- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Od Iwo Jimy po Pouštní bouři. Válečná loď USS Wisconsin sloužila americkému námořnictvu půl století
Začátkem května před 80 lety se 2. světová válka v Evropě chýlila ke konci, daleko na východě v Tichém oceánu ale ještě Japonsko svádělo proti spojencům tvrdé boje. Do nich se zapojila i americká válečná loď USS Wisconsin, která dnes stojí v přístavu Norfolk ve Virginii jako ukázka plavidla, které bylo s přestávkami v aktivní službě skoro 50 let.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Dobrodružství v tatranské Jeskyni mrtvých netopýrů. Speleotreking je dřina, ale taky velká radost
Jen kousek pod chatou Milana Rastislava Štefánika v Nízkých Tatrách stojí stranou od cesty ještě jedno stavení. Místní o něm mluví jako o nejmenší boudě s největším sklepem, jde totiž o vchod do Jeskyně mrtvých netopýrů. V nejvýše položené vysokohorské jeskyni na Slovensku nezažijete jen běžnou prohlídku. Pod dohledem zkušeného jeskyňáře si návštěvník může vyzkoušet speleotracking, tedy překonávání terénu, plazení průrvami a puklinami, šplhání i slaňování.
Křížem krajem: Vagonářské muzeum ve Studénce chystá pro návštěvníky nový atraktivní exponát
Tajemný strašidelný hrad, pivovar, těžební věž i řady výstavních městských domů. Tohle všechno a spoustu dalších detailně zpracovaných objektů a výseků krajiny najdete v takzvaném Urbánkově městě. Nové návštěvnické lahůdce, kterou chystá Vagonářské muzeum ve Studénce.
Východočeské výlety: Výlet za židovskými památkami do Svitav
Před první světovou válkou žilo ve Svitavách mnohem více židů než Čechů. Ale události druhé války a odsun německého obyvatelstva proměnilo Zwittau ve Svitavy se zcela novým osídlením.
Casablanca: Bílá huba, holé štěstí. Filip Vítek přejel Afriku. Ghanu by prý vymazal, Nigérie a Angola překvapily
Cestovatel a podnikatel Filip Vítek vyrazil Afrikou od severu k jihu podél západního pobřeží i vnitrozemím. S proměnlivou sestavou pasažérů cestoval například přes Maroko, Senegal, Mali, Nigérii, Kongo a Angolu až na Střelkový mys do Jihoafrické republiky.
Východočeské výlety: Vysoké Mýto je s vůní benzínu spojeno už 100 let
S automobily je Vysoké Mýto propojené už celé století. V roce 1925 totiž vyrobil Josef Sodomka první karoserii a láska ke čtyřem nebo dvěma kolům trvá ve městě dodnes.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Věznice ve Vilniusu dostala nový život. Z místa utrpení a nesvobody je otevřený prostor umění
Věznici Lukiškes v centru litevského Vilniusu byste rozhodně neminuli bez povšimnutí. Její dominantou je totiž monumentální pravoslavný kostel. Stejně jako celý areál, i on je obehnán vysokou cihlovou zdí s ostnatým drátem. Trestu a nápravě přestala věznice sloužit teprve v roce 2019, jen o dva roky později v ní našly zázemí stovky umělců a umělkyň. Dnes je Lukiškes místem, kde obyvatelé Vilniusu nacházejí kulturní vyžití, odpočinek i politické debaty.
Zálety Aleny Zárybnické: Jak chutná beton? Nic moc, směje se krkonošský designer a výtvarník Martin Plůcha
Tentokrát jsme přijali pozvání do místa, kde beton voní dřevem. Zálety natáčíme u muže, který tvoří originální doplňky ručně, s láskou a kapkou horského vzduchu z Krkonoš. V dílně, u které brzy otevře showroom, vznikají nejenom doplňky, ale třeba taky trofeje pro světové olympioniky, hodiny, které netikají, každý kousek má zkrátka svůj důraz na detail. Martin Plůcha v soutěži eManuel v roce 2021 skončil na druhém místě.
Vltavín: Motovidlo, škapulíř, zástěra… Věci dříve běžné jsou dnes pro mnoho lidí velkou neznámou
Měli jste někdy možnost podívat se ve staré vesnické chalupě nebo domě po předcích do různých pozapomenutých zákoutí? Tam mnohdy člověk najde věci, nad kterými zvláště mladá generace kroutí hlavou a absolutně netuší, k čemu byly.
Reportáže zahraničních zpravodajů: V chorvatském Kaptolu se podíváme mezi krajany na kurz češtiny
Na jazyk svých předků nedají dopustit. V kavárně v ukrajinském Charkově si možná víc uvědomíme cenu tak obyčejných věcí - jako je šálek kávy. V Polsku uslyšíme o méně známých dějinách Osvětimi - o dobách, kdy se jí říkalo "brána do Ameriky". V norském Bergenu navštívíme muzeum lepry a ve francouzském Lille rodný dům generála a bývalého prezidenta Charlese de Gaulla. Moderuje Helena Berková.