- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Svoboda, odpovědnost a privilegium. 74 lidí ze 41 zemí se slavnostně stalo novými americkými občany
Zámeček Monticello v americké Virginii je jediným obytným komplexem ve Spojených státech zapsaným na seznam kulturního dědictví UNESCO. Přežil skoro v nezměněném stavu od svého dokončení v roce 1809. Dům patřil otci zakladateli a jednomu z autorů Deklarace nezávislosti Thomasovi Jeffersonovi, který byl třetím prezidentem Spojených států. Také proto je tento dům ve stylu italského neoklasicismu každý červenec svědkem skládání přísahy nových občanů Spojených států.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Křížem krajem: Ve Stáji nad Kopytnou najdete nejen koně, ale i lamy. Stará se o ně Zuzana Gazdová
Obec Košařiska má bohatou tradici v chovu ovcí a koz. Ovšem dnes se zde na jedné horské samotě prohání trochu netradiční zvířata. Lamy. I ty jsou obyvateli Stáje nad Kopytnou, kterou u své rodné usedlosti zřídila chovatelka Zuzana Gazdová.
Casablanca: Tohle je moje Hora osudu, říká herec Petr Uhlík. Při výletu na Bukovou horu objevuje zaniklé vesnice
Herec Petr Uhlík, proslavený rolemi v seriálech Metoda Markovič: Hojer nebo Adikts, žije v Ústeckém kraji. Lásku k tomuto regionu má spojenou i se svou ženou. Rád prozkoumává místní historii i zaniklé obce, které se na svazích Bukové hory nacházejí.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Patří k nejstarším na světě. Lichtenštejnská chalupa slaví 500 let, dá se rozebrat a zase složit
Když u Moháče padl král Ludvík Jagellonský, tenhle dřevěný dům v Lichtenštejnsku už osm let stál. V době, kdy Napoleon táhl Evropou, byl dokonce starý tři sta let. A pořád stojí. Dnes se mu říká Biedermannův dům a patří k vůbec nejstarším selským usedlostem na světě. Paradoxně ho před chátráním nezachránili památkáři, ale vášeň pro jídlo. Jak se to stalo? Poslechněte si reportáž.
Křížem krajem: Dobrá káva i penzion na kolejích. Netradiční ubytování nabízí obec Úvalno u Krnova
Stará nádražní budova v obci Úvalno u Krnova byla dlouho prázdná. Postupně tak zchátrala a byla určena k demolici. Pak ji ale koupila obec a budovu z roku 1900 zrekonstruovala a našla pro ni nové využití. Do někdejšího nádraží v Úvalně se teď chodí třeba na kávu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Staří nechtěli odejít, mladí mluvili o vykoupení. Před 50 lety nádrž Liptovská Mara zatopila 13 obcí
Největší vodní plocha pod Vysokými Tatrami letos slaví 50 let. Komunistický režim vystavěl Liptovskou Maru ve snaze zkrotit divoké vody Váhu a využít ho jako zdroj energie i místo pro rekreaci. Masivnímu projektu muselo úplně nebo částečně ustoupit 13 obcí a své domovy opustily asi čtyři tisíce lidí. Rodáci se po pěti dekádách sešli ve skanzenu Pribylina.
Křížem krajem: Baštíte dortík nebo zmrzlinu a současně jste na návštěvě v galerii. Vítejte v Cukrárně pod Lysou
Nápad spojit cukrárnu s galerijním prostorem vznikl v hlavě výtvarníka, smaltéra a galeristy Karla Bogara z Frýdlantu nad Ostravicí. Sladké s uměním si užijete v centru města, Cukrárna pod Lysou je hned u kruhového objezdu. Minigalerie sází na prezentaci regionálních umělců.
Casablanca: Věděl jsem, že je to v háji. Po přepadení v Afghánistánu čekaly na českého stopaře týdny s Tálibánem
Šebestián Bok nastopoval v posledních letech 100 000 kilometrů. V Afghánistánu ale narazil. Byl přepaden a okraden. Jak to přežil a jak se takový případ řeší v zemi, kde vládne Tálibán a není tam ani jedna ambasáda? Poslechněte si vyprávění v nové epizodě cestovatelského podcastu Casablanca!
Křížem krajem: Guntramovická Cesta česko-německého porozumění připomíná složité vztahy mezi národy
Zveme vás teď k návštěvě místa, které připomíná složité vztahy mezi Čechy a Němci. Nebo bychom spíš měli říct, že nabádá k porozumění a toleranci nejen mezi těmito dvěma národy. V Guntramovicích, což je část Budišova nad Budišovkou, najdeme Cestu česko-německého porozumění.
Na cestách s Petrem Voldánem: Cesta za tajemstvím cestovatelských srdcí i za novinářem a scénáristou Milanem Švihálkem...
Rozhlasové cestování s Milanem Švihálkem vám chceme připomenout znovu proto, že životní cesta nesmírně silného chlapa, kamaráda, rozhlasáka, televizního dramaturga a scénáristy, spisovatele i vypravěče se bohužel před pár dny zastavila. Bylo mi ctí se s Milanem znát a jsem rád, že tento “nezastavitelný” vypravěč byl i jedním z hostů pořadu “Na cestách”…