Český rozhlas - Cestování
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Casablanca: Byla to prastará pevnost s lavinami a seraky. Horolezec Radar Groh vypráví o prvovýstupu v Pákistánu

Češi Zdeněk „Háček“ Hák a Radoslav „Radar“ Groh dosáhli dalšího významného horolezeckého úspěchu. V pákistánském Karákóramu zvládli náročný prvovýstup novou cestou na impozantní šestitisícovku Hunza Peak.

37:49

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Včera 03:11

Zápisník zahraničních zpravodajů: Chystáte se o prázdninách na Balt? Neberte si do moře nafukovací jednorožce, radí místní záchranáři

O Polsku se často mluví jako o budoucím novém Chorvatsku. Každým rokem tam na dovolenou míří více Čechů. Jedním z hlavních lákadel jsou bílé písčité pláže omývané Baltským mořem a na popularitě rychle nabývají i polská jezera. Dovolená u vody ale má svá rizika. V Polsku každoročně utone okolo 500 lidí a příčinou bývá hlavně nezodpovědné chování, včetně například užívání alkoholu. Každoročně před ním varují polští dobrovolní vodní záchranáři, kterým právě začíná nejvíc práce.

Před dvěma dny 03:31

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Bruno má silné tělo, Simone je sladká a štíhlá.“ Kavárník pojmenovává kávové směsi po svých známých

Začalo to jako modelový příklad v diplomové práci. Pak si Peter Demmel řekl, že by jeho kavárna s pražírnou nemusela zůstat jen na papíře. Dnes v domě nedaleko lichtenštejnského Vaduzu vyrábí desítky kilogramů kávy denně a jeho kavárna je vyhlášená nejen v regionu, ale taky za oceánem.

Před dvěma dny 30:22

Vltavín: Kovář si vymyslel vlastní rozhlednu i s kovářským muzeem. A pojmenoval ji... Samozřejmě Kovářka

Ve Vltavínu se vydáme za železem, a to hezky s nadhledem. Připomeneme nejstarší meč z doby Keltů, který archeologové našli na jihočeském území, a vypravíme se do muzea kovářského řemesla v Moravči u Mladé Vožice. A tomu muzeu kraluje rozhledna.

Před třemi dny 23:28

Reportáže zahraničních zpravodajů: Vyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo třeba tradiční opasek vyžaduje poctivou ruční práci, své dílo nám ukázal jeden z mistrů v dílně nedaleko Detvy

U Baltského moře v Polsku se celé léto rekreuje spousta lidí, záchranáři proto radí, jak koupání přežít ve zdraví. Walserové si jako místo k životu vybrali strmé svahy vysoko v lichtenštejnských Alpách, a v nevlídném prostředí obstáli. Na okraji hlavního města amerického státu Kansas Topeky mají skanzen, který ukazuje, že to na Divokém západě vypadalo trochu jinak, než známe z westernových filmů.

Před čtyřmi dny 24:32

Zálety Aleny Zárybnické: Herecký svět je čím dál těžší, říká herec Martin Kubačák

Vidět jste ho mohli v seriálu První republika nebo Pustina. Do povědomí vešel jako Olda z retromuzikálu Rebelové či jako vojín Jasánek v seriálu Černí baroni. Z filmu, třeba rok 2022, kdy si pod vedením režisérky Alice Nellis zahrál farmáře Karla ve filmu Buko. Mým hostem je herec Martin Kubačák.

Před čtyřmi dny 03:52

Zápisník zahraničních zpravodajů: Folklor není raketová věda. Mistr z Podpolaní obnovil tradiční řemeslo a naučil se sám vyrábět kroje

Vyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo opasek vyžaduje poctivou ruční práci. Staří mistři folklorních řemesel si ale své umění často žárlivě střežili a pozorovat je při práci bylo téměř nemožné. Mladší generace tak na Slovensku musela po tradičních postupech a speciálních fíglech mnohdy dlouze pátrat. Jak ale říká mistr Stefan Hukeľ, co lidé vymysleli, to člověk vyrobí. Díky němu se na Podpolaní na středním Slovensku podařilo obnovit výrobu tradičních klobouků.

Před pěti dny 07:57

Křížem krajem: Lidovým regionálním oděvům se nově věnuje část muzejní expozice v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné

Rukávce, plisovaná sukně, fěrtoch, tohle všechno může návštěvník obdivovat v expozici Památníku Josefa Kaluse v Čeladné. Vitrína s lidovými kroji z regionu je novinkou místního muzea.

Před šesti dny 03:17

Zápisník zahraničních zpravodajů: Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?

Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.

Před týdnem 03:27

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou

Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.