- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Jak to bylo doopravdy: Seriál 30 případů majora Zemana výrazně pokřivil naši minulost, naznačuje historik
Po srpnu 1968 se komunisti rozhodli změnit obraz policistů, resp. tehdy ještě členů Sboru národní bezpečnosti (SNB). I proto například nechali natočit seriál 30 případů majora Zemana. „Normalizačními čistkami ovládaná Československá televize fungovala pod přímou kontrolou ideologů KSČ, obsahová i dramaturgická část byla řízena a kontrolována lidmi z federálního ministerstva vnitra,“ upozorňuje historik Jan Kalous.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Příběhy 20. století: Když byla malá, viděla v Terezíně popravu své vychovatelky
Každý rok se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů přes tři tisíce žáků a studentů. Z desítek rozhlasových reportáží vybíráme jednou za čtvrt roku zvlášť podařené. Zazní příběhy z koncentračních táborů, pracovních lágrů z 50. let, vzpomínky na školu za normalizace, o pracovních umístěnkách a kádrování za komunismu. Pamětníci dětem často vypráví o svém dětství.
Jak to bylo doopravdy: Dobré filmové řemeslo se u majora Zemana dostalo do vleku lží, připomíná historik Michal Stehlík
Domácí nepřátelé podporoval, podle tehdejšího našeho totalitního vedení státu, hlavně ten zlý imperialistický Západ. Ve stejném duchu postupovali i tvůrci politického seriálu 30 případů majora Zemana. „Nic v seriálu ale není samoúčelné,“ zdůrazňuje historik Michal Stehlík ve speciální sérii pořadu Jak to bylo doopravdy.
Archiv Plus: Připomeňte si Yvonne Přenosilovou v posledním totalitním silvestru Svobodné Evropy
Ve věku 76 let zemřela česká zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, což potvrdil její bývalý kolega z rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko.
Příběhy 20. století: S maminkou jsem byla nejšťastnější. Příběh Elišky Fořtíkové, která vyrůstala v dětských domovech
Eliška Fořtíková si z útlého dětství pamatuje málo. Jako skoro každému jí z období do čtyř let zůstaly matné obrazy, drobné výjevy: jde po schodech, drží otce za ruku, dívá se na vlaky berlínského metra. Dodnes opečovává plyšovou opičku, kterou jí otec přinesl do porodnice. První čtyři roky, které do značné míry předurčily její život, zná z vyprávění. V jejím příběhu jsou mezery, prázdná místa.
Úžasné životy: Václav Postránecký podle Libuše Švormové
V těchto dnech si připomínáme nedožité osmdesátiny Václava Postráneckého. Oblíbeného herce, který byl stejně dobrým komikem a dabérem, jako představitelem charakterních rolí na jevišti Národního divadla. V Úžasných životech na něj zavzpomíná dlouholetá kolegyně Libuše Švormová, se kterou hrál například v nestárnoucí komedii Štika k obědu.
Osudové ženy: Magda Lokvencová-Husáková: Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal
Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov.
Historie Plus: Československá ústava šla s dobou i proti ní
Jak se proměňovala v čase a v závislosti na mocných, o tom natáčela Naďa Reviláková.
Archiv Plus: Major Zeman jako hrdina nejen televizní, ale také rozhlasový
Je to pravděpodobně nejslavnější a také nejkontroverznější seriál, který tu zbyl po komunistické Československé televizi. Třicet případů majora Zemana vznikal pod přímým dohledem ministerstva vnitra a v režii Jiřího Sequense se tu před kamerou vystřídala valná většina tehdy žijících a hrajících herců; čest výjimkám.
Příběhy 20. století: Zemřela Otta Bednářová: Podepsala Chartu 77 a cítila se šťastná. Pak ji soudruzi zavřeli
„Podpisem Charty 77 jsem sdělila, na jaké straně stojím. Byla jsem spokojená a šťastná,“ vypráví neobyčejně statečná někdejší disidentka, třiadevadesátiletá Otta Bednářová.