- Podcasty
- Český rozhlas - Archiv

Poslechněte si podcast: Archiv Plus: Vypravěčka příběhů Dita Skálová. Kdo neprožil koncentrák, nepochopí
Od malička si ráda vymýšlela příběhy… a přeháněla. Po dvaceti letech bude příběh základem její rozhlasové práce v podobě řady dokumentů a oblíbených cyklů „Sedmilháři“. Málokterý z rozhlasových kolegů však věděl, že nejsilnějším příběhem je ten její vlastní. Přišla o rodiče, prarodiče, o manžela. Patří ke generaci, kterou naplno postihla válka, a o to hůř, že byla Židovka.
Český rozhlas - Archiv
Perličky a klenoty z archivu Českého rozhlasu.
Příběhy 20. století: Važte si toho, co máte, moc vám to přeju, řekla dětem stařenka. Jako 22letá putovala do vězení
Žáci z Albrechtic objevili unikátní příběh sedlácké rodiny, která se snažila informovat Západ o násilné kolektivizaci. Tatínek sepsal text, ve kterém popsal vyhrožování, aby vstoupil do JZD. Jeho 22letá dcera Jarmila lístek odvezla strýci do Prahy, který se ho pokusil dostat za hranice. Jarmila dostala šest let ve vězení a tatínek deset let v uranových lágrech.
Příběhy 20. století: Estébáci mlátili Otu Rambouska ulomenou nohou od židle. Vydržel 54 hodin nepřetržitého výslechu
Američtí tvůrci filmu Rambo se klidně mohli inspirovat pražským instalatérem Otakarem Rambouskem, který se narodil před 100 lety. Stejně jako známá filmová postava bojoval se zbraní v ruce, skrýval se po lesích, věznili jej komunisté a mučili ve vězení.
Příběhy 20. století: Čím byla Československá lidová armáda? Příběhy těch, kdo museli přetrpět vojenskou službu v ČSSR
Především v souvislosti s minulostí nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se v posledních měsících v Čechách otevřelo téma Československé lidové armády (ČSLA). K čemu sloužila? Jaké v ní panovaly poměry? Jaké bylo její místo v komunistickém systému?