Prolomit vlny
12. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Česko ženy v politice chce. Bude ale nová sněmovna posilovat rovnost?

V letošních volbách se do poslanecké sněmovny dostal rekordní počet žen. V lavicích jich zasedne padesát, což je o šest více, než bylo zvoleno minule. K vyššímu zastoupení přispěly preferenční hlasy. Nebýt jich, třináct žen by ve sněmovně nesedělo. Můžeme slavit. Třeba politické strany po zjištění, že ženám bylo uděleno milion dvě stě tisíc kroužků, konečně pochopí, že ženy nemají mít místa jen ve spodní části kandidátek.

05:40

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před šesti dny 04:16

Twitter Files jsou hodnotné, ale rozpačité. Twitter se pod vedením Muska cenzury neštítí

Když Elon Musk vloni koupil sociální síť Twitter, slíbil, že ve spolupráci s novináři vydá zprávu o tom, jak tato služba fungovala před jeho akvizicí. Naskakoval tak na dlouholeté (a opakovaně vyvracené) přesvědčení, že Twitter „umlčuje konzervativní hlasy“. V naplňování tohoto cíle nejen kvůli problematické formě vydání selhal. To ale neznamená, že takzvané Twitter Files nemají svou hodnotu.

Před 2 týdny 05:12

Bratranec zakladatelky Black Lives Matter byl zavražděn policií. Co se můžeme od hnutí naučit my?

10 let od vzniku Black Lives Matter, hnutí upozorňujícího na násilné chování policistů v USA vůči Afroameričanům, byl při policejním zásahu zabit příbuzný jedné ze zakladatelek hnutí Patrisse Cullors. Přestože počty Afroameričanů zabitých policisty neklesají, hnutí má za sebou dílčí úspěchy.

Před 3 týdny 05:08

Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Tři mentální návyky pro záchranu našeho světa

Zimní klid, který zažívá koncem roku příroda i řada z nás, vyzývá k bilancování. Z něj pak často vychází také rozhodnutí dělat některé věci v novém roce jinak. Ať trendu novoročních předsevzetí propadáme, nebo ho bojkotujeme, jsou velmi lidskou snahou reagovat na vnitřní sebezpytování a hledat svoje lepší já. Jaké osobní změny mohou mít největší efekt na ochranu přírody a klimatu?

30. listopad 2022 04:06

Když se nevyplatí koncertovat: Zažehli fanoušci Taylor Swift novou revoluci na poli hudby?

Málokdo by čekal, že se do čela antimonopolní renesance v USA postaví takzvaní „Swifties“, skalní fanoušci Taylor Swift. Přesně to se ale děje poté, co služba Ticketemaster nezvládla zahájení prodeje lístků na zpěvaččino nové turné.

28. listopad 2022 05:21

Tvrzení o uhlíkové neutralitě světového mistrovství: vlastňák pro Katar, FIFA i pro planetu

Katarské mistrovství světa ve fotbale mělo být podle pořádající země a globální fotbalové asociace FIFA historicky první uhlíkově neutrální akcí svého druhu. Stejně jako u většiny podobných událostí se ale jedná o greenwashing - uhlíkové neutrality se dosahuje hlavně kreativním uhlíkovým účetnictvím, ne reálnými opatřeními. Ukazuje to ale na hlubší problém - udržitelnost sportovních mega eventů je totiž pravděpodobně neřešitelnou úlohou.

18. listopad 2022 03:48

V Twitteru zavládl Muskův chaos. Jestli síť uspěje, tak svému novému vlastníkovi navzdory

Miliardář Elon Musk se na konci října chopil sociální sítě Twitter. Jeho nákup této společnosti byl nejprobíranější technologickou událostí posledního půl roku a chvílemi nebylo jisté, jestli se obchod definitivně uskuteční. Teď je tu a je to ještě větši chaos, než si kdo představoval.

14. listopad 2022 04:32

Více demokracie, méně klidu na práci. Studentské stávky za klima ukazují správné fungování univerzit

Před 17. listopadem se na univerzitách rozbíhají okupační stávky a další protestní akce nejen za klima. Jejich ohlášení vyvolalo na sociálních sítích bouřlivou diskusi, která ukazuje, že značná část české veřejnosti má velmi omezený pohled na smysl vysokoškolského studia i samotných univerzit.

26. říjen 2022 03:26

Aplikace BeReal je sociální hit roku. Zvládne své problémy, nebo ji spolkne konkurence?

BeReal je největší hit mezi sociálními sítěmi letošního roku. Aplikace má jednoduchý princip: jednou denně vám ve víceméně náhodný čas přijde notifikace a vy máte během dvou minut vyfotit, co právě děláte – bez přikrášlování. BeReal se tak snaží kontrovat vyumělkovanost konkurenčních sítí v čele s Instagramem. Zvládne ale nápor nových uživatelů?

17. říjen 2022 05:27

LGBTQ+ lidé si nazaslouží toleranci, ale respekt

Po zločinu z nenávisti v Bratislavě, kdy antisemita a homofob zavraždil dva nevinné lidi jen proto, že vycházeli z gay klubu, mnozí oprávněně cítíme obavu, strach, znepokojení, smutek. Násilný čin ale jen navazuje na předchozí selhání v přístupu ke queer lidem.

26. září 2022 04:41

Green Deal Summit zkusil přelakovat černé zlato nazeleno. Ekologická veřejnost protestuje

Měla to být docela obyčejná (i když trochu nóbl) konference Hospodářských novin, kde se lidé z byznysu baví s lidmi z byznysu o tom, jak uchopit European Green Deal –⁠ balíček evropské legislativy, který zásadně změní sektory jako je energetika, zemědělství nebo dopravu. Green Deal Summit ale udělal skrze protesty jak ekologů tak extrémní pravice nečekaně díru do světa a připomněl nám dvě zásadní věci, které mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu ekologické transformace.