Historie Plus
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Československo jako koridor z německého obklíčení a prostředek k samostatným státům?

Poslední den roku 1992 se rozpadl společný stát Čechů a Slováků. Byl konec společného soužití, které začalo v roce 1918, neúspěchem polistopadové politiky nebo šlo o nevyhnutelný vývoj? O tom si v pořadu Historie Plus povídáme s historiky i pamětníky.

25:29

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před čtyřmi dny 25:51

Únos letadla L-410 aneb Chladnokrevní vrazi, nebo oběti režimu?

Dne 8. června 2022 uplynulo 50 let od únosu letadla L-410 skupinou deseti mladých Čechoslováků. Během únosu byl zastřelen kapitán letadla, druhý pilot byl nucen se strojem přistát v Německé spolkové republice. Tragická událost se o pár let později stala předlohou pro jeden z mimořádně pitomých dílů Třiceti případů majora Zemana nazvaný Mimikry.

Před týdnem 25:12

V začátcích letectví jsme drželi krok se špičkou, popisuje historik stoletou historii

Historie původně Vzduchoplaveckého, později Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu se začala psát v roce 1922, kdy byla instituce založena z iniciativy Ministerstva národní obrany Československa. Tuzemský výzkumný ústav nebyl v Evropě tím prvním, aerodynamikou se už před první světovou válkou několik institucí podobného typu zabývalo. Velká válka ale přinesla významný rozvoj aviatiky, a tak i nová Československá republika potřebovala po roce 1918 své vlastní letectvo.

Před 2 týdny 25:41

Hlas Ameriky ze střední Evropy aneb Bdělá a ostražitá StB 80. let

Kolikrát byl v Československu zadržen a kterých protirežimních akcí v závěru normalizace se jako novinář osobně zúčastnil – také na to vzpomíná americký reportér Jolyon Naegele. Čtvrtá část pořadu obsahuje unikátní nahrávky, které v druhé polovině 80. let natáčel pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky. Obsahují záznamy z demonstrací a rozhovory s hlavními aktéry.

Před 3 týdny 25:29

Letos uplynulo 30 let od rozdělení Československa

Jaká byla cesta k rozdělení společného státu Čechů a Slováků? Bylo to nevyhnutelné? Co tomu předcházelo a jak na to vzpomínají lidé, kteří rozdělení zažili? Tomu se věnuje v Historii Plus Veronika Kindlová.

7. leden 2023 26:08

Nepravděpodobný génius Jaroslav Hašek měl matematickou paměť. Svého Švejka nosil celou dobu v hlavě

Před sto lety zemřel Jaroslav Hašek. Světově zřejmě nejproslulejší český spisovatel dožil své dny na Lipnici na Vysočině. Tam také stihl nadiktovat první dva ze zamýšlených čtyř dílů svého nejznámějšího díla: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

1. leden 2023 27:00

Marná lásky snaha. Záchrana Československa, obavy z jeho rozdělení a proměny odkládaného referenda

Obsah – hlavně emoční – slova referendum byl v Československu 1992 nesporně úplně jiný v lednu a v prosinci. Na počátku roku si konání referenda přála podle různých výzkumů veřejného mínění, peticí i dalších občanských aktivit většina obyvatel. (Repríza z roku 2017.)

31. prosinec 2022 25:55

Voskovcovy paměti nikdy nevyšly, v rádiu se z nich přesto četlo

Životní příběh Jiřího Voskovce by vydal na román. S Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem tvořil páteř Osvobozeného divadla. To bylo ve 30. letech minulého století jedním z významných prvků kulturního života v Československu.

25. prosinec 2022 25:54

Tři králové, nebo Štěpán? Legendy se liší, kdo se vydal za betlémskou hvězdou jako první

„Spatřili jsme na Východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit,“ řekli mudrci z východu králi Herodovi, když v Jeruzalémě hledali nově narozeného krále. Jeho zrození podle legend ohlašovalo nebeské znamení, které následovali. Nakonec malé dítě našli podle Matoušova evangelia v Betlémě.

24. prosinec 2022 25:54

Naše představy o ženách ve středověku mohou být zkreslené, jak ukazují nejnovější bádání

Co si myslíme o středověkých ženách? Můžeme o nich objevit ještě něco nového? Překvapivě ano, jak potvrzují současná bádání na poli umělecké historie. Právě umělecké artefakty představují zajímavý zdroj poznání.