- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Československá plavba labská. V 80. letech byla největší rejdařskou společností v Evropě
Československá plavba labská vznikla výnosem parlamentu 13. června 1922. V polovině 80. let byla největší rejdařskou společností v Evropě. Vlastnila 700 lodí a zaměstnávala 4000 lidí. V Příbězích z kalendáře se projedeme na voru, budeme dobývat led a rozvážet ho po pražských pivnicích. Navštívíme pražské Podskalí a seznámíme se s komunitou, která pravý vltavský břeh obydlela už před třemi sty lety. A možná se pak stavíme na jedno orosené v Jedové chýši.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Cyril a Metoděj. Stihli vytvořit písmo, potkat se s papežem i založit arcibiskupství
Dnes slavíme příchod křesťanských věrozvěstů, jedné z nejznámějších bratrských dvojic v dějinách českých zemí. Přezdívá se jim „Apoštolové Slovanů“ a nejvýraznější stopu bezesporu zanechali právě u nás. Na tehdejší Velké Moravě. Se jmény to vůbec mají Cyril a Metoděj složité. V českých zemích byli dlouhé roky známí jako Crha a Strachota, narodili se ale jako bratři Michael a Konstantin. Oba se vydali na duchovní dráhu.
Mistr české komedie Oldřich Lipský. Limonádový Joe se promítal v 50 zemích
Jenom hrstka režisérů má ve své filmografii tolik povedených kousků. Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Limonádový Joe, Adéla Ještě nevečeřela, Tři veteráni Ať žijí duchové… Můžete se na ně dívat několikrát a pokaždé se u nich zasměte. Může za to režisérský styl Oldřicha Lipského, narozeného 4. července 1924. Nikdy se nebál experimentů a vždy dokázal obsadit ty správné herce.
Sue Ryderová. Humanistka z britské tajné služby
Projekty, domovy a charitativní organizace Sue Ryder nesou jméno britské filantropky, narozené 3. července 1924. O jejím skutečném věku se vedly spekulace. Mladinká altruistka se totiž za 2. světové války hlásila k elitnímu ženskému pomocnému sboru první pomoci a kvůli věkovému limitu zfalšovala rok narození. Vyšlo jí to a vykročila vstříc životnímu poslání.
Ostrov Madeira. Náhoda roztočila kolo dalších zámořských objevů a ovlivnila dějiny celého světa
Karavela zmítající se v bouři nesena vlnami úplně jinam, než by námořníci na palubě chtěli. A najednou – neznámý ostrov. Tak nějak vypadalo náhodné objevení Madeiry, které roztočilo kolo dalších zámořských objevů a ovlivnilo dějiny celého světa. Jaký byl život námořníků v 15. století? Co je na ostrově čekalo a proč ho námořníci zapálili? Na čem noví osadníci zbohatli a co dělal na ostrově Kolumbus? A jaká je česká stopa na Madeiře?
První panelák v Praze. Bydlení lákalo na luxus, realita byla často jiná
„Hlavním znakem panelových domů je lehkost, výška a vkusný interiér. Nechybí výtvarné prvky,“ lákala reklama na bydlení v budovách z prefabrikovaných betonových dílů. V panelácích v roce sametové revoluce bydlely více než 3 miliony obyvatel Československa. Nejstarší panelové domy u nás se stavěly v Baťově Zlíně a první pražský panelák stojí ve čtvrti Ďáblice. Má tři patra, ve kterých se nachází 12 bytů 3+1. Svých nájemníků se dočkal 1. července roku 1955.
Charles Blondin: První člověk, který přešel po laně Niagarské vodopády
„Akrobat na laně je jako básník. Musí se narodit, vyrobit ho nelze,“ říkával Charles Blondin, francouzský provazochodec a akrobat, který 30. června 1859 přešel jako první člověk po laně Niagarské vodopády. Při cestě z amerického břehu na kanadský překonal vzdálenost 340 metrů a po hodině odpočinku se po provaze napnutém ve výšce 49 metrů nad valící se vodou vrátil zpět. Blondinovu kousku tehdy přihlíželo přes dvacet tisíc zvědavců.
Josef Ressel. Otci deseti dětí a desítek vynálezů přiznali autorství lodního šroubu až po smrti
Josef Ressel je známý jako vynálezce lodního šroubu. Narodil se 29. června 1793. Neuspěl jako dělostřelec a kvůli tělesné slabosti nebyl přijat do vojenské služby. Co mu chybělo na svalech, vynahrazoval inteligencí. Odešel na univerzitu do Vídně. Bohužel rodičům došly peníze a už nemohli jeho studia financovat. Napsali mu dokonce dopis, aby se vrátil domů. Ressla však zachránilo to, že byl zdatný kreslíř.
Atentát v Sarajevu. Když úřaduje náhoda
Ta akce se nepovedla. Všichni útočníci selhali, jejich terč přežil a zmizel. Přesto následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d‘Este svému osudu neunikl. Krátce poté zahynul rukou atentátníka společně s manželkou Žofií Chotkovou. Co se v ulicích Sarajeva 28. června 1914 vlastně dělo? Na arcivévodovu kolonu aut původně číhalo sedm atentátníků, ale bombu hodil jen jeden z nich. Navíc minul a policie ho na místě zadržela. To bylo ze strany útočníků vše.
Legendární Route 66. Matka cest byla dlouhá 3940 kilometrů
Veď mě dál, cesto má, byste si mohli zpívat na americké US Route 66. Otcem této vozovky je podnikatel Cyrus Avery. Na jeho popud se v roce 1921 začalo uvažovat o stavbě dopravní tepny, která měla přitáhnout pracovní sílu na západ země. Podle Averyho přání měla nést číslo 60. Stejné pojmenování však chtěli stavitelé pro silnice v jiných částech USA. Nakonec Avery navrhl 66. 27. června 1985 však byla nahrazena soustavou nových dálnic a vyřazena z Amerického dálničního systému.
Laďka Kozderková. Česká Barbra Streisand se dožila pouhých 37 let
Lady Muzikál, česká Barbra Streisand, lady Živáček, to jsou označení, která přiléhavě odkazují k talentu a temperamentu Laďky Kozderkové. Narodila se 26. června 199. Muzikálová herečka a zpěvačka se dožila pouhých 37 let a přesto uslyšíte, že bude v Příbězích z kalendáře o čem povídat. Podíváme se za ní na jeviště, do filmu i televize, ale také tak trošku do jejího soukromí.