• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Ivan Štern: Díky uprchlíkům naše děti hloupnou

Kdysi evropský premiant ve vzdělávání a průkopník moderních vzdělávacích metod se podle posledního měření společnosti PISA ocitá v nepříjemném propadu. Za posledních dvacet let výrazně mezi finskými žáky klesla čtenářská a matematická gramotnost. Potvrzuje to i studie, již podkladě měření vydalo finské ministerstvo školství.

03:49

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Před čtyřmi dny 04:24

Ranní úvaha: Anna Beata Háblová: Architektura si zase jednou rozpustila vlasy

Koncem roku 2022 vyšla kniha osobních příběhů českých architektů a architektek pracujících v zahraničí, s názvem Expati. Texty vznikly přepsáním již proběhlých přednášek v pražském Centru Architektury a Městského Plánování CAMP, a publikaci editorsky zaštítili Eugen Liška a Adam Gebrian.

Před pěti dny 03:43

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Voličské preference budou i nadále kopírovat kvalitu života

Sociologové neradi slyší o rozdělené zemi, zejména na města a venkov. Prezidentské volby jim k tomu skýtají pádný argument. Vždyť Andrej Babiš zvítězil jen ve třech krajích – Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském. A kdybychom šli po okresech, nalezli bychom navíc už jen několik málo lokalit. Jeho barvy nepřevážily ani ve městech, kde se hnutí ANO loni dočkalo komunálního úspěchu.

Před pěti dny 04:24

Glosa Plus: Iva Pekárková: Kam s ní(m)?

Británií otřásla zpráva o vězenkyni jménem Isla Bryson. Byla shledána vinnou z trestného činu znásilnění, kterého se dopustila nejméně dvakrát, když ještě byla muž jménem Adam Graham. Jako žena byla umístěna do jediné ženské věznice ve Skotsku.

Před pěti dny 04:02

Ranní úvaha: Jan Němec: To je gag

Pamatujete si ještě Jima Carreyho? V polovině 90. let zřejmě nebylo slavnějšího komediálního herce. Nacházel jsem se v pubertě a filmy jako Maska, Blbý a blbější nebo Ace Ventura: Zvířecí detektiv podnikaly útok na bránici teenagerů po celém světě. Carrey byl muž s gumovou mimikou a silným ADHD, jak vyšlo najevo později.