- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování
Poslechněte si podcast: Reportáže zahraničních zpravodajů: I Polsko má bohatou tradici ve výrobě skleněných vánočních ozdob
V tomto případě ale platí pořekadlo: Kovářovic kobyla chodí bosa. Polské ozdoby se totiž uchytily hlavně ve Spojených státech. Jen málokteré řemeslo vymřelo tak rychle, jako rukavičkáři. Dokonce i movití klienti o jejich ručně dělané výrobky nemají takový zájem. V Německu je tak přibližně už jen pět lidí, kteří se tím pořád ještě živí. Jednoho z nich navštívíme v dnešním pořadu. Moderuje Lubica Bergmanová.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Východočeské výlety: První vánoční strom se na náměstí objevil před 100 lety
V prosinci 1925 vztyčili v Brně první vánoční strom republiky. O rok později se přidala další čtyři města. Byly mezi nimi i Pardubice. S Východočeskými výlety se vrátíme nejen do historie, ale přiblížíme vám také příběh letošního stromu, který zdobí Pernštýnské náměstí.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Udělejte si výlet za kouzlem Vánoc. Pohádková idyla v Katschbergu sice není zdarma, ale zahřeje duši
Ptáte se, jak ve stále větším předvánočním shonu v klidu trávit advent? Zkuste vyrazit do rakouského Katschbergu na pomezí Korutan a Salzburska. Vysoko v Alpách tam místní každý prosinec už osm let vytváří oázu klidu. Má podobu adventní túry po lesních cestách a doplňuje ji spousta teplého čaje a světla luceren. Výlet může směle nahradit nakupování na vánočních trzích, protože o adventní atmosféru rozhodně nepřijdete.
Od Pradědu na Hanou: Nová Pláň vznikla kolem měděného hamru, který zmizel pod hladinou Slezské Harty
Cesta do Nové Pláně pro autora rozhlasové pohlednice začala poté, co mu Igor Hornišer z Bruntálského muzea ukázal fotografii obrazu, na němž byla pozoruhodná průmyslová stavba a v pozadí kopec s křížem na vrcholu. Údolím tekla řeka. Tehdy se společně dohadovali, kdeže dávný umělec obraz na přelomu 19. a 20. století namaloval. A právě tehdy padla volba na Novou Pláň.
Od Pradědu na Hanou: Kaplička U tajného trápení skrývala po staletí potvrzení dávné pověsti
Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička, které se odpradávna říkalo u Tajného trápení. Vázala se k ní malebná pověst, která se při opravě ukázala být možná pravdivější, než se v minulosti zdálo.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Svatá Lucie přináší do skandinávské zimy světlo a novou naději. Oslavují ji i Švédové za hranicemi
Ve 4. století našeho letopočtu zemřela v Syrakusách pětadvacetiletá dívka jménem Lucie. Římané ji brutálně popravili kvůli její křesťanské víře a z Lucie se tak stala jedna z prvních křesťanských mučednic. Dnes je ústřední postavou svátku Santa Lucia, který je typický mimo jiné pro obyvatelé Skandinávie. Seveřané tak uprostřed nejtemnější zimy – v polovině prosince – oslavují světlo a naději. Slavnost letos pořádali také Švédové žijící v Bruselu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Začalo to slaným čajem. Díky vzpouře v bostonském přístavu se zrodila nezávislá Amerika
Dobře připravený černý, zelený, bylinkový nebo ovocný čaj v chladném počasí zahřeje a povzbudí. Když se ale čaj máčí ve studené, a ještě k tomu slané vodě, je to velká škoda. Právě tohle udělali s několika desítkami tun čaje dovezeného z Číny vzbouřenci proti anglické koruně v hlavním přístavu americké kolonie Massachusetts před více než 250 lety. Do historie vstoupila tato událost, která byla prvním otevřeným projevem americké touhy po nezávislosti, jako Bostonské pití čaje.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Maoři přivítali prezidenta Petra Pavla tradičním rituálem. Česká delegace si při něm i zazpívala
Celosvětově nejznámější tradicí původních obyvatel Nového Zélandu je tanec zvaný haka. Nejvíc ho proslavili novozélandští ragbisté, kteří ho tančí před každým svým mezistátním zápasem. Tanec bývá někdy také součástí jiné tradice pevně spjaté s maorskou kulturou. Jmenuje se pōwhiri a jde o ceremoniál na uvítání významného hosta. V Aucklandu, na posvátné maorské půdě, ho při své nedávné návštěvě Nového Zélandu absolvoval i prezident Petr Pavel.
Casablanca: Vždycky, když jsme chtěli děti, šli jsme radši na trail, říká dvojice Czech The Mountains
Tereza a Luboš Kopečtí alias Czech The Mountains toho za sebou mají mnoho. Přešli společně Pacifickou hřebenovku, žili v obytném autě, zdolali Continental Divide Trail, pracovali ve Spojených státech a v Kanadě. Kvůli hurikánům letos odložili Eastern Continental Trail, vedoucí z Floridy do Newfoudlandu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Vánoční Francie miluje plody moře i kapouna. Na obřím trhu v Rungis je ale seženete jen v noci
Nedaleko letiště Orly na okraji Paříže se nachází největší velkoobchodní trh na světě. Rungis je tak trochu město ve městě – mimo prodejní haly, tu najdete i restaurace, ubytovací prostory, a dokonce i školy. A čas tu plyne úplně jinak. Zatímco jdete spát, prodejci skládají ryby a mušle na led. A když se probouzíte, tak už je vše prodané a uklizené. V těchto dnech obchody nabírají na obrátkách, protože na trhu se před Vánoci zásobují velkoprodejci, řezníci i restauratéři.
Zálety Aleny Zárybnické: Jan Vala: Po vyhazovu z televize jsem skončil v JZD
V loni oslavil osmdesátiny, žije na Znojemsku. Pamatujeme si ho ze začínající Ypsilonky, z koncertů skupiny Plavci, z divadla Atelier a hlavně z Československé televize, kde působil v publicistickém pořadu Mladýma očima a pak uváděl populární Televizní klub mladých. Komentoval Bratislavskou lyru, anketu Zlatý slavík nebo pořad Manželský pětiboj. Hostem Záletů je herec a moderátor Jan Vala.