- Podcasty
- Peníze a vliv

Poslechněte si podcast: Českou poštu bych rozdělil. Na transformaci je za minutu dvanáct, říká končící šéf státního kolosu
Pošta by se měla podle končícího generálního ředitele Romana Knapa změnit na akciovou společnost a rozdělit se na dvě části. Jedna by měla vykonávat veřejnou služby pro stát, který za ni bude platit. Druhá, komerční část by si měla na svůj provoz vydělat sama. „A do té části komerčních služeb, když to řeknu hodně brutálně, ať ten stát nekecá,“ míní Knap.
Peníze a vliv
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.
V Česku bují kyberútoky na bankovní účty. FAÚ podal loni rekordní počet trestních oznámení
Kvůli podezření na podvody a praní špinavých peněz loni podal Finanční analytický úřad (FAÚ) rekordní počet trestních oznámení. Bylo jich více než devět set. V pořadu Peníze a vliv to uvádí ředitel úřadu Jiří Hylmar. „Je to bohužel rekordní číslo,“ konstatuje.
Nestojíme o zelenou dotační válku mezi USA a Evropou, varují oceláři
České ocelárny, železárny, ale i zpracovatelé hliníku a strojírny teď rozhodují o své budoucnosti. Jejich energeticky náročné provozy se musí vyrovnat s dražší elektřinou a plynem. Zároveň jsou pod tlakem Green dealu, který chce, aby výrazně snižovaly emise skleníkových plynů. Jinak budou muset platit obrovské sumy za povolenky CO2.
Ze slibovaných 230 miliard Česko získalo zlomek. Čínské investice nic moc nepřinesly, říká expert
Prezident Miloš Zeman v ekonomice zanechal výraznou stopu hlavně prosazováním spolupráce s Čínou. V roce 2016 se při návštěvě jeho protějšku Si Ťin-pchinga v Praze podepsalo na Žofíně množství smluv a memorand o spolupráci, která měla přinést investice a obchody celkem za 230 miliard korun. Uskutečnil se z toho ale jen zlomek.
Prověříme tři základní potraviny, proč zdražily a kde jsou zisky, říká šéf ÚOHS Mlsna
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začne šetřit rychlé zdražování potravin z posledních měsíců. U třech položek podrobně zmapuje, jak se vyvíjí jejich cena od farmáře až do regálu v prodejně. „Chceme získat skutečně tvrdá data od producentů v celé té vertikále,“ říká předseda úřadu Petr Mlsna.
Pavel Tykač: Budeme víc obchodovat a danit v zahraničí. V Monetě bych chtěl 20 procent
Energetická skupina Sev.en Pavla Tykače bude více obchodovat s energiemi v zahraničí. Důvodem je zavedení windfall tax nebo-li daně z mimořádných zisků v Česku. V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu to řekl majitel skupiny Pavel Tykač.
Nabídka pod cenovým stropem? U plynu bych ji zvážil, u elektřiny počkal, radí energetický expert
Elektřina a plyn zlevňují. Pokles cen na burzách se začíná propisovat i do ceníků, které se týkají českých domácností. Například společnost E.ON oznámila, že svým zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou bude dodávat elektřinu o šest procent a plyn o osm procent levněji, než je vládou určený strop. Největší dodavatel plynu v Česku, společnost Innogy, snížil od února ceny klientům se smlouvami na neurčito také o osm procent.
Jak se voják Pavel učil ekonomiku? Bavilo ho to neskutečně, nechtěl jen projít kampaní, říká poradce
Ačkoli není ekonom ani byznysmen, zvládl se Petr Pavel během předvolebních debat vyjadřovat k ekonomickým tématům jasně a přesvědčivě. Zásadní podíl na tom, že ustál náročné duely s Andrejem Babišem, který se naopak byznysu a ekonomice věnuje celý svůj profesní život, sehrál tým Pavlových poradců. Jeho „ekonomickou sekci“ sestavil bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Pavel se s odborníky scházel na pravidelných poradách už od loňského podzimu.
Co sledují sponzoři Petra Pavla? Nekupujeme si číslo na prezidenta, jen nejsme lhostejní, říká Barta
Druhé kolo boje o prezidenta Česka provází ostrá kampaň. Kromě diskuzí o válce a míru se tématem stali i lidé kolem obou kandidátů. Andrej Babiš poukázal na velké sponzory kampaně Petra Pavla s tím, že je naivní se domnívat, že nemají své zájmy. A Pavel vracel úder poukazem na spojení Babiše s firmou Agrofert.
ČNB musí dělat víc. Vysoká inflace tu jinak bude dalších 10 let, varuje ekonom Havránek
Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Podle profesora ekonomie na Univerzitě Karlově a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Havránka má nejsilnější nástroje k utlumení inflace Česká národní banka, která je ale příliš nevyužívá. Na mysli má především posilování koruny prodejem části devizových rezerv.