- Podcasty
- Český rozhlas - Hudba

Poslechněte si podcast: Příběhy z kalendáře: Písničkář Bob Dylan. Provokatér, kazatel a mystifikátor
V 60. letech 20. století naslouchali protestsongům Boba Dylana květinoví rebelové, utiskované menšiny i znepokojení politici. Americký písničkář, hudebník a všestranný umělec se narodil 24. května 1941 v Minnesotě jako Robert Allen Zimmerman. Vyrůstal v židovské komunitě a své kořeny dlouho zapíral. Vydával se například za potomka indiánských vyvolávačů deště nebo za nalezence odchovaného v kočovném cirkuse.
Český rozhlas - Hudba
Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.
Host Radiožurnálu: Irglová a Hansard znovu spolu na podiu. Forward není jen čistá nostalgie, říká Irglová o nové desce
Vydávají spolu novou desku Forward, jejich formace The Swell Season absolvuje turné po Evropě. Markéta Irglová a Glen Hansard opět hrají spolu. „Tření dělá jiskry, které tvorbě dávají jiný tón,“ říká Irglová, která si pochvaluje spolupráci na nové desce. „Prostředí, kde album vzniklo, bylo velice rodinné. Moje rodiny, Glenova rodina, a ještě k tomu kapela.“
Host Lenky Vahalové: U fanoušků víc rezonuje, když dám do songu kus svého příběhu, myslí si zpěvačka Elizabeth Kopecká
„Třeba Plán B je taková písnička ze života. Je super skládat o tom, čím jste si opravdu prošli, víte, o čem zpíváte. Zrovna tohle je téma, které se bohužel často děje, že se člověk nesprávně zamiluje a hraje takové ty druhé housle,“ říká zpěvačka Elizabeth Kopecká.
Zprávy ČRo Olomouc: Sté výročí narození významného organologa Antonína Schindlera připomene koncert v kostele sv. Mořice
V neděli 25. května si Olomouc připomene sté výročí narození významného muzikologa, varhaníka a organologa Antonína Schindlera. U této příležitosti se v 18 hodin uskuteční slavnostní varhanní koncert v kostele sv. Mořice, kde Schindler působil jako hlavní varhaník a zanechal nesmazatelnou stopu v hudebním i kulturním životě města.
Špína: Černé vrány krouží na obzoru. Vyprávíme příběh portlandských Tragedy
Jen málo kapel zanechalo v hardcore punkové scéně takovou stopu jako Tragedy. Bez pomoci labelů i sociálních sítí si vybudovali naprosto jedinečnou pozici a stvořili zvuk, který ovlivnil stovky kapel napříč několika generacemi. Letos uplynulo 25 let od vydání jejich debutové desky a tak jsme se rozhodli, že jim věnujeme celý jeden díl Špíny.
Středočeské příběhy: Jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová vyrůstala obklopena rytmem. Ke svému jubileu chystá nové písně
V životním příběhu jazzové zpěvačky Petry Ernyeiové jednoznačně platí známé rčení „jablko nepadá daleko od stromu“. Narodila se do hudební rodiny, a přestože byla odchována jazzem a rytmem, svou cestu ke zpěvu si hledala sama. Dnes svým krásným hlasem obsáhne několik žánrů, věnuje se autorské tvorbě i organizaci hudebních akcí.
Vlna: Kluby po celém světě zavírají. Zažíváme krizi nočního života?
Přijď si zatančit a pomoz nám, bojujeme o přežití. Tuto zprávu ve zkratce poslala do světa stálice pražského nočního života, a sice klub Ankali. Rostoucí náklady spojené (nejen) s inflací a menší zájem o probdělé noci plné hudby ale negativně ovlivňují i další místa… a to nejen v Praze.
Blízká setkání: Zpěvačka Katarína Koščová o klavíristovi Danielu Špinerovi: Je to můj pódiový manžel
Ještě před pár lety vystupovali se skupinou. „Teď jsme ale zůstali jen my dva,“ přiznávají v Blízkých setkáních zpěvačka Katarína Koščová a klavírista Daniel Špiner. Ten bývá považován za zpěvaččina manžela. „Můj skutečný manžel je náš manažer. Takže všichni spolu žijeme v autě a po hotelech. Jsme takový manželský trojúhelník,“ směje se. Nesestříhaný záznam rozhovoru Terezy Kostkové včetně písniček najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.
Alex a host: Rangers hrají už 60 let! První tři roky považuju za nejzásadnější, říká banjista Miroslav Řihošek
Skupina Rangers, dříve také Plavci, patří mezi legendy české hudební scény. Jejich písně znají generace posluchačů. Hrají už neuvěřitelných 60 let.
Vizitka: Hudebnice Pam Rabbit: Konečně můžu dělat hudbu na plný úvazek, je to život v krásném chaosu
Je jednou z nejvýraznějších českých zpěvaček. Má několik Andělů, letos cenu získala v kategorii Skladba roku. Zpívá s ledabylou dikcí, která může zprvu dráždit. „Můj zpěv je umělecký projev, ne líná pusa,“ říká ve Vizitce. Přiznává, že v osobním životě je introvert. „Každý má víc tváří a Pam Rabbit je ta, která chce lidi bavit.“ Jak tyto dvě polohy vyvažuje? A jak to má s „Easter eggs“, tedy skrytými vzkazy fanouškům? Ptá se Ondřej Cihlář.