Český rozhlas - Cestování
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Zálety Aleny Zárybnické: Žijete se zvířaty a bez tekoucí vody, vzpomíná cestovatelka na Nepál

S láskou a touhou po cestování se už narodila. V roce 2011 dala výpověď v práci a chtěla toho vidět co nejvíc. A protože jí dávalo smysl dobrovolnictví, rozhodla se odjet do Nepálu. Tereza Košnařová o své cestě napsala trochu deník a trochu cestopis s názvem Jednou se mi splní sen.

28:45

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Dnes 03:32

Zápisník zahraničních zpravodajů: Český cukrář učí Belgičany milovat krupicovou kaši. Jeho dezerty se rozplývají na jazyku

V pekárně La Magie du Pain ve valonském městečku Incourt to v sobotu ráno voní čerstvým kváskovým chlebem a croissanty. Zvoneček na dveřích neutichá, protože přicházejí další a další zákazníci pro čerstvé pečivo k snídani. Jejich pohledy ale přitahuje také pult s lákavými dorty a zákusky. Vyrábí je tam český cukrář Stanislav Piják, který do Belgie přišel už před dvaceti lety.

Včera 03:35

Zápisník zahraničních zpravodajů: „Čeština je těžký jazyk, ale nelituji.“ Francouzští studenti v Dijonu si češtinu pochvalují

Francouzské město Dijon si letos připomíná 105 let od otevření česko-francouzské sekce na tamním Carnotově gymnáziu. Mezi jeho známé absolventy patří třeba herec Jiří Voskovec nebo režisér Zdeněk Troška. V Dijonu najdete taky kampus prestižní Univerzity Sciences Po, kde studují i čeští studenti. A češtinu uslyšíte také na Burgundské Univerzitě v Dijonu.

Před dvěma dny 03:58

Zápisník zahraničních zpravodajů: Dobrodružství v tatranské Jeskyni mrtvých netopýrů. Speleotreking je dřina, ale taky velká radost

Jen kousek pod chatou Milana Rastislava Štefánika v Nízkých Tatrách stojí stranou od cesty ještě jedno stavení. Místní o něm mluví jako o nejmenší boudě s největším sklepem, jde totiž o vchod do Jeskyně mrtvých netopýrů. V nejvýše položené vysokohorské jeskyni na Slovensku nezažijete jen běžnou prohlídku. Pod dohledem zkušeného jeskyňáře si návštěvník může vyzkoušet speleotracking, tedy překonávání terénu, plazení průrvami a puklinami, šplhání i slaňování.

Před třemi dny 03:31

Zápisník zahraničních zpravodajů: Od Iwo Jimy po Pouštní bouři. Válečná loď USS Wisconsin sloužila americkému námořnictvu půl století

Začátkem května před 80 lety se 2. světová válka v Evropě chýlila ke konci, daleko na východě v Tichém oceánu ale ještě Japonsko svádělo proti spojencům tvrdé boje. Do nich se zapojila i americká válečná loď USS Wisconsin, která dnes stojí v přístavu Norfolk ve Virginii jako ukázka plavidla, které bylo s přestávkami v aktivní službě skoro 50 let.

Před čtyřmi dny 08:18

Křížem krajem: Vagonářské muzeum ve Studénce chystá pro návštěvníky nový atraktivní exponát

Tajemný strašidelný hrad, pivovar, těžební věž i řady výstavních městských domů. Tohle všechno a spoustu dalších detailně zpracovaných objektů a výseků krajiny najdete v takzvaném Urbánkově městě. Nové návštěvnické lahůdce, kterou chystá Vagonářské muzeum ve Studénce.

Před čtyřmi dny 29:18

Východočeské výlety: Výlet za židovskými památkami do Svitav

Před první světovou válkou žilo ve Svitavách mnohem více židů než Čechů. Ale události druhé války a odsun německého obyvatelstva proměnilo Zwittau ve Svitavy se zcela novým osídlením.

Před pěti dny 50:32

Casablanca: Bílá huba, holé štěstí. Filip Vítek přejel Afriku. Ghanu by prý vymazal, Nigérie a Angola překvapily

Cestovatel a podnikatel Filip Vítek vyrazil Afrikou od severu k jihu podél západního pobřeží i vnitrozemím. S proměnlivou sestavou pasažérů cestoval například přes Maroko, Senegal, Mali, Nigérii, Kongo a Angolu až na Střelkový mys do Jihoafrické republiky.

Před pěti dny 24:53

Východočeské výlety: Vysoké Mýto je s vůní benzínu spojeno už 100 let

S automobily je Vysoké Mýto propojené už celé století. V roce 1925 totiž vyrobil Josef Sodomka první karoserii a láska ke čtyřem nebo dvěma kolům trvá ve městě dodnes.

Před pěti dny 03:03

Zápisník zahraničních zpravodajů: Věznice ve Vilniusu dostala nový život. Z místa utrpení a nesvobody je otevřený prostor umění

Věznici Lukiškes v centru litevského Vilniusu byste rozhodně neminuli bez povšimnutí. Její dominantou je totiž monumentální pravoslavný kostel. Stejně jako celý areál, i on je obehnán vysokou cihlovou zdí s ostnatým drátem. Trestu a nápravě přestala věznice sloužit teprve v roce 2019, jen o dva roky později v ní našly zázemí stovky umělců a umělkyň. Dnes je Lukiškes místem, kde obyvatelé Vilniusu nacházejí kulturní vyžití, odpočinek i politické debaty.

Před pěti dny 25:47

Zálety Aleny Zárybnické: Jak chutná beton? Nic moc, směje se krkonošský designer a výtvarník Martin Plůcha

Tentokrát jsme přijali pozvání do místa, kde beton voní dřevem. Zálety natáčíme u muže, který tvoří originální doplňky ručně, s láskou a kapkou horského vzduchu z Krkonoš. V dílně, u které brzy otevře showroom, vznikají nejenom doplňky, ale třeba taky trofeje pro světové olympioniky, hodiny, které netikají, každý kousek má zkrátka svůj důraz na detail. Martin Plůcha v soutěži eManuel v roce 2021 skončil na druhém místě.