Český rozhlas - Archiv
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Válečník Pirožek míval noční můry, viděl vraždu žen a dětí. Veteráni z války umírají na covid

Volyňský Čech, vyučený krejčí, vycvičený výsadkář, šestadevadesátiletý Václav Pirožek měl za sebou neuvěřitelné bitvy za 2. světové války na východní frontě na Dukle a v Nízkých Tatrách. Před dvěma lety bez většího povšimnutí veřejnosti nečekaně zemřel ve znojemské nemocnici na covid. Jeho zdrcený vnuk nám napsal mail, že za smrt může neschopnost vlády.

49:20

Český rozhlas - Archiv

Vydává: Český rozhlas

Perličky a klenoty z archivu Českého rozhlasu.

Web

Před 2 týdny 47:53

Příběhy 20. století: Prostřednictvím příběhu kněze Vojtěcha Šímy se autor Mikuláš Kroupa věnuje v Příbězích 20. století tématu normalizace v církvi

Před 2 týdny 47:30

Příběhy 20. století: Sametová revoluce musí proběhnout v našem svědomí, říká kněz a vypráví příběh o moravské babičce

V revoluční době roku 1989 přišla na otrokovickou faru za panem farářem Vojtěchem Šímou babička, že chce ke zpovědi: „Pane faráři, já jsem se moc provinila!“ „A co jste, babi, udělala?,“ zeptal se pater Šíma. „Pane faráři, já nevěděla, co za hrůzy ty komunisti udělali.“ „No, ale babi,“ skočil ji farář Šíma do řeči: „Vy jste ale neudělala nic, ne?!“ „Já jsem tam byla! Členkou KSČ. Já mám na tom všem vinu!,“ vyznávala se slzami v očích stařenka.

Před 3 týdny 23:56

K Ivanovi čelem, k Evropě zády nebo k Evropě čelem, k Ivanovi zády. Ukrajina v rozhlasovém vysílání

Krym, Donbas, Charkov, Kyjev... V posledních měsících o nich rozhlas vysílá téměř denně. V dalším vydání pořadu Archiv Plus jsme se podívali, co o ukrajinském území na rozhlasových vlnách znělo v minulosti. Nejstarší dochované záznamy v našem archivu, které se vážou k dnešnímu ukrajinskému území, jsou ze 30. let.

28. srpen 2022 49:32

Příběhy 20. století: Cesta zpátky. Příběh Evy Ledererové Balíkové rozené Beständigové, která utekla z pochodu smrti

Koncem ledna 1945 vystoupily z vlaku na Denisově nádraží v Praze dvě dívky. Jmenovaly se Eva a Líza a přijely z Mladé Boleslavi. Pocházely z českých židovských rodin, které v té době už neexistovaly, utekly z tzv. evakuačního pochodu z pracovního (likvidačního) tábora Christianstadt, vlakvedoucí je cestou skrýval v prostoru pro zavazadla. V Praze se musely schovat, ale nevěděly, kam jít, nebo aspoň ne s jistotou: měly pouze adresu cizí ženy, kterou jim dala spoluvězenkyně.