- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Téma Plus: Slavná ruská armáda? Normální chlapi, kterým se vede všelijak
Válka na Ukrajině je fenomén a v jeho znamení žije přinejmenším Evropa už déle než rok. Zamyslíme se tak nad otázkou: Jaký je a po více než dvě staletí byl stav ruského vojenství? Jsou Rusové opravdu tak dobří vojáci, jak si o sobě často sami myslí a jak jim politici typu Vladimira Putina s oblibou tvrdí? Anebo jsou to do armády a poté do války zahnaní normální chlapi, kterým se v bojích a bitvách vždy vedlo a vede všelijak?
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Historie Plus: Pod vlivem kultu: Mým náboženstvím je orgasmus, říká Daedone z OneTaste
Hlásala destigmatizaci sexuality, především té ženské. Spojovala orgasmus a meditaci. Tvrdila, že vytváří bezpečný prostor, kde se lidé učili o intimitě a emocích. Své kurzy nabízela v Silicon Valley, v centru špičkových technologií a inovací. Teď zakladatelka firmy OneTaste Nicole Daedone čelí federálnímu obvinění ze spiknutí za účelem nucené práce. O tom, že se podnikání se seberozvojem může pěkně zvrhnout, je další díl série Pod vlivem kultu.
Archiv Plus: Národnostní třenice v pomlčkové válce vypukly na jaře 1990
Stát, který si každé tři týdny mění oficiální název, nebudí důvěru. Toho si byli vědomi i poslanci federálního parlamentu, kteří se na konci března 1990 ocitli v nezáviděníhodné situaci a byli vůbec poprvé pod veřejným tlakem a kritikou. Kvůli tomu, jak se společný český a slovenský stát má vůbec jmenovat, se konaly demonstrace. Dalo se čekat, že prvotní nadšení po 17. listopadu brzy opadne, ale že už necelý čtvrt rok po revoluci se vzedmou národnostní vášně, věřil málokdo.
Téma Plus: Past na válečného zločince aneb Jak Čech Vladimír Dzuro lovil balkánské vrahy
Přesně před 30 lety, v noci z 20. na 21. listopadu 1991, se v bývalé prasečí farmě Ovčara odehrál masakr chorvatských civilistů. Jeden z jeho strůjců, srbský starosta Vukovaru Slavko Dokmanović, se posléze stal vůbec prvním válečným zločincem bývalé Jugoslávie. Byl zatčen a postaven před trestní tribunál v Haagu. Před soud jej dostal český kriminalista Vladimír Dzuro.
Jihočeská vlastivěda: Na šumavskou trať z Vodňan přes Prachatice do Vimperka a Volar vyjel první vlak v říjnu 1893
Region okolo šumavské Zlaté stezky zůstával v budování dopravní infrastruktury proti průmyslovějšímu okolí pozadu. Zatímco provoz na trati z Českých Budějovic do Plzně byl zahájen roku 1868, trať od Písku přes Prachatice do Volar byla téhož roku teprve zvažována.
Portréty: Hrdinové od Sokolova Hynek Voráč a Jan Kudlič. Oba padli
I když bylo Československo okupováno Němci, konec války slavilo na straně vítězů. Nejen zásluhou politiků, ale hlavně díky desetitisícům dobrovolníků, kteří se zapojili do bojů na straně protihitlerovské koalice mimo jiné v Sovětském svazu. Během prvního nasazení v březnu 1943 se sice československé vojenské jednotky při obraně ukrajinské vesnice Sokolovo vyznamenali hrdinstvím, téměř 90 Čechoslováku ale padlo. Byli mezi nimi i Hynek Voráč a Jan Kudlič.
Jak to bylo doopravdy: Naše okouzlení Ruskem bylo reálné. Nejhorší propadnutí iluzi přišlo po roce 1945, míní historik
Rusko, později Sovětský svaz, je bezpochyby významný hráč na geopolitickém poli. Také české země se v jednotlivých etapách historického vývoje právě se vztahem k Rusku potýkaly, někdy to byl obdiv – až bezmezný, jindy kritický či odsuzující pohled. Svou roli v tomto pohledu pak ve 20. století sehrála porážka nacistického Německa a oběti Rudé armády, stejně jako tragická srpnová okupace v roce 1968.
Archiv Plus: At žije První máj! Od Moskvy až po Casablancu
Reportovat dění v prvomájových průvodech byla za komunismu docela dřina. V 50. letech kvůli militaristické a výhrůžné atmosféře, která v průvodech vedle povinného „optimismu“ vládla, v letech normalizace zase kvůli neskutečné nudě, která se nad těmito pravidelnými sebepotvrzujícími rituály klenula.
Jihočeská vlastivěda: „Místo hrozných muk bědujících zatracenců.“ Peklo můžete navštívit u Netolic i Pelhřimova
Věřte tomu, nebo ne, ale v jižních Čechách můžete navštívit Peklo. A dokonce hned na několika různých místech. Nemusíte mít ale strach, jedná se o pouhé osady či samoty, které si toto označení nesou z minulosti.
Archiv Plus: Pro život Michaila Gorbačova byl nesmírně důležitý měsíc březen. Proč? Poslechněte si
Když se řekne Gorbačov, naskočí pamětníkům slova glasnosť a perestrojka. Tahle „perestrojková“ éra Michaila Gorbačova trvala od jara 1986 do března 1990. Letům 1980 až 1985 říkají ruští historikové „pětiletka pyšných pohřbů“.