Epizoda 15331. květen 2022

Poslechněte si podcast: Česko má problém. Školy chrlí právníky, opravdu potřebné profese ale vymírají

Analýza Petra Juny: Zájem o vysokoškolské technické obory v Česku klesá, naopak roste zájem o studium práva, obchodu a administrativy.

12:19

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 220Včera 08:54

Brazilské varování pro USA. Zákazu potratových pilulek využijí pašeráci drog

Článek Tomáše Trněného: Jako odstrašující případ pro Spojené státy, stále ještě zaskočené rozhodnutím Nejvyššího soudu o omezení přístupu k potratům, může sloužit Brazílie. V jihoamerické zemi totiž bují prodej potratových pilulek na černém trhu.

Epizoda 216Včera 13:38

Pod čarou: Každý příběh je lež. Nepřehánějme to s jejich vyprávěním

Newsletter Matouše Hrdiny: už dlouho se zdá, jako by vše kolem nás bylo „s příběhem“. Začalo to u reklamy, ale teď vyprávění příběhů čili storytelling prosakuje i do řady dalších oblastí včetně politiky a kultury. Dnešní Pod čarou je o odvrácené stránce této posedlosti příběhy, kvůli které ztrácíme kritické myšlení.

Epizoda 217Včera 09:50

Slíbil velké věci. Kam Kolumbii dovede partyzán, který neumí pracovat v týmu

Článek Jolany Humpálové: Do čela Kolumbie brzy nastoupí první levicový prezident Gustavo Petro. Jakou změnu s sebou přináší bývalý člen guerilly, který chce „zachránit svět“?

Epizoda 215Před dvěma dny 07:32

Česko vede EU. Cílem je mír na Ukrajině a energie pro evropské domácnosti

Analýza Tomáše Perglera: Za šest měsíců se bude české předsednictví v EU hodnotit hlavně podle toho, jak si Česko dokáže poradit s výzvami, které určuje válka na Ukrajině.

Epizoda 214Před dvěma dny 08:30

Zlatý míč proti válce. Slavný ukrajinský fotbalista Bělanov bojuje proti Rusům

Článek Stanislava Hraběte: Slavný ukrajinský fotbalista Igor Bělanov se v rodné Oděse zaregistroval do ozbrojených složek a je připraven bránit svoji vlast se zbraní v ruce.

Epizoda 212Před dvěma dny 07:37

Komentář: Evropa jako maska. Češi dnes oslavují sami sebe

Komentář Petra Fischera: Politici by měli přestat používat Václava Havla jen jako populární politickou ikonu. A najít si cestu ke smyslu Evropy, o němž mluvil.

Epizoda 213Před dvěma dny 14:05

Nové vedení ČNB nastupuje. Musí zkrotit inflaci a zabojovat o důvěru

Článek Lukáše Voženílka: V pátek 1. července dochází k částečné obměně členů nejdůležitější tuzemské finanční instituce. Do bankovní rady České národní banky usedá nový guvernér společně se třemi nově jmenovanými členy.

Epizoda 211Před třemi dny 05:23

S Hlubučkem jezdil na výlety, v dopravním podniku měl smlouvy za miliony

Článek Ondřeje Koutníka. Lukáš Zicha je dalším politikem STAN, který přišel o pozici kvůli napojení na exnáměstka Petra Hlubučka. Seznam Zprávy navíc zjistily, že měl zakázky v dopravním podniku, v jejíž dozorčí radě Hlubuček seděl.

Epizoda 210Před čtyřmi dny 05:53

Česká pošta chystá navzdory odchodu šéfa dál prodej centrály

Článek Daniela Nováka. Česká pošta požádá Ministerstvo vnitra o vyjmutí svého sídla v centru Prahy z určeného majetku. To má otevřít cestu k prodeji části lukrativní budovy. Děje se to v době, kdy šéf pošty Roman Knap oznámil konec ve funkci.

Epizoda 209Před čtyřmi dny 12:38

Komunistická Čína chce svůj obří ekonomický problém řešit zbraní kapitalismu

Analýza Jiřího Zatloukala. Čínská lidová republika dosáhla za poslední půlstoletí na mezinárodní scéně obrovského vlivu. V příštích letech se však bude vyrovnávat hlavně s domácími problémy.