- Podcasty
- Český rozhlas - Historie
Poslechněte si podcast: Návraty do minulosti: Vratislav II. měl cestu ke koruně spletitou. Na svou dobu volil poměrně neobvyklou loajalitu
Cesta českých panovníků ke královské koruně nebyla rychlá ani přímočará. Jako první ji získal Vratislav II. Syn Břetislava a Jitky na trůn nastoupil roku 1061 po smrti bratra Spytihněva II.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Jihočeská vlastivěda: Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled
Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.
Návraty do minulosti: Jedním ze zásadních vítězství husitských vojsk byla i bitva u Tachova. Byl cítit respekt a zděšení
Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.
Jihočeská vlastivěda: V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.
Archiv Plus: Druhý týden „revoluce“ aneb On se toho nebál ani soudruh Gottwald
Pamětníci událostí v listopadu 1989 se shodují, že nebýt brutálního potlačení studentské demonstrace 17. listopadu, nedaly by se věci do pohybu. Shodují se ale ještě v jednom: To podstatné se začalo dít až ve druhém týdnu.
Jihočeská vlastivěda: V podzemí pod křídlem zámku v Českém Krumlově se skrývá původní hradní hláska, příkop i ulice
Pokud bychom měli stroj času a dostali se do středověkého Českého Krumlova, asi bychom město vůbec nepoznali. Na místě dnešního zámku by stál mohutný gotický hrad, ze západu by ho kryl hradní příkop s hláskou a vstup by byl možný po padacím mostě.
Návraty do minulosti: Hradiště Stará Kouřim: Podle pověsti hradiště založil bratr legendárního praotce Čecha
Jedno z nejrozlehlejších opevněných míst z pozdní doby kamenné se rozkládá nad ohybem řeky Kouřimky. Hradiště Stará Kouřim bylo opevněné valy a nejstarší osídlení se datuje do doby zhruba 4800 let před naším letopočtem.
Jak to bylo doopravdy: Zpátky do Evropy. Co pomyslný návrat obnášel a co mu předcházelo?
Změny, které nastartoval listopad 1989, se týkaly takřka všeho, v čem lidé žili a jak fungoval totalitní stát. Po dlouhých čtyřiceti letech Československo zásadně změnilo, otočilo také svou zahraniční politiku a cílem bylo dostat se znovu mezi demokratické státy. Jedno z hesel bylo „Zpátky do Evropy“, zdánlivě jednoduchý cíl – alespoň pohledem na mapu –, ale ve skutečnosti to trvalo velmi dlouho.
Jihočeská vlastivěda: Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.
Návraty do minulosti: Proces s Rudolfem Slánským: Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením
Když se komunisté v únoru 1948 chopili moci v Československu, začali systematicky likvidovat své úhlavní nepřátele a sloužily jim k tomu inscenované soudní procesy.