- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Téma Plus: „Bigbít byl takový magnet, že jsme to nemohli vzdát.“ Co by člověk neudělal za komunismu pro hudbu?
Psal se rok 1972 a do maďarské Budapešti se chystal na koncert britský zpěvák Paul Rodgers se skupinou Free. Převážně šeptandou se zpráva rozletěla i po sousedním Československu a dostala se až na severní Moravu a do Slezska. Janu Horákovi táhlo tenkrát na 20 a v Tématu Plus uslyšíte jeho vzpomínky na cestu do Maďarska a vůbec o tom, co by mladý člověk za komunismu neudělal pro hudbu.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Příběhy 20. století: Voják, který se na útěku rval, ale nezabíjel
V roce 1951 zavřeli komunisté rotmistra československé armády Juliána Slepeckého. Dostal dvacet let za pokus o útěk na západ, chtěl se prostřílet přes hranice.
Historie Plus: Špioni: Emanuel Viktor Voska. Masarykův agent ve službách Československa
Příběh Emanuela Vosky je příběhem špiona, který pracoval ve prospěch dobra, ve prospěch svobody a demokracie. Přesto se jeho jméno objevilo v neblaze proslulém politicky vykonstruovaném soudním procesu nazvaném Rudolf Slánský a spol. v 50. letech 20. století. Stal se přitěžujícím jednomu z obviněných, který nakonec skončil na popravišti. (Repríza z února 2024.)
Archiv Plus: Léto 1955. Rozhlas vysílal pravdu o nemocném prezidentovi
Nemocný prezident Antonín Zápotocký, snižování početního stavu Československé lidové armády nebo nekonečně se táhnoucí problémy se zemědělstvím – takové bylo léto 1955 v rozhlasovém vysílání. Ukázky v pořadu Archiv Plus okomentuje historik Zdeněk Doskočil.
Jihočeská vlastivěda: Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice
Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.
Portréty: Legendárního závodníka Fangia unesli revolucináři z Kuby
Argentinský automobilový závodník Juan Manuel Fangio patří k největším postavám motoristického sportu. V dobách, kdy se pilotům mohlo o současné bezpečnosti a ovladatelnosti monopostů jen zdát, získal pět titulů mistra světa formule 1. Poslední z nich v roce 1957, tedy v neuvěřitelných 46 letech. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v září 2024.)
Jihočeská vlastivěda: První zábavní vlak vyjel z Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil
Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také zábavní výlety za památkami a uměním. První takový zábavní vlak vyrazil 8. září 1868 z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Cestujícím však na konci dne do smíchu příliš nebylo.
Záhady a tajemství Zlínského kraje: Křídlo: Hrad padělatelů a nevinné paní
Na pomezí Hostýnských vrchů v katastru obce Brusné v okrese Kroměříž najdete zříceninu hradu Křídlo. Tento hrad je podle legend spojován s údajně rozmařilou paní Machnou z Krčmaně, která dávala razit falešné uherské mince. Je to skutečně pravda?
Jihočeská vlastivěda: V Dunajovické hoře těžili kámen i železnou rudu. Pak se z kamenolomu stalo veřejné koupaliště
Ano, i v rovinaté krajině lze nalézt vesnici v podhůří. Dunajovice na Třeboňsku takovou výsadu určitě mají. Vyvyšuje se nad nimi totiž Dunajovická hora s pouhými 504 metry nad mořem.
Jihočeská vlastivěda: Ze Zlatokorunského rukopisu 160 písní čerpal i Erben. Od té doby je ale zpěvník nezvěstný
Obec Zlatá Koruna je proslavena nejen klášterem. Z hudebního hlediska jí věhlas přinesl takzvaný Zlatokorunský rukopis 160 písní, z něhož čerpal do své sbírky i Karel Jaromír Erben. Majitelem zpěvníku byl houslista František Hůlka a sepsal jej jeho otec Ondřej.