- Podcasty
- Český rozhlas - Historie
Poslechněte si podcast: Portréty: „Odvážný, ale zbytečně neriskuje," psala StB. Radovan Procházka budoval svobodné zpravodajské služby
Pětadevadesáti let by se v květnu dožil generál Radovan Procházka. Politický vězeň 50. let a muž, který po roce 1989 budoval v demokratických poměrech české zpravodajské služby. Čím vším si v životě prošel, to v pořadu Portréty přiblíží historik Petr Blažek.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Jak to bylo doopravdy: Vstup do NATO rozhodně nebyl automatický. Západ s tím nejdřív vůbec nepočítal, říká historik Tůma
Česká republika vstoupila do NATO 12. března 1999. Společně s Polskem a Maďarskem. Dnešním pohledem jasná věc navazující na pád komunismu v listopadu 1989. Prezident Václav Havel v březnu 1991 (při návštěvě Belgie a v projevu k Radě ministrů) řekl: „Víme, že řádnými členy NATO se zatím z mnoha důvodů stát nemůžeme.“
Příběhy 20. století: Vaška z Lidic chtěli převychovat v německých dětských domovech, ale nakonec ho doživotně zmrzačili
Stačí jeho první věta, aby vám přejel mráz po zádech. „Narodil jsem se 5. června 1934 v Lidicích,“ začíná vyprávět svůj příběh pro Paměť národa Václav Hanf. Bylo mu osm let, když jednotky wehrmachtu 10. června 1942 ještě za tmy obklíčily vesnici. Vybavuje si strach, chaos, otázky dospělých: „Co se děje?! Proč? Kam máme jít?“
Úžasné životy: Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky
Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.
Téma Plus: Jak se Kubiš a Gabčík cvičili ve Skotsku. Arisaig aneb Co doopravdy bylo před operací Anthropoid?
Oblast v okolí vesničky Arisaig na severozápadním pobřeží Skotska je vzdálená přes 2200 kilometrů. Přesto nás s ní pojí jedna důležitá historická vazba. Právě tady se během druhé světové války připravovali čeští a slovenští parašutisté, kteří pak byli vysazováni v okupované vlasti. Tady se cvičili budoucí hrdinové včetně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Jak se Češi a Slováci na severu Skotska ocitli?
Osudové ženy: Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili
Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.
Historie Plus: Nedopsaný deník Franty Kocourka
Byl reportérem a novinářem popisujícím nejtemnější události v historii Československa. Jeho hlas provázel například příjezd říšského protektora na Pražský hrad, vojenskou přehlídku ozbrojených sil Velkoněmecké říše na Václavském náměstí, komentoval Hitlerův projev. Mohl odmítnout, ale neudělal to.
Archiv Plus: Vlado Príkazský, nejlepší bagrista v rozhlase. Poslechněte si úryvky z jeho legendárních pořadů
Vlado Príkazský byl celou duší rozhlasák. Pracoval v rádiu jako redaktor, dramaturg a režisér s nucenou jednadvacetiletou přestávkou více než čtyřicet let. Do rozhlasu přišel koncem 50. let a připravoval vysílání Pionýrské jitřenky. Společně s dalším legendárním rozhlasákem Pavlem Tumlířem začali psát dramatizované hry pro děti.
Jak to bylo doopravdy: Osvobodila Prahu Rudá armáda? Radost z konce války se postupně dostala do soukolí propagandy
Nejprve to bylo chybné datum. Den osvobození a konce 2. světové války jsme slavili 9. května, tedy až o den později. Pak také chybné informace, které se týkaly toho, kdo vlastně Prahu osvobodil. Radost z konce strašlivé války se postupně dostala do soukolí propagandy. A to na několik dlouhých desetiletí.
Osudové ženy: Jarmila Taussigová-Potůčková: Satan v sukních. Báli se jí i nejvyšší komunističtí funkcionáři
Byla chytrá a rafinovaná. Svojí horlivostí a fanatičností výrazně přispěla k odsouzení mnoha lidí v politicky vykonstruovaných procesech v 50. letech v Československu. V komunistickém vězení ale nakonec skončila i ona sama. Zároveň byla autorkou pohádek, románů a povídek, ve kterých zachytila své zkušenosti z nacistického koncentračního tábora. Zemřela v roce 2011. V dokudramatu ji ztvárnila Jitka Ježková. Hostem pořadu byl historik Jiří Pernes.