• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před týdnem

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Jsou hudební ocenění barometrem scény?

Sezóna hudebních cen je v plném proudu – kdo letos uspěje a co říká rok 2024 o česko-slovenské scéně? Art Café Davida Pomahače se zaměřuje na rozdíly mezi cenami Anděl, Apollo, Vinyla a slovenskými Radio_Head Awards. Jak se hlasuje, co ocenění znamenají pro umělce a jak funguje jejich financování? Hosty jsou Lucie Hájková a Honza Vedral (Anděl), Zdeněk Neusar (Vinyla), Pavel Kučera (Apollo) a Janka Imrichová (Radio_Head Awards).

39:55

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 25:52

Akcent: Výběr týdne: Mnichov 1972 a etika médií, Mucha globální značkou, filmová hudba, Jules Verne

Saša Michailidis se ptá hostů na film Mnichov 1972, který je v českých kinech. Drama pojednává o teroristickém činu na tehdejších olympijských hrách. Jaká etická dilemata řeší novináři, když informují o tragických událostech? Alfons Mucha má v Praze další muzeum, jak s umělcem pracujeme jako s globální značkou? Co se líbí na koncertech filmové hudby? Jules Verne aneb proč ještě dnes číst jeho dobrodružné romány z 19. století?

Včera 24:15

Úžasné životy: Legendární zpěvačka Hana Hegerová podle textaře Michala Horáčka

V úctyhodných 89 letech odešla Hana Hegerová, dáma s velkým D a zpěvačka s velkým Z. Velmi blízko měla k Michalu Horáčkovi, který s ní začal spolupracovat v 80. letech. Textař a producent Michal Horáček přiznává, že osobu Hany Hegerové začal vnímat už jako dospívající kluk, v 60. letech, kdy byla tváří Semaforu. Už tehdy vnímal sílu a energii, jíž oplývá. Proč Hana Hegerová nenosila na pódiu brýle, přestože na dálku neviděla? A ukončila kariéru dřív, než by musela?

Včera 44:58

Čelisti: Série Adolescent v jednozáběrovkách občas bloudí. Stephen Graham si ale vzal strhující tátovy boty

Nový díl pořadu Čelisti byl celý natočený na jeden záběr. Podobně jako britská minisérie Adolescent na téma toxického vlivu sociálních sítí na mládež. Pro Aleše, Vítka a Tondu ale drtivý dojem celého seriálu stojí především na hereckých výkonech – obzvlášť na Stephenu Grahamovi v roli otce mladistvého vraha.

Včera 40:22

ArtCafé: Dny Evropského filmu lákají na objevy i Andreu Arnold

Převyprávění Shakespeara ve hře GTA, premiéra Andrey Arnold či street casting – co dále přinesou letošní Dny Evropského filmu? Jak se vybírají festivalové snímky a jakou roli hraje vzdělávací platforma Cinergy? Dramaturg Šimon Šafránek a Radka Weiserová z Cinergy přiblíží program i doprovodné aktivity. Agáta Hrnčířová hovoří také s režisérkou Terezou Kotyk, autorkou česko-rakouského filmu Nebelkind: Konec mlčení.

Před dvěma dny 27:34

Akcent: Jules Verne: když základem je cesta, ne cíl. A dobří hrdinové vítězí

Saša Michailidis se ptá novináře a specialisty na Julese Verna Lukáše Doubravy a komiksového kreslíře Petra Kopla. Byl jedním z průkopníků vědeckofantastického žánru, dokázal spojit dobrodružství s vědeckými a technologickými vizemi. Jeho dílo ovlivnilo nejen literaturu, ale i vědu, techniku a kulturu. Francouzský spisovatel Jules Verne zemřel před 120 lety. Dle některých otec sci-fi. Byl jím ale opravdu? Dokáže jeho dílo okouzlit i dnes?

Před dvěma dny 37:48

Bourání: Do Muzea Krkonoš se vchází betonovou skálou. Co dalšího se postavilo v Krkonoších?

Radek Drahný je mluvčím Správy Krkonošského národního parku a spoluautor příručky Soudobá architektura Krkonoš. Michal Skalka je vedoucí Krkonošského centra environmentálního vzdělávání. Sešli jsme se právě v této budově zvané KRTEK. Navrhl ji architekt Petr Hájek, je zapuštěná v zemi a slouží jako ukázka kvalitní současné architektury v Krkonoších. Co dalšího se tady v posledních letech postavilo? Co z toho je krásné a co strašné?

Před dvěma dny 03:24

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Sněhurka: Negativní reakce přišly ještě předtím, než padla první klapka natáčení, říká redaktor

Původní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků vznikl v roce 1937. Ocenila jej tehdy oscarová porota celkem osmi zlatými soškami. Do kin vstoupila letos nová filmová verze klasického příběhu. Kritická obec i publikum o ní však mluví jako o propadáku. „Někteří kritizovali hned od začátku, že se filmaři do rolí trapaslíků rozhodli obsadit lidi s poruchou růstu.“

Před dvěma dny 05:12

Mozaika: Příběh vášnivé a tragické lásky Manon Lescaut se vrací na scénu Státní opery v Praze

Opera Manon Lescaut, jejíž děj vychází z francouzského milostného románu Abbého Prévosta Příběh rytíře des Grieux a Manon Lescaut, byla prvním velkým úspěchem Giacoma Pucciniho. Premiéra se odehrála v roce 1893 v Turíně, a od té doby se toto dílo pravidelně objevuje na repertoárech snad všech světových domů. Na scénu Státní opery v Praze se Manon Lescaut vrací po patnácti letech – a to v hudebním nastudování italského dirigenta Simona Di Feliceho a v režii Slávy Daubnerové.

Před třemi dny 44:32

ArtCafé: Nový pohled na Ameriku 19. století

Na jedné straně třeštící velkoměsto, na druhé pustá divočina. Tak cestovatelé či malíři referovali o životě v Americe 19. století. Otázku „dobyvatelské Evropy vs. divošské Ameriky“ dnes znovu promýšlí kunsthistorici na celém světě, a do debaty přispívá i výstava v Západočeské galerii, kterou její autorky připravovaly tři roky. Taťánu Petrasovou v ArtCafé doplnil a další galerijní novinky přidal ředitel Roman Musil.

Před třemi dny 24:19

Akcent: Film Mnichov 1972: tehdejší dilemata novinářů nemáme vyřešená ani dnes, říká etik médií

Saša Michailidis se ptá Jana Motala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a filmového recenzenta, autora podcastu Hodný, zlý a kritický Kamila Fily. V českých kinech je film Mnichov 1972. Drama se vrací k únosu izraelských sportovců na mnichovských OH. Sleduje dramatické události pohledem členů TV stanice ABC Sports, kteří jako první v dějinách pokrývali živě obrazem teroristický čin.