- Podcasty
- Peníze a vliv

Poslechněte si podcast: Českou poštu bych rozdělil. Na transformaci je za minutu dvanáct, říká končící šéf státního kolosu
Pošta by se měla podle končícího generálního ředitele Romana Knapa změnit na akciovou společnost a rozdělit se na dvě části. Jedna by měla vykonávat veřejnou služby pro stát, který za ni bude platit. Druhá, komerční část by si měla na svůj provoz vydělat sama. „A do té části komerčních služeb, když to řeknu hodně brutálně, ať ten stát nekecá,“ míní Knap.
Peníze a vliv
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.
Zakladatel soukromých škol Kania zvažuje prodej mezinárodnímu řetězci. Možná příští rok, říká
Podnikatel Ondřej Kania po 11 letech od založení původní skupiny JK Education, nyní Consilium, jedná se zahraničními investory. Cílem je možnost začlenit skupinu provozující soukromé školy u nás, v Chorvatsku a ve Španělsku do jednoho z prestižních globálních vzdělávacích řetězců. Kania to řekl v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus. Odmítl ale, že by kupce nějak aktivně hledal.
Zásobníky, plynovody, rafinérie i nový obchodník. Stát hledá cesty k energetické infrastruktuře
Vláda chce posílit energetickou bezpečnost Česka mimo jiné nákupy některých firem, které v energetice působí. Ve hře je také opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl uzavřít dlouhodobé kontrakty na zkapalněný zemní plyn pro Česko.
Uzavřeli jsme se a stojíme. Beze změny prohrajeme, říká podnikatel Wichterle
Česko jako ekonomická křižovatka Evropy, čipová velmoc, nebo centrum rozvoje jaderné energetiky. Vládní politici přišli v minulých dnech s nápady, kam by se mělo hospodářství dlouhodobě ubírat. K reformám ekonomiky vyzývají vládu podnikatelské svazy, a už před dvěma lety přišla skupina tří desítek podnikatelů a manažerů s iniciativou Druhá transformace. Jedním z organizátorů je průmyslník Martin Wichterle.
Energie zlevňují. Cenu ale zřejmě vrátí zpět „na strop“ vyšší poplatky
Během září snižuje své ceníky na elektřinu nebo plyn většina velkých dodavatelů energií. Například E.ON bude těm, kdo nemají fixace cen z minula, dodávat plyn o čtvrtinu levněji, než je současný vládní cenový strop, innogy jde dolů o 18 procent. Moravské naftové doly snížily cenu elektřiny skoro o čtvrtinu pod strop a plyn o 36 procent. Pokles cen ohlásila také Pražská energetika, u elektřiny o pětinu a plynu o 30 procent.
Za tři roky chceme lidem posílat předvyplněná daňová přiznání, říká šéfka finanční správy
Finanční správa nyní finišuje přípravu veřejné zakázky na nový daňový informační systém. Díky němu by pak mohla lidem posílat už předvyplněná daňová přiznání. Stačilo by je jen podepsat a poslat zpátky. V rozhovoru pro Peníze a vliv to uvedla ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.
Šéf Hospodářské komory: Vláda by měla za investici do čipů nabídnout americké onsemi až 20 miliard
Česko musí během příštích deseti let vybudovat nové silnice, energetické sítě a postavit plynové elektrárny. K tomu je potřeba změnit zákony a v povolovacích procesech jít „na hranu“, jako to dokázali Němci, Poláci a Holanďani, říká prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. A je potřeba do země přilákat výrobce malých modulárních reaktorů a polovodičů.
Šéf Monety: Kvůli válečné dani se banky soudit nebudou. Mají srdce králíka a nohy gazely
Debata o tom, kolik banky zaplatí nebo nezaplatí státu letos na takzvané válečné dani z mimořádných zisků, je podle generálního ředitele Moneta Money Bank Tomáše Spurného zcela mylná. Stát od nich totiž vybere více na běžných přímých i nepřímých daních, uvádí v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv.
Válka na Ukrajině probudila v Česku výrobu dronů i systémů na ochranu před špehováním
Když se řekne dron, většina lidí si stále představí hlavně létající hračku s fotoaparátem. Z dronů se ale kvůli válce na Ukrajině stali klíčoví hráči jak v samotném konfliktu, tak i v obraně civilních cílů, jako je kritická infrastruktura. Výroba dronů i systémů, jak se před nimi bránit, se proto rozjíždí i v Česku.
Kdo nechce zchudnout v důchodu, měl by investovat až 5 tisíc měsíčně, radí odbornice
Průměrný důchod má příští rok stoupnout na necelých 21 tisíc korun měsíčně, což jsou přibližně dvě třetiny průměrné čisté mzdy. Šance, že důchod bude v reálné hodnotě obdobný, jako je nyní, jsou výhledově pro dnešní mladou i střední generaci zcela minimální. „Očekávání s ohledem na demografický vývoj jsou taková, že reálný důchod klesne zhruba o třetinu,“ říká Jana Brodani, která se penzemi dlouhodobě zabývá a od roku 2009 vede také Asociaci pro kapitálový trh.
Manažer Unicornu Kimr k miliardové kauze Mamut: Věřili jsme, že je vše správně. Podvod jsme nečekali
Společnost Apple kvůli jeho byznysu musela navýšit dodávky mobilů a sluchátek do Česka. Jeho obchody byly tak masivní, že podle zprávy Finančního analytického úřadu (FAÚ) dokonce nanosil během pár let do bank stovky milionů korun v hotovosti. Břetislav Janoušek, vyučený knihkupec, měl tak mimořádnou schopnost získávat důvěru obchodních partnerů, že díky ní dokázal přesvědčit ke spolupráci operátora T-Mobile a finanční skupinu J&T.