• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Česko 2022: Život k nezaplacení
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Češi zanedbávají prevenci rakoviny. „Stát by měl modernizovat výzvy k prohlídkám,“ myslí si Prokop

Společnost PAQ Research zveřejnila výsledky výzkumu týkající se zdravotnictví. Ptala se v něm, jestli byli lidé v posledních dvou letech na preventivních vyšetřeních rakoviny. Z těch, kteří by dle věku měli, to bylo jen 46 %. Proč lidé na kontroly nechodí? „Stát by měl zmodernizovat výzvy a přihlašování k preventivním kontrolám,“ myslí si Daniel Prokop. Jak může české zdraví a zdravotnictví ovlivnit zvýšení daně na alkohol a slazené nápoje? Poslechněte si rozhovor.

23:45

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před týdnem 19:21

Není produktivní, aby rodiče byli čtyři roky doma s dětmi. Stát na tom tratí, říká sociolog Prokop

V Národní ekonomické radě vlády se projednává návrh na zkrácení rodičovské dovolené. Ta je v Česku nejdelší v Evropě. Jaká by tedy měla být její nová podoba? „Ekonomové navrhují, aby se její doba zkrátila na maximálně tři roky, nebyl by tam rok navíc. Řešíme dlouhodobý výpadek rodičů z trhu práce, projevuje se i tím, že pak mají nižší příjmy,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

Před 2 týdny 19:35

Měli bychom zamezit kalkulacím s předčasným důchodem, tvrdí sociolog Prokop

V Česku roste zájem o předčasný důchod, jelikož se zatím vyplatí. Pomůžou si lidé, když o něj zažádají? „Výhodné je do něj vstoupit rok před řádným důchodem, redukce důchodu je pak menší," potvrzuje současný paradox sociolog Daniel Prokop. „Problém je, že jsou nyní vysoké valorizace a lidé, kteří teď vstoupí do předčasného důchodu, se tak dostanou na vyšší hladinu než lidé v řádném důchodu. To není spravedlivé." Poslechněte si celý rozhovor.

Před 3 týdny 19:49

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a mnoho vězňů, mohli bychom ušetřit miliardy, míní sociolog

Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.

26. říjen 2022 19:06

Postupné zvyšování odchodového věku do důchodu je nevyhnutelné, tvrdí sociolog Daniel Prokop

Zvyšování odchodového věku do důchodu, wind fall tax a jednání o rozpočtu na příští rok. To probírají v dalším díle pořadu Jan Pokorný a Daniel Prokop. „Pracující důchodci by měli mít nižší daňové odvody,“ tvrdí Prokop. Co je to cílený tarif? Jak by měl stát zlepšit důchodový systém? A jak dopadlo jednání poslanců o dani z neočekávaných zisků? Poslechněte si celý rozhovor.

19. říjen 2022 24:55

Funguje vládní deštník proti drahotě? Nad daty od sociologů diskutují Daniel Prokop a Marian Jurečka

Kolik vydají domácnosti za energie a potraviny? Na čem Češi nejvíce šetří? A kolika lidem nezbývá z výplaty na konci měsíce ani halíř? O tom, jak pomáhají vládní opatření v praxi a v čem stát naopak zaostává si na Radiožurnálu povídal Jan Pokorný se sociologem Danielem Prokopem a vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL.

17. říjen 2022 02:37

Největším strašákem pro Čechy zůstává zdražování. Sílí obavy z jaderného útoku či havárie

Za nejsilnější hrozbu pro Českou republiku považuje zhruba 70 procent lidí zdražování. Ukazují to výsledky projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje se společností PAQ Research. Inflace výrazně trápí jak lidi s nižším příjmem, tak i ty bohatší. Co všechno nejnovější výsledky ukazují?

12. říjen 2022 18:11

Valorizace důchodů pokryly většině seniorů stoupající náklady, tvrdí Daniel Prokop

K dispozici jsou aktuální data výzkumu PAQ Reserach, která sledují dopady cen energií na domácnosti a zda státní pomoc pomáhá. „Průměrné domácnosti vzrostly výdaje na bydlení o 570 korun,“ popisuje Daniel Prokop. „Novinka je ale zároveň velký nárůst příjmů – zkombinovaly se valorizace důchodů a jednorázové příspěvky na děti,“ dodává. Je tempo valorizace důchodů udržitelné? A jaké skupiny jsou nejvíce zatíženy náklady na bydlení a energie? Poslechněte si celý rozhovor.

5. říjen 2022 24:10

Nižší teplota topení a vody, rychlé větrání a sprcha místo vany ušetří až 5 tisíc ročně, radí Prokop

Jak inflace a energetická krize dopadají na domácnosti? Tím se zabýval výzkum organizace PAQ Research, která výsledky představí druhý říjnový týden. Jakou pomoc stát nabízí? „O zastropování ceny elektřiny a plynu nebude třeba žádat, dodavatel by to měl aplikovat v cenách. Vyšší cenu by měl snížit na stropy, cenu fixovanou a nižší by neměl zvyšovat,“ popisuje Daniel Prokop. Kolik mohou domácnosti díky podpoře získat? A na čem všem se dá ušetřit? Poslechněte si rozhovor.

28. září 2022 17:41

Zlepšit pracovní uplatnění Ukrajinců by bylo lepší pro všechny, říká Daniel Prokop

Agentura PAQ Research spolu se Sociologickým ústavem Akademie věd vydá další výsledky průzkumu mezi uprchlíky z Ukrajiny. Jaká je míra chudoby mezi ukrajinskými uprchlíky v Česku? „Více než třetina trpí příjmovou chudobou,“ říká Daniel Prokop. „Musí se pracovat na uznávání kvalifikací, jazykovém vzdělávání a předškolní výchově,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného o uplatnění ukrajinských uprchlíků, daňových reformách i komunálních volbách.

14. září 2022 20:14

Zastropování energií může stát až 250 miliard, nízkopříjmovým stejně nepomůže, varuje Prokop

Česká vláda zastropovala ceny energií a už i Evropská komise navrhuje zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů. Opatření má přinést členským zemím 140 miliard EUR. Společnost PAQ Research zpracovala analýzu, co se stane českým domácnostem při zvýšení cen energií o 50, 100 a 200 %. „Pokud by se výdaje zvýšily o 200 %, zhruba 25 % lidí by mělo větší výdaje než příjmy,“ popisuje Daniel Prokop. „Kromě zastropování bude třeba zavést i nějaký cílený tarif,“ dodává.