5:59
Epizoda 688. červenec 2022

Poslechněte si podcast: České předsednictví s agendou od Putina

České předsednictví Evropské unii se naplno rozběhlo. Premiér Petr Fiala v Evropském parlamentu představil priority, na které se chce jeho vláda soustředit. Čelil i prvním kritickým připomínkám europoslanců. Jak důležitý půlrok to bude? A má české předsednictví šanci za sebou v evropském prostoru zanechat výraznější stopu?

28:18

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Web

Epizoda 235Dnes 28:41

Zemanův odkaz na Hradě: Nejisté hospodaření i bezpečnost

Měsíc před inaugurací Petra Pavla se pozornost opět obrací k aktivitám lidí okolo Miloše Zemana. Kancléř Vratislav Mynář musí vysvětlovat, za jakých podmínek si z hradního mobiliáře vypůjčil party stan, který využil ve svém skiareálu v Osvětimanech. Jde o další případ vzbuzující otázky okolo dosavadního fungování prezidentské kanceláře. Co všechno ještě může předávka moci odhalit? Host: Lukáš Valášek [https://twitter.com/lukasvalasek] - investigativní reportér Seznam Zpráv Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225302]. Sledujte nás na sociálních sítích Twitter [https://twitter.com/zaminutusest] a Instagram [https://www.instagram.com/zaminutusest/]. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz [zaminutusest@sz.cz].

Epizoda 234Včera 26:05

Vědecký pokrok kontra zemětřesení. Proč prohráváme?

V Turecku a Sýrii pokračuje boj s časem o přežití lidí zavalených troskami budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Seismologové o Turecku mluví jako o oblasti, kde jsou zemětřesení častá. Mohla turecká vláda škody na lidských životech snížit, kdyby dbala předpovědí odborníků? Jak přesně dokáží seismologové predikovat kdy a kde k silným otřesům dojde? Jak se s pomocí vědy dá předejít podobným tragédiím?

Epizoda 233Před dvěma dny 23:35

Zvláštní vydání: Dvě svědectví ze zpustošeného jihu Turecka

Při zemětřesení v Turecku a Sýrii podle úřadů zemřelo nejméně pět tisíc lidí. Místní i mezinárodní záchranné týmy závodí s časem a snaží se vyprostit ze sutin přeživší, kteří se zoufale snaží dát o sobě vědět. Do oblastí zasažených katastrofou jsme se spojili se zpravodajem České televize a s koordinátorkou nevládní organizace Člověk v tísni.

Epizoda 232Před dvěma dny 25:16

Přepálil Petr Pavel začátek?

Zvolený prezident Petr Pavel se vrhl do práce a čelí prvním otázkám, jestli nezačal víc než měsíc před inaugurací příliš zostra. V prvním týdnu po zvolení se potkal s ministry zahraničí a vnitra, s policejním prezidentem a prezidentem Národního kontrolního úřadu nebo s ředitelem Bezpečnostní informační služby. Má Petr Pavel k takovým krokům mandát? A umí je dobře vysvětlit?

Epizoda 231Před třemi dny 24:33

Reportér: Univerzita dluží obětem obtěžování lidštější přístup

Pedagogická fakulta brněnské Masarykovy univerzity řeší vážná obvinění ze sexuálního obtěžování studentek. Stížnosti na problematické chování dvou pedagogů obdržela fakulta už loni na jaře, z výuky ale stáhla učitele až teď. Svědectví současných i bývalých studentek přitom popisují i případy závažného sexuálního obtěžování a nekonsensuálního sexu.

Epizoda 230Před šesti dny 31:33

Klíčoví lidé Petra Pavla vzbuzují emoce

Dvojice postav z blízkého okolí Petra Pavla čelí otázkám na své minulé i další působení. Kancléřkou zvoleného prezidenta bude Jana Vohralíková, která ale musí vysvětlovat způsob, jakým až dosud vedla senátní kancelář. Své budoucí postavení v Pavlově týmu pak objasňuje i konzultant a bývalý diplomat Petr Kolář. Co o nich víme?

Epizoda 229Před týdnem 25:38

Izrael-Palestina: Řešení konfliktu stále v nedohlednu

Izrael a palestinská samospráva se navzájem obviňují ze spuštění nejnovější vlny násilností. Při izraelských zásazích na Západním břehu Jordánu a následném palestinském útoku na židovské věřící u synagogy ve východním Jeruzalémě zemřely koncem minulého týdne dvě desítky lidí. Proč se konflikt zhoršuje právě teď?

Epizoda 228Před týdnem 25:53

Budoucnost Andreje Babiše: „Žvanírna“, nebo politický důchod?

Prohrané prezidentské volby přinesly otazníky kolem další politické kariéry Andreje Babiše. Předseda ANO je rezolutně utíná s tím, že odpověď nabídne schůze předsednictva hnutí, která se chystá na 8. února. Zůstane jako řadový poslanec ve sněmovně? Nebo dá politice alespoň na nějaký čas sbohem? A jakou podporu má teď v hnutí ANO?

Epizoda 227Před týdnem 25:11

Volby a co dál: Souboj o Hrad zamíchal voliči a politikou

Prezidentské volby v Česku zatřásly dosavadním uspořádáním voličské přízně. Lidé se při výběru nové hlavy státu, kterou se stane Petr Pavel, nebývale aktivizovali a do volebních místností přišli v rekordním počtu. Je to jen efekt vyhrocené kampaně, nebo se ve společnosti stalo něco hlubšího? A co se s preferencemi voličů může dít dál?

Epizoda 226Před týdnem 29:51

Jaký bude nový prezident a v čem si nechá poradit?

Nově zvolený prezident Petr Pavel nastiňuje první plány, jak chce pojmout úřad hlavy státu. V rozhovoru pro Seznam Zprávy i další česká média zopakoval svůj předvolební slib, že se bude snažit o stmelení společnosti. Jaký bude Petr Pavel prezident? Kam může Česko posunout? A je realistické od hlavy státu očekávat, že nastartuje zásadní společenskou změnu?