- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy
Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Tomáš Pojar: Výroky Donalda Trumpa neberme doslovně. Je to výzva k vyjednávání a reakci protistrany
Evropská unie se podle Donalda Trumpa chová ke Spojeným státům velmi špatně. Má nový americký prezident pravdu? Jaká opatření svými slovy avizuje? Vladimír Kroc se zeptal vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Hřib ve volbách na správném místě
Zatím ještě žádný předseda strany nebo hnutí, které kdy působily ve Sněmovně, nemohl demonstrovat jedinou výhodu z faktu, že subjekt sám nevedl do voleb na čele kandidátky. A neseděl pak mezi kolegy v dolní komoře s možností na vše okamžitě reagovat a s podstatným přednostním právem vystupování. Žádná pozitiva to totiž nenese a nést nemůže.
Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Slovenský premiér Fico hrozí předčasnými volbami z taktických důvodů
Slovensko aktuálně zažívá jednu z mnoha dalších vypjatých situací na politické scéně. Jako by už jich nebylo za poslední dobu dost. K nejnovějšímu výbuchu emocí došlo v parlamentu, kde se sjednocená opozice pokusila vyslovit nedůvěru Ficově vládě.
Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Jourová vs. Musk? To je nerovný boj
Bývalá eurokomisařka Věra Jourová v loňském rozhovoru pro server Politico sdělila, že ze všech šéfů, které zná, je „Elon Musk jediný, který není schopen rozlišovat dobro a zlo“. Majitel sítě X ji na oplátku nazval „ztělesněním banálního byrokratického zla.“
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Trumpova opatření pro boj s migrací už narážejí na odpor
Snahy prezidenta Donalda Trumpa omezit ilegální migraci podporuje většina Američanů. Způsob, jakým se rozhodl s migrací bojovat, začíná ale už jen několik dní po jeho nástupu do funkce vyvolávat odpor v části veřejnosti i pochybnosti o ústavnosti některých opatření.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Pravice Elona Muska. Jourová vs. Musk, to je nerovný boj. Hřib ve volbách na správném místě. Slovenský premiér Fico hrozí předčasnými volbami. Trumpova opatření pro boj s migrací už narážejí na odpor.
Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Obrana motoráku
Všichni asi známe motorový vůz, který vypadá jako autobus, ostatně autobusové jsou i některé jeho díly, například i motor Liaz. Po železnici jezdí už od roku 1975 a pořád nám slouží. Má dvě nápravy a býval řady M 152, nyní 810.
Jak to vidí...: Hudebník Hlaváč: Vltava je řeka nejenom životadárná, ale i život inspirující. Smetana to věděl
Na Rok hudby oslavující mimo jiné i dvousté narození Bedřicha Smetany symbolicky navázal projekt Národního památkového úřadu Vltava slavná & splavná. Cílem je nejen upozornit na 150 let od jejího uvedení, ale hlavně vyzdvihnout význam řeky jako národního symbolu a kulturní cesty v přírodních, kulturních, společenských a hospodářských souvislostech. Co všechno pro nás Vltava znamená? Hudebník Jiří Hlaváč se zamyslí i nad novou verzí slovenské hymny a nad sílou fotografie.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Luxus a moderní výdobytky. Dům pivovarníka v Milwaukee dokumentuje zlaté časy amerického průmyslu
V Milwaukee, největším městě amerického státu Wisconsin, jsou dodnes patrné stopy velké prosperity v 2. polovině 19. století. Patří mezi ně i vila majitele zdejšího pivovaru, který dal jméno jednomu z oblíbených amerických ležáků, Fredericka Pabsta. Američtí průmyslníci bývali šlechtou tehdejší společnosti a odpovídaly tomu i jejich honosné domy s nejmodernějším vybavením. Pabstova vila přežila pozdější období bourání a přestaveb jako jediná ve městě.
Ranní úvaha: Karel Hvížďala: Kdyby Sókratés stál na Řípu
Sókratés na Řípu nikdy nebyl. Zemřel v roce 399 před naším letopočtem. Sice v Athénách, kde žil, již společnost byla gramotná, ale on sám nikdy nic nenapsal: dával přednost dialogu. Jeho myšlenky zaznamenal jeho žák Platon.
Názory a argumenty: Jan Fingerland: Pravice Elona Muska
Elon Musk ví, jak vyvolat rozruch, třeba když při předání moci novému prezidentovi opakovaně zvedl pravici – asi ve jménu „nové americké pravice“. Takže se dočkal, a miliarda lidí se dohaduje, zda je nebo není nacista, aniž by mohli dojít k uspokojivému závěru.