- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Olympijská medailistka Lenka Marušková. Jak se startuje pracovní kariéra po skončení té sportovní?
Jak vzpomíná na olympiádu v Aténách v roce 2004, kde ještě jako Hyková získala stříbrnou medaili ve střelbě ze sportovní pistole? Dbá na to, aby i její děti dodržovaly slovo a dotahovaly věci do konce? Co se děje v ženě, když dítě nepřichází? Přistupuje odlišně k výchově syna a dcery? Jak to vypadá, když s ní "holčičkuje"? Jak se startuje mamince dvou malých dětí pracovní kariéra po skončení té sportovní? Vede své děti ke sportu? A má čas i na malování, které měla dříve ráda?
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Graubner: Akcent na chudé a lidi na okraji společnosti s novým papežem zůstane
Jaký je a bude nový papež Lev XIV.? Jak se postaví k umělé inteligenci, sexuálním menšinám nebo rozvedeným věřícím? A můžeme v brzké době očekávat jmenování nového pražského arcibiskupa? „Umím si představit, že smrt papeže a nový papež připraví nějaké zdržení, ale to může být otázka týdnů nebo krátkých měsíců,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner.
Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice
Byl to dost ponurý průzkum, který před pár dny zveřejnila agentura IPSOS. Podle něj si osm z deseti Čechů myslí, že svět čelí největší nejistotě od roku 1989. Pouze třetina lidí přitom očekává, že další generace budou žít v lepším světě, než je ten dnešní.
Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Umíte číst zprávy?
Jeden ze zásadních problémů soudobých sdělovacích prostředků tkví v tom, že zpravodajci dávno nevidí smysl svého počínání v podání svědectví o stavu světa, nýbrž v jeho interpretaci. Spotřebiteli informací je potom nabízený hotový výklad fakt místo látky pro vlastní úsudek. Obzvlášť to platí pro informování o situaci ve Spojených státech.
Názory a argumenty: Julie Hrstková: Regulace nájemného nefunguje. Přesto se světem valí jako lavina
Dostupnost bydlení patří v ČR k nejhorším v rámci EU. Platí to nejen pro nákup vlastního bytu nebo domu či pro nájmy. Jejich ceny rostou s klesající nabídkou – první čtvrtletí letošního roku nebylo v tomto ohledu žádnou výjimkou. Pokud inflace v prvním kvartále letošního roku dosáhla v meziročním srovnání 2,7 procenta, v oddíle bydlení se zvýšily ceny nájemného z bytu o 6,5 procent, uvádí Český statistický úřad.
Názory a argumenty: Petr Šabata: Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné
Novela školského zákona, jejíž projednání se ve Sněmovně neskutečně vleče, řeší i jiné problémy než jen financování nepedagogických pracovníků, a proto je její zdržení chybné a nebezpečné.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem
Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla. Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné? Regulace nájemného nefunguje. Přesto se valí světem jako lavina. Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice. Umíte číst zprávy?
Glosa Plus: Ondřej Neff: Peticí k úspěchu
Zrovna jsem četl, že 5,5 tisíce studentů podepsalo petici proti zkoušce z matematiky. Teď bude podpisů určitě víc, na podstatě to nic nemění. Matematika není, nebyla a nebude oblíbená. Jaké mám na ni vzpomínky ze školních dob? Dobré i špatné.
Jak to vidí...: Politolog Petr Just: Fico v Moskvě? Vzkaz slovenskému publiku. Rok od atentátu je ještě útočnější
Slovenský premiér Robert Fico po návratu z Moskvy, kde byl na Dni vítězství, zhodnotil svou návštěvu jako významný diplomatický úspěch. Okomentoval tak svá jednání s představiteli Ruska, Číny, Vietnamu a Brazílie. Co chtěl Robert Fico svojí přítomností v Moskvě ukázat? A jak se změnil rok od atentátu? Politolog Petr Just vysvětlí i to, jak válka na Ukrajině ovlivňuje národní zahraniční politiky a co pro ODS znamená ve volebním roce nepravomocně odsouzený starosta Řeporyjí.
Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Vlasovec pod třešní a jiné obrazy
Slavit se dá různě, i psaním. A tak dnes, osmého května, usedám k počítači, abych oslavila konec druhé světové války. Je co slavit, třebaže nastolený mír byl komplikovaný a ztráty tak ohromné. Vzpomínám na školní oslavy v době mého dětství, které – i když jsme nenáviděli Rusy a komunisty nebrali vážně – v sobě nesly něco nefalšovaně svátečního, snad to bylo i tím, že všechno kvetlo.
Názory a argumenty: Karel Barták: Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla
Spojené státy se točí zády k Evropě a ruská hrozba se konkretizuje. Pro jakou obchodní taktiku by se za této situace měla Evropská unie rozhodnout? Měla by dál čekat, co vyplodí nepředvídatelný Donald Trump, nebo sama převzít iniciativu? A pokud ano, měla by se dát měkkou, nebo spíše útočnou cestou? Tyto existenční otázky si kladou politici napříč kontinentem a v odpovědích na ně se podle očekávání neshodují.