- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Historie Plus: Jak hospodská bitka v Bamber Bridge změnila americkou armádu
Byla to jedna z nejbizarnějších bitev druhé světové války a vlastně vůbec nesouvisela s bojem proti nacismu. A byla to spíš bitka než bitva. Ale o to pozoruhodnější, že tu bojovali Američané proti Američanům. Konflikt v severozápadní Anglii, v malém městečku Bamber Bridge z 24. června 1943 se zapsal do dějin jako rozbuška, která urychlila konec segregace v americké společnosti a především armádě.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Portréty: Císař Hirohito. Bál se amerických atomových zbraní, nebo Sovětů?
Císař Hirohito strávil na japonském trůně 62 let svého života. Zažil proměnu Japonska v asijskou supervelmoc, druhou světovou válku a její tragické zakončení v podobě svržení atomových bomb na japonská města, obnovu země a především proměnu vlastního postavení ve společnosti.
Jak to bylo doopravdy: Parašutisté se ani v 60. letech nedočkali spravedlnosti
Mezi nepřátele komunistického režimu patřili mimo jiné vojáci ze západního odboje včetně parašutistů. Komunisté dokonce stanovili, který protinacistický odboj byl ten správný a který ten špatný. Špatný byl samozřejmě ten ze Západu, kde bojovalo zhruba 5000 československých vojáků. A ani šedesátá léta, která v mnoha oblastech totalitního státu přinesla lidem úlevu, neznamenala pro parašutisty takovou rehabilitaci, kterou si přáli, upozorňuje historik Jiří Plachý.
ŽiliByli: Anna Franková: V úkrytu si lezli na nervy a marně doufali v konec války
Proslavil ji její deník a smutný osud. Připomeňte si při příležitosti výročí konce 2. světové války Annu Frankovou, která snila o budoucnosti, co neměla nikdy přijít… Stáhněte si pracovní listy na radiojunior.cz nebo tady dole v článku.
Jihočeská vlastivěda: Budějovický rozhlas se poprvé ozval 5. května 1945. Vysílání zajistili nadšenci bez zkušeností
- května 1945, toto datum můžeme považovat za prvopočátek Českého rozhlasu České Budějovice. V ten den totiž začala skupina dobrovolných nadšenců na základě požadavku Jihočeského revolučního národního výboru vysílat z malé místnosti bývalé strážnice na českobudějovické radnici.
Historie Plus: Pod vlivem kultu: Členkám NXIVM vypalovali na tělo cejch s monogramem vůdce
Dohromady 120 let za mřížemi – takový trest si od newyorského soudu na podzim roku 2020 odnesl Keith Raniere, zakladatel organizace NXIVM. Nabízeli sice kurzy osobního rozvoje, ale Raniere byl odsouzený za obchodování s lidmi, sexuální zneužívání a další zločiny. Tříletý trest si ve stejné kauze odnesla i Ranierova pravá ruka a herečka Allison Macková. Jak si NXIVM vysloužila označení sex-kult? Poslechněte si nejnovější díl série Pod vlivem kultu.
Příběhy 20. století: Esesáci mučili pošťáka, aby udal své přátele. Mlčel jako dub. Na místě jeho popravy stojí pomník
„Ježišmarjá, tady je lidí! Jak jste to věděli?!“ opakovala tenkým hlasem až k slzám dojatá 95letá Jarmila Hermanová u pomníku „Padlým hrdinům za vlast“ v Želivci. Na kamenné desce se nachází kromě jiných i fotografie jejího tatínka Františka Šimka. Esesáci ho 6. května 1945 mučili, aby udal své spolupracovníky.
Historie Plus: Pod vlivem kultu: Love Has Won? Prý byla Kleopatrou, Janou z Arku i Ježíšem
Improvizovaná svatyně, mumifikované tělo ve spacím pytli, třpytivý make-up a vánoční světýlka. To objevila koncem dubna 2021 policie v americkém Coloradu. Tělo patřilo Amy Carlsonové, 45leté vůdkyni náboženské skupiny Love Has Won. O ní pojednává další díl série Pod vlivem kultu.
Téma Plus: Boje o Brno, Ostravu, povstání v Plzni a Praze. Kde u nás padly poslední výstřely 2. světové války?
Dunění děl, střelba a rachot tanků – zlověstná melodie války se na jaře 1945 začala linout i českým územím. Kromě strachu a děsu v sobě ale tentokrát nesla i naději a očekávání. A Češi válečné volání – a především volání po svobodě po šesti letech německé okupace – vyslyšeli.
Historie Plus: Pod vlivem kultu: Mým náboženstvím je orgasmus, říká Daedone z OneTaste
Hlásala destigmatizaci sexuality, především té ženské. Spojovala orgasmus a meditaci. Tvrdila, že vytváří bezpečný prostor, kde se lidé učili o intimitě a emocích. Své kurzy nabízela v Silicon Valley, v centru špičkových technologií a inovací. Teď zakladatelka firmy OneTaste Nicole Daedone čelí federálnímu obvinění ze spiknutí za účelem nucené práce. O tom, že se podnikání se seberozvojem může pěkně zvrhnout, je další díl série Pod vlivem kultu.