• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Marek Hudema: Debata o přijetí eura. Na argumenty se nedostává

Ministry menších koaličních stran nedávno rozzlobil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, který doporučil vládě nestanovovat termín pro přijetí eura ani nepodnikat příští rok žádné přípravné kroky ke vstupu do eurozóny. Vypadá to jako ryzí odmítání eura.

02:36

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 03:41

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Další poprask kolem ministra Blažka. Jak dlouho ještě?

Jestli někoho můžeme označit za černou ovci Fialova ministerského týmu, tak je to nesporně ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Od svého vstupu do kabinetu se tento vlivný člen ODS setrvale zaplétá do afér a podezření, podlamujících důvěru veřejnosti v politiku, spravedlnost i právní stát.

Dnes 04:02

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Boje o státní rozpočet

Projednávání státního rozpočtu v prvním svobodně zvoleném parlamentu po sametové revoluci probíhalo hladce. Až příliš. Do diskuse se nikdo moc nehrnul a tak se přihlásil rozvážný Jan Sokol a vysvětlil poněkud zmateným poslancům, že rozpočet patří k nejdůležitějším politickým tématům a že v zavedených demokraciích bývá předmětem vášnivých sporů.

Dnes 03:41

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Hamás má v Moskvě přítele na telefonu

Válka mezi Izraelem a Hamásem má samozřejmě řadu dalších účastníků, a úspěšně se mezi ně vklínilo i Rusko. Nesleduje přitom zájmy Palestinců nebo Izraelců, ale své vlastní. Totiž Putinovy.

Dnes 26:00

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem

Jak Rusko vydělává na situaci v Gaze. Boje o státní rozpočet. Další poprask kolem ministra Blažka. Jak dlouho ještě…? Debata o přijetí eura: Na argumenty se nedostává. Boj o důvěru středních vrstev.

Dnes 02:52

Vybrali jsme pro vás: Jak to bylo dřív: Mikuláš chodil zásadně v předvečer svého svátku a vždycky všechno věděl

Jablka, čokoláda, bonbony, brambory a pár kousků uhlí. I takovou nadílku ještě před několika desetiletími dostávaly děti od čerta a Mikuláše. Několik vzpomínek a malé zamyšlení v komentáři Vladimíry Hamalové.

Dnes 03:28

Glosa Plus: Iva Pekárková: Třetiči a klimatické změny

Už od sedmdesátých let minulého století chodí za mým kamarádem Daliborem, vynikajícím matematikem, pánové (vždycky jsou to pánové) vyzbrojení listem papíru, pravítkem a kružítkem a s nadšením volají, že to vyřešili.

Dnes 05:01

Ranní úvaha: Pavla Bergmannová: Kdo s koho!

Když kapacita baterie mého mobilního telefonu klesne zhruba k deseti procentům, musím se mít na pozoru. Tak jako nedávno… Sama v noci v cizím městě mířím na ubytování. Asi v půlce cesty při náhodném pohledu na displej mobilu zjistím, že jsem se dostala na pouhých pět procent. Vyděsím se, neboť si uvědomím, že mám v telefonu všechny kódy ke vstupu.

Dnes 03:58

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Koalici došlo, že hodit střední vrstvu přes palubu není rozumné

Způsob, jakým Petr Fiala (ODS) vstoupil do jednání s nemocničními lékaři stěžujícími si jak na sloužení drsných přesčasů, tak na neadekvátní ohodnocení, mnohé překvapil. Ponechme nyní stranou, nakolik je jeho plán, jak zařídit, aby zdravotníci brali víc, reálný. Podstatná je dobrá vůle premiéra i ministra Vlastimila Válka (TOP 09), který v pondělí rozhovory s lékařskou komorou a odbory dotáhl do konce.

Včera 03:59

Názory a argumenty: Ivan Štern: Tusk premiérem prezidentovi navzdory

Kdyby u nás ještě nedávno dopadly volby podobně jako nyní v Polsku, počítali bychom s tím, že si možná i rok na řádnou vládu počkáme. Volby v Polsku vyhrála dosud vládnoucí strana Právo a spravedlnost. V parlamentu ale nevytvoří vládní většinu. Na své straně má ale svéhlavého prezidenta, který jí fandí, vzešel z ní, a ač nemá šanci na vládnutí, dostala možnost prvního tahu.

Včera 03:39

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Jak se Nikki Haleyová prodrala pelotonem

Boj o republikánskou nominaci pro prezidentské volby vstupuje do nové fáze. Už za pár týdnů se bude hlasovat v prvních státech, a výsledek může hodně ovlivnit volební chování v těch dalších. A při pohledu na proměnu podpory jednotlivých kandidátů je patrné, že se něco děje.