Český rozhlas - Cestování
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Češi oživili rušnou ulici v Káhiře výstavou. Egyptští policisté z toho nebyli moc nadšení

Obyvatelé egyptské Káhiry mohli zažít nevšední věc: přímo na rušné ulici se konala komentovaná prohlídka výstavy českých egyptologů. Výstava Českých center a Českého egyptologického ústavu potrvá do půlky února. Na podobné akce ve veřejném prostoru není káhirská veřejnost, a už vůbec ne egyptští policisté, moc zvyklí.

03:53

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Před 3 týdny 03:45

Zápisník zahraničních zpravodajů: Císařské hrobky ve vietnamském Hué jsou magnetem na turisty. Klid mrtvých ale není dobré rušit

Když se řekne Zakázané město, většině z nás se vybaví čínský Peking a předlouhá tradice takzvaných Dračích císařů. Jenže Zakázané město a s ním spojené císařské hrobky najdete i ve Vietnamu, v někdejším hlavním městě Hué. Nejsou sice tak honosné, jako ty čínské, navíc je hodně poničila americko-vietnamská válka, ale v posledních deseti letech doslova vstávají z popela. A nabízejí mnohem klidnější, příjemnější atmosféru, než ty čínské, které jim byly předlohou.

Před 3 týdny 23:49

Reportáže zahraničních zpravodajů: Zahraniční zpravodajové vás tentokrát vezmou ve svých reportážích do Tel Avivu mezi partu bubeníků, kteří každý pátek rozezvučí jeho ulice africkými rytmy nebo třeba do bratislavského centra opětovného použití věcí nazvaného KOLO

Uslyšíte ale také o tom, jak v Polsku a pobaltských státech mizí z veřejného prostoru sovětské pomníky a další připomínky někdejší minulosti ve Východním bloku nebo reportáž z domu finského skladatele Jeana Sibelia, který má pro Finy stejný význam, jako pro Čechy Bedřich Smetana. Pořadem provází Jitka Malá.

Před 3 týdny 03:44

Zápisník zahraničních zpravodajů: Na vlnách bubnu rovnou do víkendu. Pro mnohé obyvatele Tel Avivu rutina konce týdne

Už víc než čtvrt století se v Tel Avivu probubnovávají k víkendu desítky amatérských bubeníků. Pátek co pátek se kolem třetí sejdou kousek od moře. Natěšení na den volna bubnují často až pozdě do noci, popíjejí a pokuřují marihuanu. Tenhle kousek izraelské metropole se tak jednou týdně pravidelně mění v Afriku. Tamní obyvatele už to nepřekvapuje a rádi si přijdou zakřepčit.

26. říjen 2022 03:10

Zápisník zahraničních zpravodajů: Nemají nic, ani střechu nad hlavou. Skleník si ale opravili, mají v něm kaktusy a sukulenty

V nedávno osvobozené východoukrajinské vesnici Jampil zůstalo nedotčeno válkou jen málo stavení. Mnozí tamní obyvatelé přišli o střechu nad hlavou, a to doslova. Už ale promýšlejí, jak po ruské okupaci všechno spravit a žít zase jako předtím – vesnicky normálně.

24. říjen 2022 03:37

Zápisník zahraničních zpravodajů: Důl Julie ve Valbřichu už není funkční. Bývalí horníci tam ale stále docházejí

Důl je slovy uhlobarona Ptáčka ze hry divadla Járy Cimrmana díra v zemi. Je v ní mnoho chodeb různými směry. V případě uzavřeného opuštěného dolu jsou chodby většinou zasypané nebo zaplavené vodou. Důlní budovy na povrchu ale mohou dál sloužit. A to úplně jinému účelu. To je případ bývalého dolu Julia v polském Valbřichu. Je z něj centrum vědy a umění.

23. říjen 2022 23:52

Reportáže zahraničních zpravodajů: V New Orleans mají lidi zájem o halloweenský obchod po celý rok, bezprostředně před svátkem jsou ale tržby až trojnásobné

Čističi bot v centru Tunisu si drží svá místečka i desítky let, protože o strategickou polohu třeba u zastávek tramvají nechce nikdo přijít. Francie, země vinařů, se stále víc přiklání k pivu. Zájem o něj mají hlavně mladí. Odjet z Ukrajiny může být obtížné, protože někdy vede jediná cesta z okupovaného území na Západ přes Rusko. Julia v polském Walbrzychu byla velkým dolem na černé uhlí, teď je tam městské centrum vědy a umění. Taková jsou témata pro zahraniční zpravodaje Českého rozhlasu. Jejich reportážemi vás provede Jitka Malá.

23. říjen 2022 44:16

Dozrál čas na Peru! O Andách a tamních festivalech vypráví fotograf Pavel Svoboda

Všude žijí indiáni, všude jsi hrozně vysoko a všude je spousta míst, kde můžeš být sám... Pavel Svoboda vypráví o svém návratu do jižního Peru.

16. říjen 2022 41:49

Casablanca: Sbírat písničky, odpadky, zážitky a úsměvy. Pavla Kopřivová vypráví o svém cestování

V Chorvatsku začala sbírat písničky. Indonésii se naučila usmívat. V Izraeli trekovat v poušti, v anglickém Glastonbury stavět jurty a uklízet odpadky v obřím rozsahu. Ve Švýcarsku vyměnila písničku za tetování a živila se jako pouliční performerka. Poslechněte si vyprávění Pavly Kopřivové o cestovatelských zážitcích v nové Casablance!