O knihách s knihovnicí
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: České temno ukazuje, že horory jsou krásné a není třeba se jich bát

Sbírku hororových povídek České temno představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Kniha vznikla za jedním účelem – ukázat, že horor je krásný a není třeba se ho bát. Přináší šestnáct povídek od šestnácti českých autorů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Šámalem o tom, jak do svého pracovního portfolia zařadil i profesi spisovatele.

07:16

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před šesti dny 06:26

Kniha Od venuše po atomy vezme dětské čtenáře na cestu dějinami výtvarného umění

Knihu Veroniky Chmelařové Od venuše po atomy představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určena všem dětem, které se začínají zajímat o výtvarné umění. Není to ale encyklopedie. Na cestu dějinami výtvarného umění se čtenáři vydají s trojicí kamarádů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Bauerem o jeho nové detektivce Pařát smrtky.

Před týdnem 07:26

Čokoládová polévka a císařský dort. Kuriózní recepty přináší almanach Čechy – Morava – Vídeň

Almanach Čechy – Morava – Vídeň, který nabízí i kuriózní recepty, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Vychází z tištěných i rukopisných kuchařek. Jedním z receptů je například čokoládová polévka. Zaujal mě i dort císařský, protože ten by si asi nikdo jiný než císař nemohl dovolit,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o dalším ročníku festivalu Zeyerovy Vodňany s ředitelkou místní knihovny Kateřinou Novákovou Mašlovou.

Před 2 týdny 06:36

O dětství v době normalizace vypráví mladým čtenářům kniha Dnes nepůjdeš do školy

Knihu Evy Papouškové Dnes nepůjdeš do školy, která je určena mladším čtenářům, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh dvou školaček z doby normalizace, autorka se ale nepouští do nějaké analýzy poměrů. Ukazuje, že dětství je podobné v každé době,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Kletečkou z tiskáren v Havlíčkově Brodě.

Před 3 týdny 06:47

Román Na divokém venkově popisuje, co může přinést návrat z univerzity do rodné vesnice

Humoristický román Na divokém venkově, který napsala Eva Grestenbergerová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Hlavní hrdinkou je doktorandka na prestižní univerzitě, které psychiatr nařídí zdravotní dovolenou. Vrací se tedy, ne zcela dobrovolně a ne zcela s nadšením, do rodné vesnice, kde čeká poněkud svérázná rodinka,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s historikem Danielem Kovářem o jeho monografii, v níž popsal středověké hradební věže Českých Budějovic.

29. říjen 2023 05:20

… a to jsi Ty, Šumavo. Fotografická publikace nabízí snímky z míst, kam se bez povolení nesmí

Publikaci fotografa Jiřího Plachého … a to jsi Ty, Šumavo představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Listujte pomalu a kochejte se výhledy do šumavské krajiny od jara do zimy. Autor se deset let toulal místy, kam se bez povolenky nesmí,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se Zdeňkem Jančaříkem o jeho knize Čerstvá voda pro duši.

22. říjen 2023 06:54

Kniha Náměsíční vrazi popisuje skutečné případy vražd provedených údajně pod vlivem náměsíčnosti

Knihu Náměsíční vrazi Stanislavy Veselé představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Jedná se o velmi zajímavé téma skutečných případů vražd provedených údajně pod vlivem náměsíčnosti. Ač byly tyto skutky posouzeny odborníky, nikdy se nepodařilo vyvrátit veškeré pochybnosti,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Milanem Koželuhem o jeho románu Šmrtmitlák.

15. říjen 2023 04:35

Průzkum hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě a celý příběh rodu připomíná publikace

Publikaci Rožmberská hrobka: Příběh hledání, kterou napsal Jiří Šindelář s kolektivem, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha popisuje průzkum hrobky Rožmberků v klášteře ve Vyšším Brodě a zabývá se celým příběhem rožmberského rodu,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Hejkalovou o její nové knize Století na vlnách.

8. říjen 2023 05:51

Skřítek Nils přináší devět kouzelných příběhů Astrid Lindgrenové

Sbírku pohádek s názvem Skřítek Nils, kterou napsala Astrid Lindgrenová, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Obsahuje devět příběhů, které jsou doslova kouzelné. Jejich atmosféru dokáží děti prožívat s nadšením, protože autorka umí vtáhnout do děje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Daliborem Váchou o jeho románu Vilda.

1. říjen 2023 05:32

Divoký zelinář poradí, které plané rostliny sbírat a jak je využít

Publikaci Divoký zelinář aneb Plané rostliny jako jídlo, koření i lék představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha má krásnou grafiku a fotografie. Její autoři přírodovědci radí, které rostliny sbírat a jak je využít,“ říká. Dále v pořadu zazní verše Ladislava Stehlíka, autora Země zamyšlené.

24. září 2023 07:28

Jaké svátky slaví děti celého světa, to nejen malým čtenářům ukazuje kniha s velkými obrázky

Publikaci Heleny Haraštové a Pavly Hanáčkové Jaké svátky slaví děti celého světa představuje knihovnice Helena Jelínková. „Nejen děti se seznámí s patnácti svátky z různých zemí. Na každé dvojstraně je velký obrázek, který ukazuje vše, co se svátkem souvisí,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s Karolínou Zoe Meixnerovou, která popularizuje české spisovatele 19. století.