- Podcasty
- Východočeské výlety

Poslechněte si podcast: Pardubice před 75 lety vsadily na trolejbusy. První plány přitom počítaly s tramvajovou dráhou
První plány na zavedení pravidelné hromadné dopravy v Pardubicích a okolí sahají až na přelom 19. a 20. století. Jeden z ambiciózních návrhů z roku 1903 počítal s výstavbou tramvajové malodráhy, která by propojila Slatiňany, Chrudim, Pardubice, Lázně Bohdaneč a Chlumec nad Cidlinou.
Východočeské výlety
Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.
Českou Třebovou denně projede až 500 vlaků. Železniční křižovatku teď čeká zásadní proměna
Už 180 let je Česká Třebová městem železničářů. První vlak zastavil na místním nádraží v roce 1845 a nástup železnice výrazně ovlivnil další směřování města. V polovině 19. století byla Třebová malým, nevýznamným městem se zhruba třemi tisíci obyvateli, kteří se živili převážně tkalcovstvím a zemědělstvím.
Ve Svitavském lese rostou obří houby. A nejen křemenáče
Prázdniny jsou za dveřmi, užít si je můžete na zážitkových stezkách. Východočeské výlety vás tentokrát provedou po několika hravých, ale i poučných cestách v nejbližším okolí Svitav.
Výlet za těmi, kteří propadli dějinami až na dno
Nacistická i komunistická totalita stavěla pomníky svým hrdinům. Z veřejných prostranství mizely většinou s pádem režimů - říšské orlice, traktory, sochy Stalinů, Leninů i Gottwaldů. Kam se ale poděly?
Mikulovický kopec, Třebovské stěny a další tajemná místa Pardubického kraje
Barokní kostel a hřbitov na místě pohanského háje. Tajemný kříž uprostřed Lesů u České Třebové a řeka, která v minulosti už mnohokrát ukázala svou sílu. To jsou místa, která spojuje těžko popsatelná tajemná energie.
Vyberte si délku i zážitky. Krajinou okolo Hlinska vás provedou zajímavé stezky
Hlinsko a jeho okolí se může pochlubit celou řadou poznávacích i oddychových stezek, některé z nich jsou nové nebo vylepšené. Zavedou vás k Ratajským rybníkům, malebnému lomu v Srní nebo ke Stanskému mlýnu. Nachodit po nich můžete v součtu asi 25 kilometrů.
Výlet za pardubickým Rudoarmějcem
Prostranství před pardubickým zámkem v sousedství kostela sv. Bartoloměje přitahovalo totalitní režimy, aby na něm stavěly své symboly.
Výlet za židovskými památkami do Svitav
Před první světovou válkou žilo ve Svitavách mnohem více židů než Čechů. Ale události druhé války a odsun německého obyvatelstva proměnilo Zwittau ve Svitavy se zcela novým osídlením.
Vysoké Mýto je s vůní benzínu spojeno už 100 let
S automobily je Vysoké Mýto propojené už celé století. V roce 1925 totiž vyrobil Josef Sodomka první karoserii a láska ke čtyřem nebo dvěma kolům trvá ve městě dodnes.
Mobily vymění za klapačky a baví je to. Dávnou tradici udržují kluci
Tradici vodění Jidáše se v Česku podařilo uchránit jen v několika málo oblastech. Nejvíce lokalit v rámci celého Česka se nachází v Pardubickém kraji. Jedná se hlavně o vesnice v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.