- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Casablanca: Větší partnerskou krizi než na sopce jsme zažili v letadle. Adam Ryšánek a Bára Lípová o Guatemale
Vysněný výstup na guatemalskou sopku Acatenango byl málem nad jejich síly. Pot a bolest ale vystřídaly nádherné zážitky. Adam Ryšánek a Bára Lípová vyprávějí o své cestě po středoamerické Guatemale.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zápisník zahraničních zpravodajů: OBRAZEM: Přestavěná stará auta pomáhají vojákům na ukrajinské frontě. Přispívají na ně i Češi
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskanou nízkou káru určenou hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním vozítku. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou výtečně sloužit i ve válce, třeba jako teď na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Chceme probudit Evropu, říká účastník protestní cyklojízdy srbských studentů
Jarní počasí láká sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Studenti ze Srbska to vzali z gruntu a vydali se na skoro 1500 kilometrů dlouhou cestu do Štrasburku. Během dvoutýdenní jízdy zavítali do pěti unijních zemí s cílem všude upozorňovat na neutěšenou situaci v jejich zemi. Ve Štrasburku se chtějí setkat s představiteli evropských institucí, mimo jiné Evropského soudu pro lidská práva, který se v poslední době Srbskem zabýval.
Křížem krajem: V českotěšínské kavárně Avion na vás dýchne historie místa
Zveme vás do kavárny. A rozhodně ne obyčejné. Navštívíme totiž Avion v Českém Těšíně, kde na vás dýchne přetrhaná historie tohoto místa i současná umělecko-literární atmosféra čítárny a kavárny v jednom.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Roky učení a šest generací zkušeností. Rodina Konopczyńskich vyrábí keramiku s 200letou tradicí
Městečko Bolimów kdysi platilo za jedno z center polského hrnčířského řemesla. V minulosti tu vedle sebe fungovalo okolo dvaceti zavedených rodinných keramických dílen. Do dneška přežila jediná: Rodina Konopczyńskich se hrnčířství věnuje už šestou generaci. Její výrobky jsou rozpoznatelné díky specifickému motivu ptáčka a květů. V posledních desetiletích tu ale vzniká i keramika, která přesahuje hranice folkloru.
Křížem krajem: Na cestu časem do doby starých Slovanů se můžete vydat v archeoparku Chotěbuz-Podobora
Střecha z rákosí a stěny z mazaniny, i to byly materiály, které využívali ke stavbě obydlí staří Slované. Dnes se do takzvané polozemnice podíváme a uslyšíte i o dalších zajímavostech archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Křížem krajem: Tři památné duby v Raškovicích obklopují kapličku, ke které se váže smutná pověst
Představíme vám tři mohutné duby z Raškovic. Památkově chráněné stromy pamatují bezmála čtyři staletí a stojí při silnici z Raškovic do Skalice, u takzvané Adámkovy kapličky. K té se zase váže pozoruhodná pověst s fatálním naplněním.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Křesťanskou tradici v Palestině nesou staré arabské rody, rychle jich ale ubývá
Velikonoční Hod Boží slaví také Palestinci, především tedy palestinští křesťané. Ve Svaté zemi jich sice rychle ubývá, zatím ale stále stojí v čele řady palestinských měst. Křesťanská menšina má také své ministry v palestinské vládě. Západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a Izrael jsou dnes domovem bezmála dvou set tisíc křesťanů – základ komunity tvoří staré arabské rody. Války a okupace ale část z nich vyhnaly do celého světa.
Vltavín: Kapli svaté Rozálie u Purkarce nechal prý postavit rytíř Býšovec, jenže té v době už tu rod nesídlil
Ve Vltavínu navštívíme poutní místo Rachačky s kaplí svaté Rozálie nedaleko Purkarce na Českobudějovicku. S redaktorem Zdeňkem Zajíčkem se tam vypravil ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář. Kdo byla svatá Rozálie, to víme. Kde jsou Rachačky, to víme. Kdo kapli nechal postavit, to se také ví. Má to ovšem svá ale...
Reportáže zahraničních zpravodajů: Křesťany najdeme i na Blízkém východě - a zítra budou na Západním břehu, v Izraeli i v Gaze slavit Boží hod Velikonoční
Španělské velikonoce, to nejsou jen pestré průvody, ale taky tradice udělování milosti vybraným vězňům, kterou dnes už místo krále vykonává vláda. Ukážeme si, že papír dokáže díky moderním inovacím v některých případech nahrazovat plasty, které mají nejrůznější nevýhody. A připomeneme si atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna, od kterého uplynulo 160 let.