Český rozhlas - Historie
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Prostřednictvím příběhu kněze Vojtěcha Šímy se autor Mikuláš Kroupa věnuje v Příbězích 20. století tématu normalizace v církvi

47:53

Český rozhlas - Historie

Vydává: Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Web

Před 2 týdny 47:30

Příběhy 20. století: Sametová revoluce musí proběhnout v našem svědomí, říká kněz a vypráví příběh o moravské babičce

V revoluční době roku 1989 přišla na otrokovickou faru za panem farářem Vojtěchem Šímou babička, že chce ke zpovědi: „Pane faráři, já jsem se moc provinila!“ „A co jste, babi, udělala,“ zeptal se pater Šíma. „Pane faráři, já nevěděla, co za hrůzy ty komunisti udělali.“ No, ale babi,“ skočil ji farář Šíma do řeči. „Vy jste ale neudělala nic, ne?“ „Já jsem tam byla! Členkou KSČ. Já mám na tom všem vinu!,“ vyznávala se slzami v očích stařenka.

Před 2 týdny 52:27

Téma Plus: Ukrajina aneb Trhliny mezi soukromou a veřejnou pamětí

Kde lze hledat kořeny ukrajinské státnosti a kdy a jak se začala utvářet moderní Ukrajina? Jakým způsobem se její dějiny proťaly s našimi? A které události novodobé ukrajinské historie patřily k těm nejdůležitějším? V pořadu jsou – alespoň stručně – zmíněna důležitá fakta ze starší ukrajinské historie.

Před 3 týdny 23:56

Archiv Plus: K Ivanovi čelem, k Evropě zády nebo k Evropě čelem, k Ivanovi zády. Ukrajina v rozhlasovém vysílání

Krym, Donbas, Charkov, Kyjev... V posledních měsících o nich rozhlas vysílá téměř denně. V dalším vydání pořadu Archiv Plus jsme se podívali, co o ukrajinském území na rozhlasových vlnách znělo v minulosti. Nejstarší dochované záznamy v našem archivu, které se vážou k dnešnímu ukrajinskému území, jsou ze 30. let.