13. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Česko netrápí politická korektnost, máme opačný problém, říká komentátor Honzejk

„Vstali noví svazáci. Dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost,“ varoval moderátor Marek Eben při obnovené premiéře Kunderova Žertu v Karlových Varech. Jak ale chápeme politickou korektnost a ohrožuje skutečně nás?

24:18

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 23:36

Visegrád nejsou jen summity premiérů. Pojí nás kulturní a historická soudržnost, tvrdí Vášáryová

Postoj Maďarska k ruské agresi na Ukrajině otřásl jednotou Visegrádské čtyřky. Je tato platforma spolupráce ohrožena? „Visegrádská čtyřka má zcela jistě budoucnost, jen si nejsme jisti jakou,“ věří bývalý ředitel Visegrádského fondu Petr Mareš. Bývalá diplomatka Magda Vášáryová připomíná, že vše je podmíněno geograficky. „Jiné sousedy mít nebudeme a musíme s nimi udržovat dialog.“

Před dvěma dny 24:10

Meziroční inflace třináctý měsíc za sebou i přes zásahy centrální banky zrychlila na červencových 17,5 procenta a podle analytiků ještě nedosáhla vrcholu

Měly by na nepříznivý vývoj reagovat banky, které mají z inflační krize nečekané zisky? Sahá společenská odpovědnost soukromých bankovních domů až tak daleko, že by razantním zvýšením úroků na spořících účtech podpořily střadatele a tím i ekonomiku státu? Debatovat budou ekonom Vysoké školy ekonomické Jan Bittner a hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 24:00

Přesně před dvaceti lety se po mohutných deštích více než třetinou Česka valila někde až pětisetletá voda, pět let předtím zpustošily záplavy Moravu a Slezsko

Jaké ponaučení jsme si z katastrofálních povodní vzali? Upravila se od té doby krajina tak, aby už k rozsáhlým záplavám nedocházelo? A jak je Česko připraveno na extrémní projevy, které se očekávají od klimatické změny, jako jsou například dlouhá období sucha a vlny veder? Debatovat budou poslanec hnutí ANO a bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a člen TOP 09 a přírodovědec Jakub Hruška z České geologické služby a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

Před čtyřmi dny 24:05

Skupina senátorů chce v ústavě zakotvit právo na platbu bankovkami a mincemi

Jsou lidé, kteří chtějí mít svobodu ohledně vlastnictví bankovních účtů a digitální identity, při platbách v obchodech diskriminovaní? Měla by se kvůli právu na hotovostní platby měnit ústava? Pozvání do debaty přijali autorka návrhu ústavního zákona, nezávislá senátorka Jitka Chalánková a nezávislý senátor Marek Hilšer (člen Stálé komise senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury). Moderuje Lukáš Matoška.

Před pěti dny 23:40

Česká vláda chce během předsednictví prosadit, aby se v unijních zemích mimo jiné kvůli válce na Ukrajině a obilné krizi zpomalilo tempo snižování používání pesticidů na polích

Ohrožuje unijní plán, aby se do roku 2030 snížilo o polovinu použití pesticidů, zemědělskou produkci a potravinou soběstačnost Evropy? A mají pesticidy chemického původu účinné a zemědělci využitelné biologické alternativy? Debatovat budou ředitelka odboru bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství Jitka Götzová a koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha Martin Rexa. Moderuje Karolína Koubová. Pořad vysíláme v repríze.

Před týdnem 26:36

Zisk polostátní energetické firmy ČEZ se díky enormnímu růstu cen energií za letošní pololetí vyšplhal přes 33 miliard korun, meziročně je vyšší o 32 miliard korun

Měly by takové neočekávané zisky energetických společností a také bank z části přitéct do státního rozpočtu? Nebo by tzv.windfall tax, tedy daň z nadměrných zisků byla diskriminační a nesystémová? A dokázal by stát spolehlivě určit, co je neočekávaný zisk? Zeptáme se hlavního ekonoma investiční společnosti Natland Petra Bartoně a Jakuba Michálka, předsedy poslaneckého klubu Pirátů, kteří navrhují na přechodnou dobu zdanit energetické společnosti a banky. Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 24:35

Spoluúčastí ve zdravotnictví by stát ušetřil miliardy, radí Miroslav Kalousek

Jak dát do pořádku veřejné finance? Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek sepsali deset doporučení současné vládě. Jaká jsou a pomohla by státu vrátit se k vyrovnanému rozpočtu?

Před týdnem 23:59

Požár v Českém Švýcarsku by hasiči mohli podle jejich mluvčího kompletně uhasit do sedmi dnů

Hledání viníka ale zdaleka nekončí. Mělo na požáru významnější podíl kůrovcové dřevo, nebo byly dobré důvody, proč ho na místě nechat? A měl by se nějak změnit přístup státu k národním parkům? Debatovat budou náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Tesař z TOP09 a senátor, nestraník za STAN a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Moderuje Lukáš Matoška.

Před 2 týdny 23:55

Nepotřebujeme populistické šidítko na zneužívače dávek, říká Hůle z Člověka v tísni

Digitalizace agendy sociálních dávek sebou přináší jednodušší vyřízení žádostí o ně. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka chce ale také odebírat automaticky a bez lidského posouzení dávky za neplacení pokut nebo za neposílání dítěte do školy. Bude to motivovat rodiče, aby se o záškoláctví svých dětí postarali, nebo opatření zhorší situaci lidí v sociální nouzi?

Před 2 týdny 24:47

Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána nadále vybočuje z evropské politiky ohledně války na Ukrajině, nadto před pár dny vzbudilo světové pobouření Orbánovo vyjádření o "nesmíšené maďarské rase"

Měla by se česká vláda během svého unijního předsednictví ostřeji vymezit vůči Orbánově politice? Nebo má Maďarsko jako svrchovaný stát právo udržovat s Ruskem dobré vztahy a zajistit tak obyvatelům země dostatek zemního plynu a ropy? Debatovat budou místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Jirsa z ODS a výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Moderuje Lukáš Matoška.