- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Chceme probudit Evropu, říká účastník protestní cyklojízdy srbských studentů
Jarní počasí láká sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Studenti ze Srbska to vzali z gruntu a vydali se na skoro 1500 kilometrů dlouhou cestu do Štrasburku. Během dvoutýdenní jízdy zavítali do pěti unijních zemí s cílem všude upozorňovat na neutěšenou situaci v jejich zemi. Ve Štrasburku se chtějí setkat s představiteli evropských institucí, mimo jiné Evropského soudu pro lidská práva, který se v poslední době Srbskem zabýval.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zálety Aleny Zárybnické: Na Mont Blancu jsem byl naposledy v 76 letech, vzpomínal horolezec Červinka
- dubna zemřel horolezec Jan Červinka, bylo mu 94 let. Vystoupal na vrcholky hor na Kavkaze, Hindukúši, Himálaji, na Aljašce i v Andách. V 70. letech zakládal ve Vrchlabí horolezecký oddíl. Připomeňte si ho v rozhovoru, který s ním v roce 2019 vedla Alena Zárybnická.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Španělská tradice velí propustit na Velikonoce vězně. Zvyk má na svědomí jedna neuvěřitelná historie
Semana Santa neboli velikonoční Svatý týden ve Španělsku, to jsou hlavně okázalé a emotivní náboženské průvody v ulicích měst. Začínají na Květnou neděli a končí den před velikonočním pondělím. Součástí Velikonoc je ale ve Španělsku i pradávný zvyk udělovat milost vězňům.
Zápisník zahraničních zpravodajů: OBRAZEM: Přestavěná stará auta pomáhají vojákům na ukrajinské frontě. Přispívají na ně i Češi
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskanou nízkou káru určenou hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním vozítku. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou výtečně sloužit i ve válce, třeba jako teď na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.
Křížem krajem: V českotěšínské kavárně Avion na vás dýchne historie místa
Zveme vás do kavárny. A rozhodně ne obyčejné. Navštívíme totiž Avion v Českém Těšíně, kde na vás dýchne přetrhaná historie tohoto místa i současná umělecko-literární atmosféra čítárny a kavárny v jednom.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Roky učení a šest generací zkušeností. Rodina Konopczyńskich vyrábí keramiku s 200letou tradicí
Městečko Bolimów kdysi platilo za jedno z center polského hrnčířského řemesla. V minulosti tu vedle sebe fungovalo okolo dvaceti zavedených rodinných keramických dílen. Do dneška přežila jediná: Rodina Konopczyńskich se hrnčířství věnuje už šestou generaci. Její výrobky jsou rozpoznatelné díky specifickému motivu ptáčka a květů. V posledních desetiletích tu ale vzniká i keramika, která přesahuje hranice folkloru.
Casablanca: Větší partnerskou krizi než na sopce jsme zažili v letadle. Adam Ryšánek a Bára Lípová o Guatemale
Vysněný výstup na guatemalskou sopku Acatenango byl málem nad jejich síly. Pot a bolest ale vystřídaly nádherné zážitky. Adam Ryšánek a Bára Lípová vyprávějí o své cestě po středoamerické Guatemale.
Křížem krajem: Na cestu časem do doby starých Slovanů se můžete vydat v archeoparku Chotěbuz-Podobora
Střecha z rákosí a stěny z mazaniny, i to byly materiály, které využívali ke stavbě obydlí staří Slované. Dnes se do takzvané polozemnice podíváme a uslyšíte i o dalších zajímavostech archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Křížem krajem: Tři památné duby v Raškovicích obklopují kapličku, ke které se váže smutná pověst
Představíme vám tři mohutné duby z Raškovic. Památkově chráněné stromy pamatují bezmála čtyři staletí a stojí při silnici z Raškovic do Skalice, u takzvané Adámkovy kapličky. K té se zase váže pozoruhodná pověst s fatálním naplněním.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Křesťanskou tradici v Palestině nesou staré arabské rody, rychle jich ale ubývá
Velikonoční Hod Boží slaví také Palestinci, především tedy palestinští křesťané. Ve Svaté zemi jich sice rychle ubývá, zatím ale stále stojí v čele řady palestinských měst. Křesťanská menšina má také své ministry v palestinské vládě. Západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a Izrael jsou dnes domovem bezmála dvou set tisíc křesťanů – základ komunity tvoří staré arabské rody. Války a okupace ale část z nich vyhnaly do celého světa.