20. květen 2022

Poslechněte si podcast: „Trochu jsme se báli, ale mají skvělý cit.“ Waterbased pomáhají s albem Aid Kid a Jonatán Pastirčák

V Praze usazené slovenské dreampopové duo Waterbased, které tvoří Julls Mihalyiová a Ľubo Krajňák, připravuje na letošní rok debutové album. Za sebou už má nominace na slovenské Radio_Head Awards nebo koncertování na festivalech Sharpe a TAKT. „S deskou nám pomáhají Jonatán Pastirčák a Aid Kid a pracují s námi velmi citlivě,“ říká Julls, která společně s Ľubem představila v našem studiu svůj zasněný i temný pop.

25:26

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 12:03

Chceme zhudebnit klimatickou krizi, říká hudebník Václav Havelka o novém projektu fyield

„Future Landscapes je interdisciplinární projekt, jehož hlavním výstupem bude hudební album, které skládáme společně s Kryštofem Kříčkem a Panem Thorarensenem z Islandu. Je to hudba komponovaná ze zvuků, které jsme nahrávali na několika lokacích. Součástí projektu bude dokumentární film, který mapuje celý proces vzniku, workshopy a podcasty,“ říká o novém projektu hudebník Václav Havelka.

Včera 07:57

Bojím se, že míříme k fašistické teokracii, komentuje Roe vs. Wade Američanka s českými kořeny

Nejvyšší soud Spojených států zrušil federální právo na potrat dané skoro padesát let starým verdiktem. Jednotlivé státy teď budou o interrupcích rozhodovat samy, což v některých případech už teď vede k jejich zákazu. Caroline Sykora je umělkyně, odborářka a středoškolská učitelka v Bronxu. Politiku USA může díky svým českým rodičům srovnat s evropskými zákony a zkušenostmi.

Včera 05:36

Kariéra nebo školní kapela? Komiks Solanin se věnuje deziluzi mladé generace

V českém překladu a ve dvou svazcích vyšel slavný komiks japonského autora Inia Asana Solanin. Vypráví o skupině mladých dospělých, kteří se vyrovnávají s nástupem do pracovního procesu a životní deziluzí. Rozhodnou se proto oživit kapelu, kterou měli na střední škole.

Před pěti dny 27:06

Vyměnil jsem nástroje, ale je to stále stejný Lazer Viking, říká hudebník Kuba Kaifosz

Po šesti letech se hudebník Kuba Kaifosz alias Lazer Viking vrátil do proskleného studia, aby odehrál novou Radio Wave Studio Session. Představil během ní tři skladby z připravované desky Tunnel Vision, která vyjde letos na podzim a nabízí odklon k syntezátorům. „Zastávám názor, že vývoj je nutný. Je nutný k tomu, aby se člověk dál a lépe vyjadřoval v tom, co dělá. Nerad se zastavuju na místě a asi je to z mé diskografie jasné,” říká o novém zvuku Kaifosz.

Před pěti dny 08:07

Důležité je překonat svůj vlastní stres. Většina lidí umí dávat první pomoc zastaralým způsobem

V letních měsících nejčastěji slyšíme o utonutí a v silných vedrech lidé mohou trpět celkovým přehřátím organismu. Jak ale zvládáme běžné situace, kdy se snažíme pomoci někomu v bezvědomí nebo při epileptickém záchvatu? Může nás příručka nebo přednáška připravit na stres, ve kterém se ocitneme, když se opravdu dostaneme do krizové situace?

Před šesti dny 07:25

Musíme si promluvit o Cosbym, policejní brutalitě a britském zdravotnictví. Jaké seriály neminout?

Filmová publicistka Táňa Zabloudilová a její kolega Martin Šrajer vybrali po třech seriálových tipech první poloviny letošního roku, na které je dobré si vzpomenout, až budeme v létě odpočívat někde ve stínu monitorů. Vedle hraných sérií rozkročených mezi komediálním žánrem i sociálním dramatem, nezapomněli ani na zásadní dokumenty.

Před šesti dny 15:48

Nejoriginálnější popisky i nečekané spolupráce. Festival Rosnička načal novou dekádu omlazením

Svitavská Rosnička má za sebou jedenáctý ročník. Se spoustou českých jmen v line-upu a historicky největším zastoupením těch zahraničních. Jaká byla letošní edice tohoto „hudebního festivalu současnosti“, jak ho nazývají samotní organizátoři? „Mladá generace účinkujících v programu přivedla na festival i mladší účastníky, letos jsem to oboustranné omlazení zaznamenala nejvíce,“ říká pravidelná návštěvnice Rosničky, moderátorka Radia Wave Martina Foldynová.

Před týdnem 13:37

Tuzemští Emotionally Spoonfed vydávají albový debut, pomohl i s udobřením vztahů v rodině

Oliver Novák a Mikuláš O'Sullivan stojí za kapelním duem Emotionally Spoonfed. Poprvé jste je mohli zaznamenat na začátku roku 2021 v hitparádě neobjevených Startér. Po sérii úvodních singlů teď vydávají eponymní dlouhohrající debut. Nahráli ho svépomocí v domácím studiu. „Poslední rok nám dal nejvíc ve všech možných zkušenostech, s prezentováním se před lidmi i v té hudební části. Pořizujeme si novou techniku. Snažíme se růst, co to jde,“ říká Oliver.

Před týdnem 25:35

Nejvtipnější kapely, které neexistovaly. Mystifikační dokumenty zesměšňují gangsta rap i Beatles

Hardrocková legenda Spinal Tap, angažovaná gangsta rapová formace N.W.H. (Niggas with Hats), rockoví matadoři s nejtěsnějšími kalhotami na světě The Rutles. To všechno jsou kapely, které patří do historie popkultury – i když nikdy neexistovaly. Vznikly jen díky parodickým mystifikačním dokumentům, tzv. mockumentaries, které si dělají legraci z velikášství a manýrismu populární hudby. Ty nejlepší mockumenty historie i současnosti vám doporučí Karel Veselý a Antonín Tesař.

Před týdnem 30:13

Komu povolí svěrač, tomu vrátím vstupné, říká komik Štěpán Kozub

Popularita komika Štěpána Kozuba poslední tři roky rapidně vzrostla. Ve studiu Radia Wave jsme si s ním povídali nejen o snímku Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, ale i o tom, jak český divák vnímá nekorektní humor. Řeč došla také na plánovánou one man show v O2 aréně.