- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Vltavín: Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství
V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Casablanca: Na to nadosmrti nezapomeneš. Cestovatelé mají 90 historek z divočiny Greater Patagonian Trailu
Cestovatelé a milovníci dálkových tras Jakub Šolc, Ivan Mitrus a Daniel Pumr 19. dubna dokončili společně divoký andský Greater Patagonian Trail. Ten vede ze Santiaga de Chile až na Cabo Froward u Magalhaesova průlivu, nejjižnější bod jihoamerické pevniny. Trvalo jim to 151 dní.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Francie slavila konec války v Paříži i v Remeši, kde Němci podepsali kapitulaci. Stalin ale zuřil
Evropa si v týdnu připomněla 80 let od konce druhé světové války. Britský král Karel III. Se účastnil bohoslužby v londýnském Westminsterském opatství, nový německý kancléř položil květiny v pietní berlínské hale Neue Wache a francouzský prezident Emmanuel Macron uctil památku padlých u hrobu Neznámého vojína pod pařížským Vítězným obloukem. Francouzi si připomněli konec bojů v Evropě taky v Remeši, kde Němci 7. května 1945 brzy ráno podepsali první kapitulaci.
Východočeské výlety: Výlet za pardubickým Rudoarmějcem
Prostranství před pardubickým zámkem v sousedství kostela sv. Bartoloměje přitahovalo totalitní režimy, aby na něm stavěly své symboly.
Reportáže zahraničních zpravodajů: Věznice Lukiškes v centru Vilniusu platila celé 20. století za obávané nápravné zařízení
Mladí pouliční umělci hledají v centru španělské Malagy šťastné lidi. Lahodné zákusky i dorty peče v Belgii český cukrář. Belgičany učí milovat i krupicovou kaši. I za ním se vydají Reportáže zahraničních zpravodajů. Moderuje Lubica Bergmanová.
Zálety Aleny Zárybnické: Žijete se zvířaty a bez tekoucí vody, vzpomíná cestovatelka na Nepál
S láskou a touhou po cestování se už narodila. V roce 2011 dala výpověď v práci a chtěla toho vidět co nejvíc. A protože jí dávalo smysl dobrovolnictví, rozhodla se odjet do Nepálu. Tereza Košnařová o své cestě napsala trochu deník a trochu cestopis s názvem Jednou se mi splní sen.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Český cukrář učí Belgičany milovat krupicovou kaši. Jeho dezerty se rozplývají na jazyku
V pekárně La Magie du Pain ve valonském městečku Incourt to v sobotu ráno voní čerstvým kváskovým chlebem a croissanty. Zvoneček na dveřích neutichá, protože přicházejí další a další zákazníci pro čerstvé pečivo k snídani. Jejich pohledy ale přitahuje také pult s lákavými dorty a zákusky. Vyrábí je tam český cukrář Stanislav Piják, který do Belgie přišel už před dvaceti lety.
Zápisník zahraničních zpravodajů: „Čeština je těžký jazyk, ale nelituji.“ Francouzští studenti v Dijonu si češtinu pochvalují
Francouzské město Dijon si letos připomíná 105 let od otevření česko-francouzské sekce na tamním Carnotově gymnáziu. Mezi jeho známé absolventy patří třeba herec Jiří Voskovec nebo režisér Zdeněk Troška. V Dijonu najdete taky kampus prestižní Univerzity Sciences Po, kde studují i čeští studenti. A češtinu uslyšíte také na Burgundské univerzitě v Dijonu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Dobrodružství v tatranské Jeskyni mrtvých netopýrů. Speleotreking je dřina, ale taky velká radost
Jen kousek pod chatou Milana Rastislava Štefánika v Nízkých Tatrách stojí stranou od cesty ještě jedno stavení. Místní o něm mluví jako o nejmenší boudě s největším sklepem, jde totiž o vchod do Jeskyně mrtvých netopýrů. V nejvýše položené vysokohorské jeskyni na Slovensku nezažijete jen běžnou prohlídku. Pod dohledem zkušeného jeskyňáře si návštěvník může vyzkoušet speleotracking, tedy překonávání terénu, plazení průrvami a puklinami, šplhání i slaňování.
Křížem krajem: Radniční věž v Krnově zaujme už svým vzhledem a pestrými barvami
Radniční věž v Krnově byla postavena v letech 1901 až 1903 a tehdy prý ji lidé nepřijali zrovna s nadšením. Říkali, že vypadá jako papoušek. Hlavně střecha, kterou pokrývají pestrobarevné glazované tašky.