Epizoda 131. únor 2022

Poslechněte si podcast: Česko se z krize zotavuje skoro nejhůř v Evropě. Vyhnulo se ale recesi

Analýza Petra Holuba: Česká ekonomika se na předkrizové hodnoty dostává téměř nejpomaleji v Evropě, horší už je jen Španělsko. Česku se ale patrně podařilo vyhnout recesi, na rozdíl od Německa a Rakouska – těmto zemím kvůli tvrdým opatřením dále hrozí.

03:28

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 228Dnes 11:35

23 000 procent měsíčně. Příběh inflace, který varuje dodnes

Analýza Petra Holuba. Poválečné Německo začalo bezhlavě tisknout peníze, které nebyly kryté hospodářským výkonem. Výsledkem byla hyperinflace: ceny po celý rok rostly nejméně o polovinu proti předchozímu měsíci. A někdy i řádově víc.

Epizoda 226Dnes 14:24

Jak dlouho ještě? Evoluce koronaviru odkrývá překvapivou hru

Analýza Daniely Přádové. Rychlost evoluce koronaviru, který se před více než dvěma lety rozšířil z Číny, je fascinující i varovná zároveň.

Epizoda 224Před dvěma dny 14:07

Na dálku se dá řešit až třetina zdravotních problémů. Telemedicína jede

Článek Evy Moniové. Nástup léčení na dálku urychlila paradoxně nemoc – covid. Zatím mu sice chybí právní ukotvení, ale konzultace zdravotních problémů po telefonu nebo online jsou na vzestupu. Některé pojišťovny je nabízejí jako benefit zdarma.

Epizoda 225Před dvěma dny 05:09

Komentář: Sport je na dně. Bez peněz, bez dětí a s katastrofální pověstí

Komentář Václava Dolejšího. Fialova vláda nemá příliš silnou motivaci posílat sportu peníze. Zvlášť když neví, komu dát dřív – kvůli zdražování teď chtějí kompenzace všichni.

Epizoda 224Před třemi dny 08:10

Luxus a zvratky. Film Trojúhelník smutku je zběsilá plavba nejen pro zvané

Recenze Víta Schmarce. Švédský režisér a scenárista Ruben Östlund potvrzuje pozici přední celebrity nezávislého filmu snímkem, který byl zkonstruovaný tak, aby se o něm mluvilo.

Epizoda 223Před třemi dny 05:42

Energetická revoluce: Domácnosti i firmy se stanou dodavateli energií

Článek Karolíny Štukové. Energetická krize rozbíhá trh s tzv. energetickou flexibilitou. Firmy hledají způsob, jak vydělat za poskytnutí vlastní energie. Jen za záložní zdroj může jít o miliony ročně. V budoucnu se budou moci přidat i domácnosti.

Epizoda 221Před třemi dny 05:44

Co dělají cyklisté, když musí při TdF na záchod? Časy se mění, láteří Sagan

Článek Petra Pravdy: Profesionální jezdci závodící na Tour de France stráví denně dlouhé hodiny na kole. Není proto překvapením, že si musejí taky někdy „odskočit“. Jenže občas je to děs.

Epizoda 222Před třemi dny 11:02

Země EU prodávaly zlaté pasy bohatým Rusům. Díky nim unikají sankcím

Analýza Kateřiny Mahdalové. Válka na Ukrajině vrhla ostré světlo na jachty, tryskáče a sídla nejbohatších Rusů po celém světě, ale je tu ještě jedno luxusní zboží, po kterém je vysoká poptávka: cestovní pasy. Třeba maltský je možné získat i teď.

Epizoda 222Před čtyřmi dny 07:04

Snímek Slovo ve Varech omílal prázdné repliky. Český film potřebuje budíček

Recenze Víta Schmarce. Jen v málokteré oblasti je bezzubost české kinematografie tak patrná jako v případě filmů, v nichž se potkávají komorní příběhy s velkými dějinami. V Karlových Varech byl uveden film Slovo.

Epizoda 218Před čtyřmi dny 09:20

„Krize postihne střední třídu.“ Kdo je ale střední třída?

Článek Eduarda Klímy: Střední třída, vyšší třída, dělnická třída. Pojmy, které se nyní objevují téměř denně v souvislosti se snahou popsat, koho současná krize a zdražování nejvíce postihne. Co se však za těmito objemnými kategoriemi skrývá?