- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Havárie byla hlavně souhra okolností. Se španělským blackoutem se nedá srovnávat, míní odborník
Okolnosti rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části republiky se začínají vyšetřovat. Co o příčinách blackoutu víme už teď? Proč se rekonstrukce vedení, na němž došlo k pádu vodiče, odkládala deset let? Vladimír Kroc se ptal Michala Macenauera, odborníka na přenosové sítě a ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Jak to vidí...: Demograf Kučera: Sociální sítě mění hodnoty mladých. Odkládání rodičovství je jedním z důsledků
Český statistický úřad zaznamenal v roce 2024 historický pokles počtu narozených dětí. Příznivá nejsou ani čísla za první pololetí roku 2025. Co tento trend způsobuje? Jaké důsledky bude mít pro fungování státu? A jak velký vliv na nízkou porodnost mají sociální sítě a nejistota mladých? Hostem Zity Senkové byl demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Muzeum US Air Force stojí na místě, které vybrali bratři Wrightové. Vystavuje i bombardér z Nagasaki
Největší koncentrace bojových letadel dnes naštěstí není v žádné krizové oblasti světa, ale v muzeu amerického vojenského letectva ve městě Dayton ve státě Ohio. Právě tam, kde dnes stojí jedna ze základen vzdušných sil Spojených států, kdysi zkoušeli své první stroje bratři Wilbur a Orville Wrightovi. Milovníkům letecké techniky nestačí ani celý den, aby si prošli všechny tamní hangáry.
Ranní úvaha: Daniel Raus: Červenec
Jak nastoupí červenec, vždycky mě to napadne. U žádného jiného měsíce přitom nic podobného neprožívám, což je paradox. Věc se týká našich názvů jednotlivých měsíců, které – jak známo – nejsou odvozeny od názvů latinských.
Dvacet minut Radiožurnálu: Vojáků i aktivních záloh je nedostatek. Musíme do toho občany více vtáhnout, míní senátor Fischer
Zástupci Česka a Chorvatska se během setkání v Praze shodli na tom, že Evropa musí dbát na svou bezpečnost a zároveň být ekonomicky soběstačná. V jakých bodech se setkává česká a chorvatská politika? Jak probíhá vyjednávání s USA o zvýšení dovozních cel a jaké jsou americko-chorvatské vztahy? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal Pavel Fischer, senátor (nez.) a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Názory a argumenty: Robert Schuster: Proč je vysoká cena elektřiny v Německu Merzovou prohrou?
Když začátkem května oficiálně vznikla nová německá vláda kancléře Friedricha Merze, uložila sama sobě jeden nevyslovený úkol: Navenek chtěla vystupovat jinak než předchozí koalice levého středu kancléře Olafa Scholze. Bez veřejně se odehrávajících hádek, s jasnou představou, jak řešit nejpalčivější problémy země. A hlavně se držet zásady, že na čem se koaliční partneři jednou dohodnou, má také platit.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Kdo koho poučuje aneb Dominik Duka v Nitře
V časech společného státu možná měli Češi sklon chovat se ke Slovákům jako k mladším bratrům, které je tu a tam třeba trochu vést. Postupem času, především díky zákonu o federaci platného od prvého ledna 1969, to ale mizelo a Slováci se cítili a chovali samostatně. Byť stále pod jednou střechou. Z níž se pak k českému překvapení po konci takřečeného socialistického tábora ihned počali drát ven.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Otevřená okna do ložnic politiků aneb Tvrdý návrat Turkovy minulosti
Čestný lídr Motoristů Filip Turek, jaký to paradox, má problém: Dle zjištění serveru Page Not Found na něj bylo podáno trestní oznámení za sexuální násilí, k němuž mělo dojít před 15 až 20 lety. Ve zprávách z údajného Turkova osobního emailu se toto chování na řadě míst potvrzuje, doprovázené přitom sebelítostivými poznámkami a různými citovými manipulacemi, jakých bývají intimní roztržky plné. Co teď s tím?
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem
Snad se Putin nad koncem liberální globalizace raduje předčasně. Proč je vysoká cena elektřiny v Německu Merzovou prohrou? Dukova omluva? Otevřená okna do ložnic politiků čili tvrdý návrat Turkovy minulosti.
Okolo češtiny: Dnes se vydáme s bohemistou Ondřejem Bláhou do ZOO
Čeština je typická tím, že si v ní věci rádi tak trochu ulehčujeme. Místo víceslovných pojmenování velmi často volíme slova zkrácená. Na jedno takové zkrácené ale i nesklonné se v dalším dílu pořadu Okolo češtiny podívá bohemista Ondřej Bláha.
Glosa Plus: Iva Pekárková: Australské řeky vzhůru nohama
Všechno to začalo novinovým článkem v Canberrských Timesech v roce 1985. Pisatel navrhoval výrazně zvýšit počet letů startujících z melbournského letiště, aby prý „návštěvníci nemuseli strávit v Melbourne ani o minutu déle, než je nezbytně nutné“.