- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování
Poslechněte si podcast: Reportáže zahraničních zpravodajů: Jedna z Češek si v Hurghádě splnila sen a otevřela si vlastní školku
Americké město Waco do dějin vešlo jako místo, kde měly základnu texaské policejní jednotky rangers. Už tři roky tam taky vaří české pivo. Normanské pobřežní město Deauville ožilo fotografií. I tam se vydáme. Moderuje Lubica Bergmanová.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zálety Aleny Zárybnické: Kdyby to v listopadu neklaplo? Nad Václavákem by létaly stíhačky
Dětství strávil v kostele, hrál na pokličky a díky „mimozemšťanovi“ odbočil k rocku. Varhany vystudoval na konzervatoři. Hostem Záletů je Michael Kocáb.
Východočeské výlety: Vzpomínky a autentické nahrávky. Pamatujete si přelomové listopadové dny ve vašem městě?
Slavíme 35 let svobody a demokracie. Připomeňte si listopad roku 1989 a to, jak sametová revoluce vstoupila do Pardubic, Poličky, Svitav, Litomyšle, Chrudimi nebo Králík.
Od Pradědu na Hanou: Petrovy kameny nejsou jen místem sabatů, ale i velmi vzácným biotopem horské přírody
Petrovy kameny patří mezi mnohá skaliska, která vystupují z jesenických vrcholů. Díky procesům s údajnými čarodějnicemi získala právě tato skála špatnou pověst. Přitom patří mezi přírodně nejzajímavější lokality, které lze v Jeseníkách objevit.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Kafka jako kabaret? Česko-německé představení bourá zažité stereotypy
Německé město Brémy má za sebou další ročník literárního festivalu Globale a ani tentokrát tam nechyběli čeští umělci. Ti ale namísto tradičních čtení ve vyprodaném sálu místního divadla uspořádali zábavný kabaret o Franzi Kafkovi.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Češka Sára žije v Hurghádě svůj sen. Do její školky se děti těší
Cizinci žijící v Hurghádě připravují své děti na egyptský život. Jsou mezi nimi i mnozí Češi a Slováci. A jedna z hurghádských Češek jim to trochu usnadnila. Před dvěma lety si otevřela vlastní školku s cílem, aby byla oproti těm egyptským jiná a lepší. O zájem nemá nouzi, a nejen mezi rodiči z Česka a Slovenska.
Od Pradědu na Hanou: Žárovský dřevěný kostelík sv. Martina patří k nejstarším v kraji
Žárová na Šumpersku je nevelká vesnice, jejíž katastr vystupuje až do pobočných vrcholů Jeseníků. Její nejvýznamnější památkou je kostelík sv. Martina, jedna z posledních roubených sakrálních staveb, které se pod Jeseníky dochovaly.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Čapkovy Anglické listy vlastně nejsou knihou o Británii, míní tamní historik
Karel Čapek byl novinářem, dramatikem a autorem románů, ale může být považován i za zakladatele moderního českého cestopisu. V létě roku 1924 využil pozvání britského Pen Clubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu poprvé vyšel jejich ucelený soubor pod názvem Anglické listy. V Česku je Čapkova kniha dobře známá, ale vědí o ní také britští čtenáři?
Zápisník zahraničních zpravodajů: I Maďaři mají svoji becherovku. Tmavý bylinný likér Unicum podle legendy pojmenoval císař Josef II.
Likér Unicum prý nemusí napoprvé zachutnat každému, přesto na jeho komplexní kořeněnou chuť mnozí Maďaři nedají dopustit. Historie tmavého bylinného nápoje v téměř zcela kulaté lahvi sahá až do konce 18. století. Za tu dobu se stal téměř maďarským národním nápojem. Destilerii na jihu Budapešti řídí už šestá generace rodiny Zwack, která si žárlivě střeží tajný recept. Dokázala ho prý uchránit i před komunistickým režimem po znárodnění továrny.
Casablanca: Můj bůh má dobrý smysl pro humor. Eva Schrollová přešla Zéland, plavila se v Oceánii a okusila Nepál
Pestrý život na cestách žila v posledních letech Eva Schrollová. Přešla a na kole přejela Nový Zéland po trailu Te Araroa. Na plachetnici se plavila jižním Pacifikem. Dobrodružství pak zakončila v nepálských horách, odkud takřka přímo dorazila do cestovatelského podcastu Casablanca.