vlády na ně zatím reagoval podle stejného vzorce: zpočátku nijak.

Včera 06:01

Petr Borkovec: Klasické vedro

„Strašný vedro, klasicky,“ hlásí od volantu někomu do telefonu moje žena, když vyjedeme z Benátska a ponoříme se do nekončících romaňolských polí, která často začínají kamennou branou, u jejíž paty roste oleandr a olivovník. V jejich stínu – ve stínu brány, stromku a keře – by se dal, myslím si pokaždé, když se z okýnka dívám na Itálii, prožít osamělý a krásný život o vodě a dlouhých rajčatech, co se už červenají za polní branou. Je srpen. Strašný vedro.

Včera 03:24

Názory a argumenty: Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost

Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.

Před dvěma dny 04:18

Názory a argumenty: Jan Vávra: Pravčická brána jako příklad privatizace zisků a socializace nákladů

Při hašení požáru v Českém Švýcarsku se zjistilo, že při vstupu do jedné ze zdejších nejpopulárnějších turistických lokalit se platí vstupné. Peníze ovšem nejdou ani národnímu parku, ani kraji či obci.

Před dvěma dny 03:12

Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Jak mají ruská média informovat o pozitivních dopadech války

Když ve čtyři ráno 24. února ruské rakety začaly dopadat na ukrajinská města, pro většinu obyvatel Evropy to byl šok. Poněkud překvapivě i pro kremelské propagandisty. Nikdo jim to totiž dopředu neřekl, takže si nestačili připravit notičky. Ještě dva dny před válkou se propagandisté vysmívali západním médiím a ptali se, kde je teda ta válka, kterou strašíte?

Před dvěma dny 02:38

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Veřejné osvětlení

Takové veřejné osvětlení je velká věda, zjistil Petr Hladík. Spíme-li v dosahu nějaké lampy, může právě ona určovat, jak kvalitní náš odpočinek bude.

Před třemi dny 04:11

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Propast, jejíž dno nevidět. A brzd se nedostává

Abychom začali něčím pozitivním: velký lesní požár v Českém Švýcarsku se podařilo dostat pod kontrolu, byť je ještě rozhodně co hasit, covidová vlna ustupuje – a to je skoro všechno. Světové ceny ropy sice šly výrazně dolů, ale benzín a nafta v Česku zdaleka tolik nezlevnily – mnozí pumpaři si zvedli marže. Majitel sítě Tank ONO ale míní, že se cen benzínu kolem 35 korun za litr ještě někdy dočkáme, hůř prý v tomto ohledu už bylo.

Před třemi dny 03:50

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Macešskost vůči obcím se může vládním stranám vrátit jako bumerang

Míru důvěry občanů mohou reprezentantům místní samosprávy závidět poslanci, senátoři, členové vlády i prezident. V červnu se podle agentury STEM pohybovala na 69 procentech. Proto mnohé překvapilo, že se opět našlo dost obcí, ve kterých zářijové komunální volby neproběhnou.

Před třemi dny 03:44

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Kdy zaberou ekonomické sankce Evropské unie uvalené na Rusko?

Pár čísel úvodem: Nejrůznějším sankčním postihům v Rusku je dnes vystaveno 1212 fyzických osob včetně Vladimira Putina samotného. Patří sem především lidé z jeho nejbližšího okolí, kam je třeba zahrnout i rodinu. Totéž se přirozeně týká i většiny oligarchů. Pokud jde o celé kooperace a velké firmy, je jich celkem 108. Tolik ekonomických sankcí proti jediné zemi nebylo ve světových dějinách aktivováno ještě nikdy.