Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 2151. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Česko vede EU. Cílem je mír na Ukrajině a energie pro evropské domácnosti

Analýza Tomáše Perglera: Za šest měsíců se bude české předsednictví v EU hodnotit hlavně podle toho, jak si Česko dokáže poradit s výzvami, které určuje válka na Ukrajině.

07:50

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1080Dnes 05:32

Když ven, tak pod dohledem. Přibývá rodičů, kteří sledují své děti

Článek Kateřiny Mahdalové a Michala Škopa (načetla robotka Jana): Jak se proměňuje svět dětství napříč generacemi, ukazuje druhá část analýzy Seznam Zpráv. Například podíl dětí, které se navštěvují s kamarády, se dnes v porovnání s generací ze 70. let smrskl na polovinu. Od doby našich prarodičů se svět dětství zásadně změnil. Seznam Zprávy analyzovaly trendy posledních osmdesáti let a zjistily, jak se děti zabavovaly a jak se to promítlo do jejich volného času. Ukázalo se, že děti ve věkové kategorii 8–10 let tráví čím dál méně času venkovními aktivitami, méně se také vídají se svými kamarády mimo školu. Oproti tomu roste podíl rodičů, kteří jejich pohyb monitorují pomocí sledovacích aplikací. První graf odhaluje dramatický posun v tom, jak děti tráví svůj volný čas. Zatímco dříve byly venkovní hry a fyzické aktivity prioritou, dnes je to naopak. Dětí, které tráví pravidelně venku alespoň dvě hodiny, je nyní oproti generaci našich prarodičů čtvrtina. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232277] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1085Dnes 10:47

Pod čarou: Straníme se světa a lidí. Doplácí na to i nádražky

Rozpad komunitního života a vyprazdňování veřejného prostoru jsou typické neduhy moderní společnosti. Tento trend ale kvůli ekonomickým a technologickým tlakům stále zesiluje a má celou řadu dopadů. Dnešní Pod čarou tak zkoumá, jak život ve světě pro jednoho ničí třeba i nádražní hospody. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1079Dnes 07:47

Co s vytesaným antisemitismem. Lutherovo město tíží hanba ze středověku

Článek Tomáše Perglera (načetla robotka Jana): Je vhodnější nenávistnou památku odstranit, zakrýt, nebo nechat na místě jako memento? Symbol prasete používá ve spojení s židovstvím i hudebník Roger Waters. Německý Wittenberg se pyšní oficiálním přídomkem Lutherstadt, neboli „Lutherovo město“. Církevní reformátor Martin Luther právě v tomto městě v 16. století kázal a sepsal teologické zásady, které vedly k jeho pozdějšímu rozchodu s římskými katolíky a staly se základem pro novou, evangelickou církev. Díky dochovaným historickým stavbám, které se vztahují k církevní reformaci, se Wittenberg může pochlubit několika památkami v Seznamu světového dědictví UNESCO. Jednou z nich je Městský kostel (Stadtkirche), v němž Luther působil a odsloužil vůbec první evangelickou bohoslužbu. V posledních letech se však o kostele pocházejícím z konce 13. století nepíše ani tak ve spojitosti s Lutherem, jako spíš o místě, kde se už řadu let nedaří najít uspokojivé řešení, co si počít s historickým dílem, které zhmotňuje více než 800leté dědictví antisemitismu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231401] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1078Včera 07:03

Soucitný ministr? Na koho bere Stanjurův balíček nejvíc ohledů

Analýza Petra Holuba.  Seznam Zprávy porovnaly aktuální úsporný balíček s opatřeními, k nimž sahali dřívější ministři financí z řad ODS, ČSSD nebo TOP 09. Plán Zbyňka Stanjury se od ostatních zásadně liší tím, že nepočítá se sociálními škrty. „Svéráz národního rybolovu.“ Tímto kódem označují státní úředníci úsporný balíček ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Rozpočtáři tím shrnují zkušenost, že balíček je speciální žánr, jehož obsah se nemůže lišit, ať ho sepisují politici zprava nebo zleva. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232274] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1078Včera 07:06

