• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Klára Notaro: Zámek ve Versailles a film Jeanne Du Barry

Jako každým rokem v květnu, i letos ve Francii proběhl filmový festival v Cannes. Na zahájení byl promítnut historický film Jeanne du Barry od scénaristky a režisérky Maïwenn. Maïwenn také hraje roli Jeanne du Barry, milenky stárnoucího krále Ludvíka XV., kterého mistrně ztvárnil americký herec Johnny Depp.

03:55

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 03:56

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Poselství z Kyjeva Konstantina Sigova

V květnových dnech pobýval v Praze ukrajinský filosof profesor Konstantin Sigov. Obdržel ocenění Učené společnosti České republiky, přednesl několik přednášek a v Knihovně Václava Havla prezentoval svou českou knížku Poselství z Kyjeva. Je známý nejen ve své rodné zemi, kde vydává své knihy, ale i v zahraničí.

Dnes 04:10

Názory a argumenty: Karel Barták: Zelenskyj in, Erdogan out. A Evropské politické společenství jako fronta proti Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek nečekaně zjevil na schůzi Evropského politického společenství nedaleko Kišiněva, hlavního města Moldavska. Nepřijel naopak čerstvě znovuzvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dnes 03:37

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Uplynulo 83 let od Farhúdu. Proč je to důležité?

Farhúd, toto jméno označuje masakr, který se odehrál 1. a 2. června roku 1941. Jde o málo známou událost, která ovšem dosud formuje politiku přinejmenším na Blízkém východě.

Dnes 03:57

Názory a argumenty: Jan Vávra: Selhávání státu bude zřejmě pokračovat

Od oznámení takzvaného konsolidačního balíčku neuplynulo moc času a ministr financí už v reakci na rekordní květnový schodek státního rozpočtu plánuje další úspory v provozu státu. Přitom už teď jsme svědky jeho několikerého selhání. Stát si například nedokázal spočítat, kolik se kdy narodilo dětí a kolik míst bude potřeba na středních školách, takže řada dětí, které absolvovaly přijímací zkoušky s velmi dobrým výsledkem, nemá šanci dál studovat.

Dnes 26:01

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Petrem Schwarzem

Selhávání státu bude zřejmě pokračovat. Volba soudců ÚS – střet dvou koncepcí. Uplynulo 83 let od Farhúdu. Proč je to důležité? Zelenskyj in, Erdogan out. A EPS jako jednotná fronta proti Rusku. Poselství z Kyjeva Konstantina Sigova. Versailles a film Jeanne Du Barry

Včera 03:16

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Pokrok ani v církvi nezastavíš

Jestli se věci pomalu mění ve společnosti, tak ještě mnohem pomaleji to jde v církvích. A úplně nejhůř v oblastech, které církve pokládají „za své“. Sem rozhodně patří rodina a manželství.

Včera 03:23

Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Netanjahuův soudní proces se pro něj nevyvíjí dobře

V Izraeli pokračuje čtvrtým rokem soudní proces s premiérem Netanjahuem. Je obžalován z korupce, podvodů a zneužití důvěry ve třech případech – v letech 2011–2016 měl přijímat dary v hodnotě statisíců dolarů, slibovat majiteli vlivného deníku, že prosadí přijetí zákona, který oslabí jeho konkurenta, když budou noviny psát o Netanjahuovi a jeho rodině příznivě, to představuje zneužití pravomoci veřejného činitele, protože byl tehdy premiérem a zároveň i ministrem komunikací.

Včera 03:35

Názory a argumenty: Břetislav Tureček: Erdogana udržela u moci blízkovýchodní mentalita a hodnoty

Staronovým tureckým prezidentem je i po volbách z neděle Recep Tayyip Erdogan. Jeho strana AKP navíc uspěla i v parlamentních volbách. Porážka opozičního tábora je výsledkem jednak mezinárodních zájmů Turecka a jednak blízkovýchodní mentality voličů, pro které byl nakonec přijatelnější silný vůdce než vágní sliby liberálních změn.

Včera 03:36

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Nová ruská učebnice dějin

Už od letošního září se žáci 10. a 11. tříd ruských středních škol budou z nové učebnice dějepisu dovídat věci vskutku neuvěřitelné. Podle tvrzení jejích autorů válka na Ukrajině nezačala masivním vpádem ruských vojsk, která se zejména na kyjevských předměstí dopustila prokazatelných hromadných vražd, ale příchodem Petra Porošenka do úřadu ukrajinského prezidenta.

Včera 03:51

Názory a argumenty: Adam Černý: Maďarsko testuje unijní soudržnost

Bobtnající obavy z maďarského unijního předsednictví v čele Rady Evropské unie vedou k rostoucímu tlaku na to, aby bylo odloženo, jak dokládá rezoluce Evropského parlamentu přijatá výraznou většinou. Snad žádný členský stát, možná s výjimkou Polska, si nedokáže představit, že by unii na půl roku vedla země, která má potíže s dodržováním právního státu nebo svobodou médií.