• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: David Mareček: Hudba inspirovaná apokalypsou. Válka a koncentráky zmařily generaci skladatelů

Osmdesát let od konce druhé světové války se dá připomínat i skrze hudbu. O jaká jména z hudebního světa nás nejhrůznější konflikt v novodobých dějinách připravil? Jakou roli hrála hudba v Terezíně? A co dokáže hudba vyjádřit lépe než jiná umění? Generální ředitel České filharmonie David Mareček ještě představí lákadla jubilejního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a zamyslí se nad tím, co je jádrem neúspěchu Jana Součka v čele České televize.

26:14

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 22:32

Na Východ!: Skryté pozadí války na Ukrajině s novinářem Adamem Entousem

„Spojené státy se zapojily do vojenských operací na Ukrajině daleko víc, než se dosud předpokládalo.“ To je lakonické shrnutí obsáhlého materiálu, který vyšel v březnu 2025 v americkém deníku New York Times. Vychází z víc než tří stovek rozhovorů, které vedl novinář Adam Entous s vládami, velením armád a zpravodajskými službami v Evropě a Spojených státech o povaze partnerství Američanů s Ukrajinci při postupu proti ruské armádě.

Včera 24:09

Dvacet minut Radiožurnálu: Dana Kalinová: Alfou a omegou literatury je příběh. Pokud nezaujme, ztrácí kniha čtenáře

Mezinárodní festival Svět Knihy zahajuje příští týden už třicátý ročník. S jakou myšlenkou festival vznikal? Čemu každoroční setkávání spisovatelů, nakladatelů a čtenářů slouží? A jaký bude letošní jubilejní ročník, jehož hlavním tématem je Síla příběhů? Vladimír Kroc se zeptal bývalé dlouholeté ředitelky Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Dany Kalinové.

Včera 03:25

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Jedinečný výtvarný komentátor i autor sugestivních atmosfér

Politická satira, pouze psaná, ilustrovaná anebo čistě výtvarná je kategorie vzniklá velmi dávno a lidstvo provází zřejmě už od starověku. A pokud jde o tu výtvarnou, připomenout lze velkou pozdější postavu, jakou byl v 18. století tvořící předchůdce politické karikatury Angličan William Hogarth.

Včera 03:55

Názory a argumenty: Robert Schuster: Merzovo klopýtnutí ukazuje novou nestálost německé politiky

Volba šéfa německých křesťanských demokratů Friedricha Merze novým kancléřem se ve Spolkovém sněmu proměnila v nečekané drama. Ještě nikdy se nestalo, aby v podstatě ceremoniální akt při obsazování nejdůležitějšího úřadu v zemi se hned napoprvé nepodařil.

Včera 03:53

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Oslavy výročí konce druhé světové války zneužívají extremisté k ruské propagandě

Letos slavíme celých 80 let od konce druhé světové války, děsivého konfliktu, který vyrostl na politice rasové nenávisti, a který stál životy desítky milionů lidí. Nacismus a fašismus, krajně pravicové ideologie, je speciálně dnes nutné si připomínat a varovat před jejich renesancí. Ta totiž skutečně hrozí.

Včera 03:44

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Sázka na zdravý rozum může vést na scestí

Západ už není, co býval. Mluví se o návratu ke hře mocností, kdy ti ekonomicky či vojensky nejsilnější porcovali svět. Po éře Pax Americana s převahou Spojených států přichází mezidobí, kdy Amerika již není dominantní, Čína ještě není a Rusko nikdy nebylo a nebude, avšak je majitelem atomových zbraní ničivé síly.

Včera 25:09

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů. Sázka na zdravý rozum může vést na scestí. Merzovo klopýtnutí ukazuje novou nestálost německé politiky. Zneužité oslavy konce války. Reisenauer na Kampě. Květnové spanilé jízdy

Včera 03:26

Glosa Plus: Kristina Žantovská: Květnové spanilé jízdy

Po silnici jede malý konvoj, pár džípů a malý náklaďák s otevřenou korbou, na některých se třepotají americké vlaječky. Je 1. května. Šinu se za nimi pokorně čtyřicítkou, protože silničky se v jihozápadní části Čech kroutí a jsou příliš úzké.

Včera 03:35

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Čeština je těžký jazyk, ale nelituji.“ Francouzští studenti v Dijonu si češtinu pochvalují

Francouzské město Dijon si letos připomíná 105 let od otevření česko-francouzské sekce na tamním Carnotově gymnáziu. Mezi jeho známé absolventy patří třeba herec Jiří Voskovec nebo režisér Zdeněk Troška. V Dijonu najdete taky kampus prestižní Univerzity Sciences Po, kde studují i čeští studenti. A češtinu uslyšíte také na Burgundské Univerzitě v Dijonu.

Včera 04:13

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů

Během osmdesáti let, které uplynuly od konce 2. světové války, zažil český národ několik zásadních politických zvratů. Tříleté období omezené demokracie v třetí republice skončilo komunistickým pučem v roce 1948, po němž následovalo 41 let komunistické diktatury. V roce 1989 nastoupila demokracie.