Rozhovory Radiožurnálu
6. květen 2022

Poslechněte si podcast: Česko by mohlo dát sovětskou techniku Ukrajině výměnou za německé stroje, navrhl Scholz Fialovi

Petra Fialu ve čtvrtek v Berlíně přijal kancléř Olaf Scholz. Navrhl, že by česká armáda mohla darovat Ukrajině svou starou sovětskou techniku, výměnou by dostala nové stroje z Německa. „Podle Německa to dává větší smysl než věnování západních strojů, na které by se museli Ukrajinci rychle zaškolovat. Šéf německé vlády ujišťuje, že se Berlín postará, aby česká vláda zůstala nadále obranyschopná. Pro Berlín to nebude první taková iniciativa,“ informuje zpravodaj Václav Jabůrek.

02:05

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Před 2 týdny 02:51

George Ezra: Na cestách pořád přespávám u cizích lidí na gauči. Hudba už můj život neovládá

Po celém světě má desítky milionů fanoušků, během svých zahraničních cest ale pořád přespává u cizích lidí na gauči. Řeč je o zpěvákovi Georgi Ezrovi, který 21. února přijede do Prahy se svou nejnovější deskou Gold Rush Kid. V rozhovoru pro Radiožurnál mluvil ale i o spolupráci se staronovým producentem nebo řešení nezdravé závislosti na hudbě.

Před 2 týdny 06:54

Středula: Není to žádná hra. Babiš a Pavel jsou pro mne opravdu morálně neakceptovatelní

Pole zájemců o funkci českého prezidenta po nedění superdebatě na ČT prořídlo. Kandidát Josef Středula, předseda největší odborové centrály, na závěr debaty v přímém přenosu oznámil, že stahuje svoji kandidaturu, protože chce podpořit kandidáta s nekomunistickou minulostí. Podle něj je jedinou takovou kandidátkou s reálnými šancemi na zvolení Danuše Nerudová. Komentátoři ovšem upozorňují, že Středulovo odstoupení nahrává podle průzkumů spíše Andreji Babišovi.

Před 2 týdny 01:10

Pražské tramvaje mají nový hlas. Herci Vondráčkovi dala zatím nejvíc zabrat zastávka Radhošťská

Změna v pražské městské hromadné dopravě po třiceti letech a netýká se jízdného řádu. Ode dneška s vámi v tramvaji cestuje nový hlas, zastávky hlásí herec Jan Vondráček. Kolik toho vlastně za poslední měsíce musel nahrát?

Před 3 týdny 05:11

Agatha Christie? Na knize klidně bez -ová, ve větě už je to složitější, vysvětluje akademik

Po týdeníku Respekt se také Deník N rozhodl, že už nebude přechylovat cizí ženská jména. Společenská poptávka po nepřechylování podle vedení listu sílí, a považuje proto za zbytečné jít proti proudu, který by je stejně dříve či později strhl. Jak se na přechylování dívá Pavel Štěpán, vedoucí oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český Akademie věd?

22. prosinec 2022 02:54

Avatar nebo Kocour v botách. Na jaké filmy zajít do kina o vánočních svátcích?

Celý rok jsme vám každý čtvrtek v tomto čase nabízeli filmovou rubriku Premiéry. Zaměřuje se na nejvýraznější novinky v kinech, případně v televizích nebo na streamovacích platformách. A platí to i pro dnešek, kdy se s filmovým kritikem Pavlem Sladkým zaměříme na filmy, na které se můžeme podívat v době vánočních svátků.

13. prosinec 2022 04:39

Česko je na prahu epidemie, varuje SZÚ. Za týden se nemocnost zvýšila o 20 %

Podle údajů Státního zdravotního ústavu se lékaři častěji setkávají s chřipkou, s viry i dalšími akutními infekcemi dýchacích cest. Nemocnost roste ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. V jihomoravském, Pardubickém a Karlovarském kraji už počet nemocných překročil 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Skokový nárůst výskytu onemocnění hlásí pediatři. Někteří prý nával v ordinacích nezvládají a musí prodlužovat ordinační hodiny.

13. prosinec 2022 10:56

Karel Diviš se vrací do hry, Denise Rohanové naopak soud prezidentskou kandidaturu neuznal

Mezi kandidáty na prezidenta se zařadí podnikatel Karel Diviš. Podnikatel Karel Janeček naopak o Hrad bojovat nebude. Stejně jako Denisa Rohanová. Rozhodl o tom v úterý Nejvyšší správní soud, který tak uzavřel seznam lidí, kteří budou kandidovat na prezidenta. Bude jich celkem devět. Janeček a Rohanová se kvůli neuznané kandidatuře obrátí na Ústavní soud, řekli ve vysílání CNN Prima News.

8. prosinec 2022 02:54

Harry a Meghan na Netflixu. Média se těší na šokující odhalení ze zákulisí královské rodiny

Válka v rodině Windsorů! I tak nazývají britská média vztahy v královské rodině. Streamovací služba Netflix ve čtvrtek odvysílá první tři díly dokumentární série o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Už samotné upoutávky vyvolaly v Británii pozdvižení. Naznačily totiž, že pár odhalí mnohé šokující informace o královské rodině.

5. prosinec 2022 07:14

Ruský export ropy je vyšší než před rokem, je to výsměch sankčnímu snažení Západu, říká analytik

Od pondělí platí embargo zemí Evropské unie na dovoz ropy po moři i potrubím. Výjimkou je jen přeprava ropy ropovodem Družba do zemí střední Evropy. Země G7 a Austrálie se také o víkendu připojily k zastropování cen ruské ropy na 60 dolarech za barel. Kreml bychom skutečně zasáhli jedině tehdy, kdybychom část zisku posílali Kyjevu, hodnotí kroky Západu analytik Vladimír Votápek, bývalý generální konzul Česka v Petrohradu.

3. prosinec 2022 02:28

Dvacetimetrová fronta na cigarety. Češi vyráží do Polska za předvánočními nákupy

Podobně jako o minulých víkendech i dnes tisíce Čechů vyráží do Polska za předvánočními nákupy. Lákají je nízké ceny. Polská vláda totiž v únoru kvůli vysoké inflaci snížila daň z přidané hodnoty. „Parkoviště u obchodních řetězců jsou slušně zaplněná. Žena, která tu vybírá parkovné, mi v nadsázce řekla, že se sem vejde celé Česko,“ popisuje reportér Jakub Vik z města Kudowa Zdrój nedaleko Náchoda.