Sousedé
8. duben 2022

Poslechněte si podcast: Česko-bavorské pomezí se snaží lákat turisty společně

Tentokrát jsme se Sousedy navštívili pražský veletrh cestovního ruchu. Ve stánku, který prezentoval německou spolkovou zemi Bavorsko, jsme se potkali se Simonou Fink, manažerkou společnosti Aberland-Regio, která má za cíl propagovat bavorsko-české pohraničí a připravovat projekty, které podpoří zdejší turistický ruch.

12:22

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před šesti dny 14:51

Seniorem roku v Karlovarském kraji je Petr Rojík z Rotavy. Za železničními modeláři do Chemnitz

V Lokti slavnostně vyhlásili vítěze ankety senior Karlovarského kraje, která upozorňuje na aktivní seniory. Mezi oceněnými byl také pan Petr Rojík ze Spolku Němců a přátel německé kultury.

Před týdnem 15:00

Drážďanský Striezelmarkt za pár dní po dvouleté přestávce otvírá

V dalším vydání Sousedů pokračujeme s představováním německých spolků a center setkávání v České republice. Tentokrát vydáváme do Krkonoš.

Před 2 týdny 14:56

Skiareály na německé straně Krušných hor s obavou vyhlížejí zimní sezonu. Význam bramborové natě

Tradiční Archivní návraty vám tentokrát nabídnou přednášku z roku 1941 o významu a mnohostranném využití bramborové natě. Toto téma samozřejmě souvisí s válečným nedostatkem a nutností šetřit.

Před 3 týdny 12:10

Rozhovor s Petrou Laurin. V továrně na františky. Medailonek výtvarníka Carla Thiemanna

Opět se vydáváme do Domu česko-německého porozumění do Rýnovic u Jablonce nad Nisou, v jehož čele stojí Petra Laurin.

28. říjen 2022 14:57

Ve středu 9. listopad začíná divadelní festival německého jazyka

Předprodej vstupenek na 27. ročník divadelního festivalu německého jazyka, který se koná od 9. listopadu do 4. prosince v Praze, už začal. Jako obvykle jsme k mikrofonu pozvali ředitele a dramaturga festivalu Petra Štědroně, aby nám představil letošní program.

21. říjen 2022 14:54

Česko-německé kořeny jako inspirace pro studium evropského práva

Hostem dnešního vydání Sousedů je Katharina Dirriglová, která vystudovala práva a překladatelství na Univerzitě Karlově v Praze. V současné době pracuje na Úřadu vlády ČR, kde zkoumá, zda jsou návrhy zákonů slučitelné s evropským právem.

14. říjen 2022 15:02

Klement Gottwald vítá Wilhelma Piecka v Československu. Výuka češtiny v saském Budyšíně

Další vydání Sousedů otevíráme pravidelnou rubrikou Archivní návraty, ve které vždy jednou za měsíc hledáme v rozhlasovém archivu zajímavé německojazyčné nahrávky. Tentokrát jsme vybrali nahrávku, která pochází z 24. října roku 1951. Jde o uvítací projev na počest návštěvy prezidenta Německé demokratické republiky Wilhelma Piecka v Československu.

7. říjen 2022 12:31

Bratři Morchoevi, bojovníci proti nacismu, budou mít na severu Čech možná už druhý pomník

V obci Tisá se rozjíždí debata, zda tam postavit pomník protinacistickým bojovníkům – bratrům Morcheovým. Diskusi podnítil historik Martin Krsek, který se příběhem Morcheových zabývá, a také jejich potomci.

30. září 2022 14:55

Německé obce se těžce vypořádávají se stoupajícími cenami energií. Letecké eso Julius Arigi

Obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau letos slaví 30. výročí svého založení. Připomeneme si ji v repríze loňského rozhovoru. Povíme si také o tom, jak se německé obce vyrovnávají s vysokými cenami energií.

23. září 2022 15:00

Dolní Rakousko a tři české kraje vydaly společnou publikaci věnovanou muzeím a jejich pokladům

V rámci 100. výročí Dolního Rakouska se v Rakouském kulturním fóru v Praze uskutečnila prezentace dvojjazyčné publikace Putování po muzeích v České republice a Dolním Rakousku.