Český rozhlas - Cestování
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: „Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou

Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.

03:27

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Včera 07:57

Křížem krajem: Lidovým regionálním oděvům se nově věnuje část muzejní expozice v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné

Rukávce, plisovaná sukně, fěrtoch, tohle všechno může návštěvník obdivovat v expozici Památníku Josefa Kaluse v Čeladné. Vitrína s lidovými kroji z regionu je novinkou místního muzea.

Před dvěma dny 03:17

Zápisník zahraničních zpravodajů: Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?

Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.

Před třemi dny 10:39

Křížem krajem: Hornickou minulost připomínají Orlovské jámy

Pozveme vás na exkurzi do míst u starého centra Orlové. Jsou tam pozůstatky někdejší těžby uhlí, takzvané Orlovské jámy. Miroslav Chlubna, předseda spolku, nás zavede přímo k jedné z jam, která byla vyhloubena před zhruba 170 lety.

Před čtyřmi dny 40:56

Casablanca: Jet na Ukrajinu je rozhodně zajímavější, než se vydat na Eiffelovku, říkají dobrovolníci

Vratislav Kroc, Matěj Bukovský a jejich přátelé vozí na Ukrajinu pomoc. V Česku shromažďují potřebné věci, které pak osobně jednou za půl roku předávají vojákům, kteří zemi brání před ruskou invazí. O strachu, ale třeba i ukrajinské kuchyni vyprávějí v novém díle cestovatelského podcastu Casablanca.

Před čtyřmi dny 08:19

Křížem krajem: Ferdiš Duša, rodák z Frýdlantu nad Ostravicí, byl renesanční člověk a všestranný umělec

Prochodil Evropu, maloval keramiku, miloval Slovensko a nejvíce je ceněný pro své grafiky a ilustrace. Ferdiš Duša, umělec spjatý s Frýdlantem nad Ostravicí, kde se narodil i zemřel. Připomíná ho malá expozice v tamním kulturním centru.

Před pěti dny 42:56

Vltavín: Malíř, který nechtěl emigrovat. Je to 108 let, co se narodil Miloslav Troup

Na začátku dnešního Vltavínu byl zcela náhodný nález nahrávky v rozhlasovém archivu.

Před pěti dny 03:37

Zápisník zahraničních zpravodajů: Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her

Zájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.

Před šesti dny 23:45

Reportáže zahraničních zpravodajů: Do Paříže se vrátila jedna z velkých ozdob loňských olympijských her ?

heliový balon a pochodeň v jednom. V Polsku se staví válečné lodě, podíváme se, jak dávají dohromady fregatu Mečoun. V několika amerických městech jezdí taxíky bez řidiče, autonomní vozy už ale vymyslel českoamerický autor před sto lety. Stará dobrá auta s řidičem stále ještě slouží - Češi je posílají pomáhat vojákům na Ukrajině. A ve sklepě knížecího vinařství v Lichtenštejnsku našli láhev, ztracenou déle než půl století.

Před šesti dny 03:27

Zápisník zahraničních zpravodajů: Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob je dnes poutním místem

Jedním z nejčastějších křestních jmen v Gruzii je Nino. Ač v evropských jazycích bývá koncovka -o spojována s mužskými jmény, je to jméno ženské. Svatá Nino, u nás známá taky jako svatá Nina nebo Kristýna, je pro Gruzínce nejvýznamnější světicí a na její jméno člověk naráží v každém koutě Gruzie. Její odkaz si připomínají věřící třeba i v klášteře Bodbe na východě země.