Praha hledá ředitele pro školu, kde loni vraždil žák

Článek Josefa Mačího. Praha příští rok vyhlásí výběrové řízení na ředitele pražského učiliště Ohradní. Loni v něm učeň zavraždil mačetou jednoho z pedagogů. Inspekce ale také přišla na závažná pochybení školy. Stojím před žlutozelenou budovou pražského učiliště v Ohradní ulici. Zhruba v těchto místech natáhli na konci loňského března policisté pásky, když zabezpečovali školu po útoku žáka s mačetou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232205] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1078Včera 04:51

Válka je rána i pro klima. Za rok zadělala na víc emisí než celé Česko

Článek Lukáše Marka. Nový odhad říká, že produkce emisí skleníkových plynů způsobená prvními dvanácti měsíci války dosahuje ekvivalentu 120 milionů tun CO2. To je o 20 milionů tun víc, než vyprodukovalo celé Česko za rok 2021. Válka na Ukrajině má velký dopad i na klima. Potvrzuje to zbrusu nová zpráva o dopadech invaze na podnebí, kterou dostanou vědečtí poradci a další účastníci právě probíhající konference OSN o změně klimatu.  Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232249] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1078Včera 11:52

České sankce proti Rusku se zadrhly, ministerstvo nemá lidi

Článek Jiřího Pšeničky. Ministerstvu zahraničních věcí se zatím nepodařilo obsadit oddělení, které se má věnovat sankční politice. Agendu „dočasně“ řeší úředníci z jiných pracovišť. A na českém sankčním seznamu zůstává od jeho spuštění jediná položka. Už je to měsíc a půl, co Ministerstvo zahraničních věcí zapsalo se souhlasem vlády na vnitrostátní sankční seznam jméno prvního člověka, který v Česku ponese následky za to, že podporuje Putinovu válku na Ukrajině. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232220] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1078Před dvěma dny 03:20

Historická dohoda v EU o migrantech: Kvóty nebudou, pomoc ano

Článek Tomáše Perglera. Téma zvládání migrace dlouhodobě rozdělovalo členské státy EU. V minulosti ztroskotal návrh na povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Většina zástupců zemí Evropské unie se ve čtvrtek večer dohodla na přelomové reformě, která by měla pomoci lépe regulovat příliv uprchlíků. Oznámilo to švédské předsednictví EU po jednání ministrů zahraničí členských států v Lucemburku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232288] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1074Před dvěma dny 04:24

Dovolenou si užijeme, ať se děje, co se děje. Češi vyhlásili konec omezování

Článek Petra Juny (načetla robotka Jana): Nejdřív pandemie, pak ruská invaze a válka na Ukrajině, letos vysoké ceny. Obyvatelé Česka se ale rozhodli, že o dovolenou letos nepřijdou. Třeba i za cenu toho, že na ní budou pracovat. Dalo by se říct, že toho máme dost a chceme si odpočinout. Čtyři pětiny Čechů a Moravanů letos plánují vyrazit na dovolenou. Jde o největší podíl za poslední roky, a to i navzdory rostoucím cenám. Letos si na dva týdny volna připravují rozpočet 30,5 tisíce – o dva tisíce více než vloni. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance. Zhruba dvě třetiny oslovených plánují vyrazit do zahraničí, polovina k moři. Roste i počet těch, kteří na dovolenou poletí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232194] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1075Před dvěma dny 06:20

Jediné procento boháčů vlastní většinu akcií, které Američané drží

Článek Lukáše Voženílka (načetla robotka Jana): Ve Spojených státech investuje do akcií přibližně 150 milionů lidí. Procento nejbohatších přitom vlastní více než polovinu akcií držených Američany. Podíl dospělých Američanů, kteří investují peníze na akciovém trhu, dosáhl podle dubnového průzkumu [https://news.gallup.com/poll/506303/stock-ownership-highest-2008.aspx] agentury Gallup nejvyšší hodnoty od roku 2008. Celkem 61 procent respondentů uvedlo, že vlastní nějaké akcie. Během hospodářské krize v roce 2008 se vlastnictví akcií podstatně snížilo a po více než 10 let zůstalo na nízké úrovni. V letech 2013 a 2016 dosáhl podíl minima s pouhými 52 procenty dospělých Američanů, kteří akcie vlastnili. Před finanční krizí to s výjimkou v roce 1999 bylo 60 a více procent. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232139] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.