• Podcasty
  • Český rozhlas - Jídlo a gastronomie
Český rozhlas - Jídlo a gastronomie
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Pochoutkový rok: Chlupaté knedlíky s houbami a se slaninou od Vladislavy Bujnové

Dokonale kypré chlupaté knedlíky krásně kloužou do krku a čekají, až si dáte další a další. Slanina s cibulkou a houby chutě krásně vyvažují. Les je zázrak sám o sobě a na podzim se vyplatí zpracovat jeho dary tak, jak to dělá Vladislava Bujanová ze Zvolenova.

06:52

Český rozhlas - Jídlo a gastronomie

Vydává: Český rozhlas

Recepty a nápady, jak si jídlem zlepšit den.

Web

Před týdnem 01:24

Pochoutkový rok: Bílé, červené, šumivé. Jakou teplotu má mít při podávání víno? Souvisí s tím i držení sklenky

Víno je kultovní nápoj, který v podstatě už známe ze starověku. Pivaři se přou s vinaři, který nápoj je starší, a proto si také víno také zaslouží důstojného zacházení. Jak na to, radí Ladislav Špaček.

Před týdnem 03:37

Pochoutkový rok: Dýňové koláče, polévky i oleje. Spotřeba buclaté zeleniny v Česku neustále roste

Na podzim vrcholí sezóna dýní, kdy si můžete vychutnávat polévky, pyré, marmelády nebo i kávu z tykvovité zeleniny. Dýně jsou v Česku čím dál oblíbenější a jejich spotřeba rok od roku roste.

Před 3 týdny 08:05

Pochoutkový rok: Krokety s houbami a kysaným zelím od Márii Křižkové

Ve Valašském Meziříčí nás přivítala další soutěžící, Mária Křižková. Krokety plněné houbami a se zelím jsou vlastně smažené palačinky. Houby v kombinaci se zelím dodají pokrmu téměř masovou chuť. Krustička od smažení na másle pak nádherně křupne v ústech. Jídlo se hodí k jakémukoliv pití i jako chuťovka. Když přinesete krokety na stůl, potěšíte každého.

Před 3 týdny 01:45

Pochoutkový rok: Kompot: Jak podle etikety jíst ovoce, které má pecku? Postup oddělení pecky je jazykové cvičení

Už jste někdy přemýšleli, když si v restauraci dáte kompot, jak ho jíst správně podle etikety? Takový jablečný nebo hruškový určitě bez problémů zvládneme. Ale co když nám přinesou třeba třešňový, višňový, švestkový, tedy ovoce s peckou? Kam s ní? Radí Ladislav Špaček.

6. srpen 2023 08:23

Pochoutkový rok: Tvarohové taštičky plněné mletým masem od Rudolfa Cibulky

Bramborové těsto, špenát, osmažená cibulka. Co je lepšího v české kuchyni? Tvaroh bramborové těsto zjemňuje, dodá tradičnímu jídlu zase trochu jinou chuť a i po vychladnutí udrží těsto kypré a vláčné. Uvnitř je umleté maso a klobásy. Je to jak gastronomický sen, ve kterém budete křičet, že chcete ještě přidat. Vařil Rudolf Cibulka z Šošůvky.

6. srpen 2023 04:21

Pochoutkový rok: Konec plýtvání? Obchodní řetězce nabízejí křivou zeleninu

Co si představit pod pojmem křivá zelenina? Jedná se o kvalitní a zdravé plody, které kvůli svému atypickému vzhledu končily zaorané v polích nebo v odpadu.

9. červenec 2023 07:22

Pochoutkový rok: Slaný masový koláč s fazolemi zakrytý kaší od Květy Magurové

Na maso stačí jen sůl a pepř a fazole dodají koláči příjemnou strukturu na skus. A když uděláte bramborovou kaši tak, jak ji dělá Květa Magurová z Vrchlabí, bude hedvábná jako ten nejjemnější samet.

9. červenec 2023 03:05

Pochoutkový rok: Lípa není národním stromem kvůli lipovému čaji. Za svou ji považují všichni Slované

Lípa a její košatá koruna s podmanivou medovou vůní provází lidstvo už dlouhé tisíce let. Na světě byste našli asi 30 druhů lip. Mezi naše původní ale patří pouze lípa velkolistá a lípa srdčitá. Poznáme ji podle typických listů tvaru srdce, těžko zaměnitelným květům i omamné vůni, za kterou se právě v tomto období stahují včely z širokého okolí.

25. červen 2023 09:37

Pochoutkový rok: Ořechové kornoutky plněné sněhovým krémem s marmeládou od Evy Vahalové

Tyto kornoutky jsou jako indiánky, které zabalíme do kornoutku máčeného v čokoládě. Šmrnc náplni dodá zavařenina. Vychutnejte si ty okamžiky štěstí, které vás vystřelí do sladkého vesmíru.

25. červen 2023 01:49

Pochoutkový rok: Ladislav Špaček: V restauraci se pivo pije jinak než v pivnici. A co když pěna ulpí na horním rtu?

Jsme národ pivařů a jinak se pivo pije v hospodě a jinak v restauraci. Jak je to správně společensky?