• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Vícha: Sociální demokracie s komunisty, to je neslučitelné

Bohumínská buňka strany SOCDEM vyzvala vedení strany, aby zvážilo zrušení místní organizace anebo vyloučení jejich členů. Ohradila se tak vůči údajnému vyjednávání o propouštění členů strany kvůli výrokům, se kterými vedení strany nesouhlasilo. „Vylučování ze strany v době, kdy nám už tak ubývá členů, není asi to nejhlavnější téma,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu senátor a místostarosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM).

23:50

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 24:00

Dvacet minut Radiožurnálu: Stanjura: Harmonogram stavby bloků v Dukovanech je napjatý

Ve středu měla být podepsána smlouva na stavbu nových dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany s korejskou firmou KHNP. Krajský soud v Brně však kvůli stížnosti francouzské firmy EDF vydal předběžné opatření, kterým zakázal smlouvu podepsat. „Skutečně jsme vybrali tu nabídku, která je nejvýhodnější. Mrzí mě, že neúspěšný uchazeč využívá tuto možnost,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Včera 03:46

Názory a argumenty: Petr Hartman: Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama

Odškodnění klientů zkrachovalých bank v zákoně o státních symbolech. Zadávání veřejných zakázek v zákoně o surových diamantech. To jsou namátkou ukázky toho, jakým způsobem přistupovali v minulosti politici k prosazení některých věcí. Z nejrůznějších důvodů se nenamáhali s vytvořením příslušného předpisu. Zvolili rychlejší a pohodlnější cestu. Problém vyřešili pozměňovacím návrhem při projednávání zákona, který se týkal něčeho úplně jiného. Vznikaly tím tzv. přílepky.

Včera 03:43

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Je tu další válka. Tentokrát o satelity

Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.

Včera 03:49

Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Konkláve začíná

Od 7. května se Sixtinská kaple ve Vatikánu opět stává dějištěm jednoho z nejstarších a nejzáhadnějších náboženských rituálů – papežského konkláve. Turisté, kteří se sem chystali obdivovat slavné Michelangelovy fresky, mají smůlu. Kaple totiž prošla v posledních dnech úpravami, aby mohla hostit 133 kardinálů-volitelů, tedy těch členů kardinálského kolegia, kterým ještě nebylo 80 let.

Včera 25:57

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace pod dvěma procenty. Další válka. Tentokrát o satelity. Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama. Konkláve začíná. Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Evropské unie.

Včera 04:25

Názory a argumenty: Karel Barták: Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Unie

Zvolení Friedricha Merze německým kancléřem, může znamenat nový rozjezd nejen pro Německo, ale také pro Evropskou unii. Německo je nejlidnatější, největší a ekonomicky nejsilnější zemí EU – jeho stav a počínání nutně ovlivňuje všechny ostatní. Po mnohaletém váhání a přešlapování by rozhodné a dynamické Německo mohlo pozitivně podnítit celý evropský blok. Merz ostatně slíbil, že bude „nejevropštějším“ kancléřem posledních desetiletí.

Včera 26:14

Jak to vidí...: David Mareček: Hudba inspirovaná apokalypsou. Válka a koncentráky zmařily generaci skladatelů

Osmdesát let od konce druhé světové války se dá připomínat i skrze hudbu. O jaká jména z hudebního světa nás nejhrůznější konflikt v novodobých dějinách připravil? Jakou roli hrála hudba v Terezíně? A co dokáže hudba vyjádřit lépe než jiná umění? Generální ředitel České filharmonie David Mareček ještě představí lákadla jubilejního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a zamyslí se nad tím, co je jádrem neúspěchu Jana Součka v čele České televize.

Včera 03:58

Zápisník zahraničních zpravodajů: Dobrodružství v tatranské Jeskyni mrtvých netopýrů. Speleotreking je dřina, ale taky velká radost

Jen kousek pod chatou Milana Rastislava Štefánika v Nízkých Tatrách stojí stranou od cesty ještě jedno stavení. Místní o něm mluví jako o nejmenší boudě s největším sklepem, jde totiž o vchod do Jeskyně mrtvých netopýrů. V nejvýše položené vysokohorské jeskyni na Slovensku nezažijete jen běžnou prohlídku. Pod dohledem zkušeného jeskyňáře si návštěvník může vyzkoušet speleotracking, tedy překonávání terénu, plazení průrvami a puklinami, šplhání i slaňování.

Včera 04:13

Ranní úvaha: Pavla Horáková: Kam šlápne vojenská bota

„Benzinem voněli a travou, když tenkrát v květnu přišli sem...“ Verše Miroslava Floriana oslavující příchod Rudé armády do Prahy jsou první, co se mi vybaví v souvislosti s koncem druhé světové války u nás. Téma donekonečna omílané celé mé dětství, s ikonografií šeříků a tanku číslo 23, jehož historie nakonec nebyla taková, jak nám tvrdili.

Včera 03:46

Názory a argumenty: Petr Holub: Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace je konečně pod dvěma procenty

Svět se změnil, meziroční inflace v dubnu poklesla na 1,8 procenta, tedy na úroveň, na které byla naposled v roce 2018. Tak zní nejlepší ekonomická zpráva za posledních sedm let. Skončilo drsné období, kdy se ceny zvyšovaly dvouciferným meziročním tempem, a dost možná, že začíná něco nového a lepšího.