Český rozhlas - Historie

Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Epizody

Před dvěma dny
23:10

Jak to bylo doopravdy: Chlebíčková aféra byla akce odboje s podílem předsedy protektorátní vlády, myslí si historik Groman

Jedním z pilířů demokracie mají být média, zřejmě i proto se totalitní režimy snaží svobodnou žurnalistiku likvidovat. Protektorát Čechy a Morava s okupační nacistickou správou znamenal zásadní zlom nejen v životě celé společnosti, ale i v oblasti žurnalistiky.

Před třemi dny
49:52

Příběhy 20. století: Od počátku systematických deportací Židů z protektorátu uplynulo osmdesát let

Před osmdesáti lety (16. října 1941) zahájili nacisté systematické deportace českých a moravských Židů. Tehdy odjel první z pěti vlaků, které vezly do ghetta v Lodži celkem pět tisíc lidí. Šoa jich přežilo 277. Příběhy 20. století jsou tentokrát věnovány tomuto smutnému výročí.

Před třemi dny
24:51

Úžasné životy: Úžasné životy: Eva Olmerová podle první dámy českého jazzu Jany Koubkové

Když zpěvák přestane zpívat, je to smutné. Když přestane zpívat Eva Olmerová, nedá se to ticho snést.

Před čtyřmi dny
53:57

Téma Plus: Zlatá šedesátá měla háček. Nikdo se neodvážil pojmenovat pravý stav věcí a cíle komunistické strany

Šedesátá léta minulého století, tedy pozdní éra vlády Antonína Novotného, se většině občanů Československa vryla do paměti jako období postupného uvolňování svěrací kazajky první poloviny padesátých let a pomalé, ale postupem času znatelné liberalizace poměrů – kulturních, hospodářských a nakonec i politických. Celý proces měl ale háček. Pravý stav věcí a cíle, kterých mělo být dosaženo, se ve skutečnosti nikdo neodvážil pojmenovat.

Před čtyřmi dny
23:40

Osudové ženy: Z televize odešla ráda. Nechtěla být pouhou loutkou režimu. Osudové ženy: Kamila Moučková

Chtěla se stát herečkou, ale na konzervatoř ji nepřijali. Přesto jí divadlo přivedlo k osudové profesi rozhlasové a televizní hlasatelky a moderátorky. V roce 1968 to byla právě ona, kdo z televizní obrazovky jako první oznámil srpnovou okupaci Československa.

Před čtyřmi dny
25:43

Historie Plus: Bedřich Hrozný se do vědy zapsal objevením chetitštiny, jeho poslední knihu kritici strhali

Nechybělo mnoho a z Bedřicha Hrozného mohl být evangelický farář. Na Vídeňskou univerzitu původně odešel studovat teologii. Už po prvním semestru ale přešel kvůli zaměření na filozofickou fakultu, aby se věnoval filologii. Od dětství vynikal v jazycích. Navíc na gymnáziu v Kolíně se díky jednomu z profesorů setkal s orientalistikou. Vysokoškolské studium indoevropských jazyků tak nebylo překvapením.

Před pěti dny
23:57

Archiv Plus: Podzim 1951: Není Němec jako Němec. Kapitoly ze života i zákulisí všemocné strany

Ze zásadních politických událostí podzimu 1951 jsou v rozhlasovém archivu zachyceny dvě: Projev předsedy KSČ a prezidenta republiky Klementa Gottwalda na zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa 6. prosince 1951.

Před šesti dny
24:00

Portréty: Lump zaklíná se jménem Lenina, psal před smrtí komunista Milan Jariš

Budete-li hledat mezi českými spisovateli osud, na kterém by se daly popsat složité zákruty druhé poloviny 20. století, nemůžete minout dramatika a prozaika Milana Jariše. Nad jeho životem se v pořadu Portréty zamyslí historik Eduard Burget z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Před týdnem
50:22

Portréty: Nešťastná smrt básníka Viktora Dyka na břehu Jadranu

Už devadesát let nás dělí od nešťastné smrti básníka Viktora Dyka na břehu Jadranu. Pozoruhodnou osobnost připomenou v repríze pořadu Portréty Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský.

Před týdnem
23:01

Jak to bylo doopravdy: Je Haškův Švejk pravdivý popis vojáků Velké války? Dobové reálie jsou věrohodné, uvažuje historik

Už více než sto let je na světě svérázná literární postava Josefa Švejka. Spisovatel Jaroslav Hašek se tak nesmazatelně zapsal do naší literární historie – a hlavní hrdina si taky po celá desetiletí žije svým vlastním životem. V řadě hostinců najdete na zdech svéráznou postavu s hesly: To chce klid, Nestřílejte, jsou tu lidi.