- Podcasty
- Český rozhlas - Hudba

Poslechněte si podcast: Špína: Zvukové pukliny v městské divočině. Na obhlídce pražské Synth library
Projekt, prostor, kolektiv, nebo myšlenka? Tenhle týden jsme se konečně věnovali pražské Synth Library, která existuje už sedmým rokem. Do Špíny za námi dorazila djka a moderátorka Mary C a hudebník a producent Martin Hůla, kteří jsou se Synth Library spjatí už od samotného počátku a společně jsme se bavili o tom, jak SL funguje, kdo tam chodí i jaké syntezátory v SL najdeme.
Český rozhlas - Hudba
Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.
Ex libris: Jiří Ramba: Osudná hra Bedřicha Smetany
Našemu budoucímu slavnému skladateli bylo jedenáct, když jeho život poznamenala klukovina, jejímiž následky až do smrti trpěl. Chirurg Jiří Ramba se na osudový okamžik Smetanova dětství zaměřil nejen z lékařského hlediska, ale pustil se i do historického pátrání, které sepsal do knihy Osudná hra Bedřicha Smetany. Podařilo se mu poodhalit příčiny a důsledky nehody, která nejspíš zapříčinila skladatelovy celoživotní bolesti a také následnou hluchotu. (Vysíláme v repríze.)
Akcent: Streamování hudby nahrává jen superhvězdám. Situace je trudná, říká šéf vydavatelství
Saša Michailidis se ptá Petra Ostrouchova z hudebního vydavatelství Animal Music a Miloše Hrocha z FSV UK, který zkoumá dopady streamingu na hudební trh. Zlaté časy streamovacích platforem – i takto bychom mohli okomentovat čísla za loňský rok na hudebním trhu v Česku. Streaming tvořil totiž už 64 a půl procenta ze všech příjmů tuzemského hudebního průmyslu. Jak se vůbec dnes platí hudebníci a co s tím dělá právě streaming? Repríza ze 7. 4. 2025.
Host ve studiu: Talentovaný muzikant Jan Jareš je důkazem, že vášeň a talent neznají hranice a překonají i handicap
Představíme vám výjimečného umělce, zpěváka a klavíristu, který má absolutní sluch, díky kterému vystudoval pražskou konzervatoř a stále ukazuje, že vášeň a talent neznají hranice a překonají i lecjaký handicap. Talentovaný muzikant, který už několikrát ovládl i rozhlasovou hitparádu, Jan Jareš je dnes s námi.
Seriál Radiožurnálu: Bývalé koksovny hostí Iggy Popa či hudební meditace. Areál Colours udivuje zahraniční návštěvníky
Hotely i kempy v Ostravě a jejím okolí jsou skoro vyprodané, vlakové soupravy mířící do slezské metropole téměř obsazené. Dvacátý ročník festivalu Colours of Ostrava v prostředí někdejších koksoven a vysokých pecí Dolních Vítkovic začíná už zítra, přičemž Radiožurnál bude denně z festivalu vysílat. Kromě koncertu Stinga, Iggyho Popa nebo Alvaro Solera se mohou jeho návštěvníci těšit třeba i na vystoupení skladatele hudby seriálu Hra na oliheň a další asijské umělce.
Alex a host: Táta ze mě chtěl mít houslistu, děda mě potají učil na trumpetu, vzpomíná dirigent Václav Hybš
Nejen v českém hudebním světě je pojmem. Za svou šedesátiletou hudební kariéru s pověstí přísného kapelníka si získal uznání i ve světě.
Seriál Radiožurnálu: Začátky na hradě, world music i bosá Phoebe Bridgers. Co ukrývá 20letá historie Colours of Ostrava?
Ve středu 16. července odstartuje v oblasti Dolních Vítkovic festival Colours of Ostrava. Radiožurnál je jeho hlavním mediálním partnerem a společně s festivalem proto přímo z areálu chystá speciální vysílání ze stříbrného R-streamu. Hostem bude třeba Ben Cristovao, Lukáš Hejlík, skupina Nedivoč a další. Víc teď ještě neprozradíme, naopak se vydáme do více než dvacetileté historie festivalu.
Jihočeši: Hudba se stala mou láskou a myslím, že i mým úkolem na této planetě, říká skladatel Jaroslav Krček
„Hudba je skutečně z vysoké božské sféry. Jsem o tom přesvědčený jako o faktu.“ To jsou slova hudebníka, dirigenta, sbormistra a skladatele Jaroslava Krčka. Muže, který skládá jak symfonie, tak hudbu k filmům, upravuje lidové písně a také sestavil celou řadu zpěvníků.
Příběhy z kalendáře: Vlasta Průchová, česká legenda jazzu. Nazpívala duet se začínajícím Karlem Gottem
Vlasta Průchová, významná česká jazzová zpěvačka se narodila 12. července 1926 v Ružomberku. Kouzlu jazzu propadla po seznámení s budoucím manželem Janem Hammerem, který patřil k průkopníkům tohoto hudebního žánru u nás. Největší popularitu si získala na přelomu 50. a 60. let díky soutěži Hledáme písničky pro všední den. Hned několik songů v jejím podání se stalo dobovými hity včetně duetu Až nám bude dvakrát tolik s tehdy začínajícím Karlem Gottem.
Hovory: Janek Ledecký: Za dokument Všechno bude fajn jsem doma dostal pěkně za uši
„Opravdu vážně jsem začal psát texty ve chvíli, kdy jsem nastoupil do kapely Žentour,“ popisuje hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák a také básník Janek Ledecký. „Začátek Žentouru byl ve znamení hodně alternativní muziky a pod nálepkou tzv. nové vlny se hrála docela komplikovaná hudba. Texty ale byly ze Slabikáře pro zvláštní školy,“ dodává muzikant.
Dopolední host: Petr Muk měl v sobě pěvecký i tvůrčí talent odjakživa, vzpomíná kamarád a spoluhráč Petr Kučera
Hlas jako zvon, na svou dobu nevídaný a originální projev, ale také velké srdce. Tak přátelé i fanoušci vzpomínají na zpěváka Petra Muka. Narodil se 4. února 1965 v Českém Krumlově. Svět předčasně opustil na jaře roku 2010. Do povědomí fanoušků vešel jako sólový interpret a zpěvák skupin Oceán a Shalom.