- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Československá koruna symbolicky připomínala české království. Patřila ale k nejvíce padělaným měnám
Sokol, káně nebo lípa, tak se mohla jmenovat československá měna. Po vzniku Československa bylo potřeba nahradit rakousko-uherské bankovky a mince. Vlastní měnu měla nová republika od jara 1919. „Byli jsme mezi prvními v těch nástupnických státech monarchie, kdo vydával vlastní bankovky. Ale ty bankovky až na určitou výjimku neměly ochranné známky,“ upozorňuje historik Vojtěch Kessler.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Za překročení rychlosti dvakrát větší pokuta a čtyři trestné body. V čem novela změnila výši pokut?
Za přestupky v silničním provozu budou od příštího roku přísnější tresty. Za vyšší rychlost se pokuty zhruba zdvojnásobí. Řidič navíc dostane čtyři trestné body místo dosavadních tří. Poslechněte si poslední díl seriálu!
Za nezastavení na přechodu 2 body dolů. Zpřísnění novely cílí na ochranu chodců
Novela silničního zákona od ledna zpřísní tresty za ohrožení omezení chodců. Ve správním řízení se pokuta při nedání přednosti chodci na silnici zdvojnásobí, změny se týkají i bodového hodnocení řidičů. „Chodci mohou aktivně přispět ke své bezpečnosti třeba tím, že jsou dobře vidět,“ radí policejní preventista.
Pět testů na počítači. Pro vrácení řidičského průkazu musíte projít i psychologickým vyšetřením
V bodovém systému budou nově řidiči dostávat buď dva, čtyři nebo šest bodů podle závažnosti přestupku. Za některé prohřešky přitom budou postihy přísnější než teď – třeba za telefonování za volantem nebo za výrazné překročení rychlosti. Kvůli tomu by mohlo přibýt řidičů, kteří se takzvaně vybodují. K tomu, abyste následně řidičský průkaz získali zpět, musíte absolvovat dopravně psychologické vyšetření.
Také mentoři sedmnáctiletých řidičů by měli navštívit autoškolu. Schopnosti řízení po čase reziví
Od nového roku budou řidičský průkaz moci získat i sedmnáctiletí. Samozřejmě po absolvování autoškoly a zkoušky, do 18. narozenin budou smět řídit pouze pod dohledem tzv. mentora. Tím může být třeba rodič, pokud splní požadované podmínky. Asociace autoškol se proto teď svými lekcemi Start driving zaměřuje právě i na zkušenější řidiče, kteří se chtějí stát mentory.
Minimálně jeden řidič pod vlivem alkoholu každý den, popisuje kontroly policista ze Zlínského kraje
Pokuty za přestupky v silničním provozu čeká od Nového roku velká změna. Například u řízení pod vlivem alkoholu sice řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, ve správním řízení ale zaplatí pokutu až 25 tisíc korun namísto dnešních až dvaceti tisíc korun. Poslechněte si reportáž z policejní kontroly ve Zlínském kraji – ten trápí vysoký počet řidičů pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.
Nová školka? Problémem jsou finance i personál. Stát by měl obcím poskytnout pomoc, tvrdí starostka
V loňském roce vzniklo v České republice pouze sedm nových samostatných školek. Jednu s kapacitou 25 dětí postavila malá obec Petrov ve Středočeském kraji. Proč se jich staví tak málo a co by obcím s budováním školek pomohlo? Poslechněte si reportáž.
Čím dřív začne dítě chodit do školky, tím větší šanci má v dalším vzdělání, říká sociální pracovnice
Zatímco v bohatších regionech je problém umístit své dítě do školky, v chudších oblastech republiky je problém opačný – ředitelé a ředitelky mnohdy musí rodiče přesvědčovat k zápisu. Děje se to například v Ústeckém kraji, kde kvůli nízkému vzdělání rodičů mají děti mnohem horší startovní pozici.
Francie podporuje najímání chův slevami na dani. Ženy se vrací do práce po půl roce od narození dítě
Místo ledna příštího roku až červenec. Zavedení takzvaného sousedského hlídání v Česku se minimálně o půl roku posune kvůli delší přípravě zákona. Opatření počítá s tím, že by chůvy u sebe doma hlídaly menší skupinky děti a stát by jim na to přispíval. Ve třetím díle seriálu o předškolní výchově se teď vypravíme do Francie, kde jsou chůvy nedílnou součástí péče o děti. Francouzský stát navíc najímání chův podporuje výraznými daňovými slevami.
Líbí se mi, jaký je tu kladen důraz na respekt, pochvaluje si maminka dětskou skupinu
Chybí místa v mateřských školách. I proto vznikly takzvané dětské skupiny, které nabízejí místa i pro mladší děti. Původně měly školky jen doplňovat, postupně je ale začínají nahrazovat. V dnešním dílu se reportérka vydá do dětské skupiny v pražském Podolí. Poslechněte si celou reportáž.
„Bezmoc a bezradnost.“ Rodiče dětí mají problémy sehnat ve velkých městech školku
Seženeme školku? Zásadní otázka, kterou řeší rodiče dětí hlavně ve velkých městech. Praha, střední Čechy, Brno a okolí, Plzeň. Tam školky chybí nejčastěji. Na papíře je míst dost, jenže reálně nejsou tam, kde jsou třeba.