Návraty do minulosti
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Česko-polská válka o Těšínsko: Drsné fámy zkomplikovaly česko-polské vztahy na několik desetiletí

Když v roce 1918 skončila první světová válka a habsburská monarchie se rozpadla na nové národní státy, pro Československo tím boje neskončily.

01:59

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Dnes 02:05

Babinský jako legendární loupežník? Zloděj Venca se ve vězení napravil a pracoval coby zahradník

Václav Babinský alias Venca z Pokratic, se narodil 20. srpna roku 1796. I když se do české historie zapsal jako legendární loupežník, z dnešního pohledu byl vcelku bezvýznamným zločincem.

Včera 02:11

Kostku cukru známe od 19. století. Jaké neštěstí předcházelo jejímu zrození?

Kostka cukru se zrodila se v Dačicích. Vymyslel ji ředitel místního cukrovaru, Švýcar Jacob Christoph Rad, na podzim roku 1841. Ale prsty – a to doslova – v tom měla jeho žena Juliana.

Před dvěma dny 02:10

Polka, maděra či nimra. Kdo byla první průkopnice legendárního českého tance?

Legenda o tom, jak vznikla polka, má několik verzí. Nejrozšířenější z nich vypráví o jisté Anně Chadimové, která je považována za autorku tohoto tance.

Před pěti dny 01:51

Dvojnásobná česká královna Eliška Rejčka krátkými manželstvími získala četná panství

Ne mnoha lidem se poštěstí stát se králem nebo královnou. Polské princezně Elišce Rejčce se to podařilo dokonce dvakrát.

Před šesti dny 02:07

Habáni žili v uzavřených komunitách. Měli pokrokové myšlenky a zbytky komunit žijí v Kanadě a USA

Habáni byli potomci německých novokřtěnců, tedy příslušníků reformačního hnutí, které vzniklo v polovině 16. století. Protože bývali mimořádně velké postavy, dodnes se slovo habán užívá ve smyslu vysoký člověk.

Před týdnem 01:53

Stal se v Číhošti zázrak? Farář Josef Toufar byl za to brutálně umučen

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince 1949. V kostelíku v Číhošti u Ledče nad Sázavou mluvil při mši z kazatelny farář Josef Toufar. Vtom se na oltáři rozkýval půlmetrový kříž.

Před týdnem 02:02

Atentát na Heydricha: Gabčíkovi v rozhodující chvíli selhal samopal

Operace Antropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek z Anglie na území Protektorátu Čech a Moravy za 2. světové války. Úkolem byl demonstrativní čin, který měl dát Spojencům i světové veřejnosti najevo, že československý národ se nesmířil s německou okupací.

Před týdnem 01:55

O rozvoj safari v zoo ve Dvoře Králové se zasadil Josef Vágner. Přivezl téměř dva tisíce zvířat

Nejstarší zoologickou zahradou v České republice je ta liberecká. Ale jednou z nejznámějších je určitě ta ve Dvoře Králové. Byla založena v roce 1946. V roce 1965 v jejím čele stanul Josef Vágner.

Před týdnem 02:07

Bedřich Smetana se vedle komponování živil jako učitel šlechtických dětí a dirigent

Renesanční zámek v Litomyšli se každoročně stává dějištěm jednoho z největších tuzemských svátků hudby. Jméno nese po skladateli, který se ve městě roku 1824 narodil.

Před týdnem 01:58

Příběh vily Tugendhat: Architekt poprvé použil ocelovou nosnou konstrukci a luxusní materiály

Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy na konci 20. let 20. století proslulý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe.