Akcent
26. září 2022

Poslechněte si podcast: Druhá Entropa se nekoná. Jaké ohlasy mají kulturní akce v rámci českého předsednictví EU?

Saša Michailidis se ptá Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra v Bruselu a Anežky Bartlové, šéfredaktorky časopisu a webu Artalk. Kulturní program v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie je dle organizátorů velmi bohatý. Nepůsobí ale kvůli tomu příliš chaoticky? A komu je vlastně určen? Má oslovit bruselské úředníky, nebo veřejnost? Má smysl provokovat jako před lety s Entropou? Co zatím nejvíce zaujalo?

25:10

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 25:39

Výběr týdne: kondice knižního trhu, popularita vinylových desek, dílo režiséra Francoise Truffauta

Saša Michailidis mluví s hosty o kondici knižního trhu před Vánoci, o současné nebývalé popularitě vinylových desek a hostování zahraničních režisérů na českém divadle. Připomněli jsme také představitele francouzské nové vlny, filmového režiséra Francoise Truffauta, jehož snímky jsou k vidění v rámci pražského programu Festivalu francouzského filmu.

Před dvěma dny 26:32

Truffaut v roli kritika pohřbil francouzskou kinematografii. Jako režisér rozpitvával vztahy

Saša Michailidis se ptá filmového historika a teoretika Davida Čeňka a překladatelky Anny Kareninové. Výběr tvorby představitele francouzské nové vlny a režiséra Francoise Truffauta je nyní k vidění v rámci pražského programu Festivalu francouzského filmu. Celoživotním leitmotivem jeho snímků jsou vztahy, manželské a milenecké příběhy a zápletky. Proč a jak je zobrazuje? V čem se odlišovali a o co se přeli Truffaut s Godardem?

Před třemi dny 25:35

Rej, Spáči. Zahraniční režiséry v českém divadle brzdí v rozletu i nedostatek financí, míní kritičky

Saša Michailidis se ptá divadelních publicistek a spolupracovnic Vltavy Jany Soprové a Marcely Magdové. Rej v činohře Národního divadla a Spáči v Divadle pod Palmovkou, tyto dvě inscenace, které měly nedávno premiéru, nastudovali v Praze francouzský režisér a rumunská režisérka. Proč tak málo u nás hostují zahraniční tvůrci a čím mohou prospět českému divadlu? Jaké zázemí jim mohou poskytnout české scény a hlavně které si to mohou dovolit?

Před čtyřmi dny 24:49

Vinyly jdou zase na dračku. Při jejich poslechu jde o emoci, rituál a lepší zvuk, myslí si sběratel

Saša Michailidis se ptá ředitele GZ Media Michala Štěrby, hudební publicistky a moderátorky Radia 1 Jany Kománkové a sběratele vinylů Petra Soukupa. Prodeje gramodesek zaznamenaly v Česku vloni velký meziroční nárůst, o vinyly je obrovský zájem po celém světě. Proč to tak je, když hudebnímu trhu dominují streamovací služby? Dokážou výrobci vinylů uspokojit současnou nebývalou poptávku? Co renesance vinylů znamená pro sběratele?

Před pěti dny 25:45

Malí knihkupci volají po pevné ceně knih. Podle Svazu to teď ale nejde

Saša Michailidis se ptá Anny Štičkové z platformy Knihex, která zastupuje malé nakladatele a knihkupce, a předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky. Před rokem trápil nakladatele nedostatek papíru a vysoké náklady na tisk publikací. Jaká je situace před letošními Vánocemi? Proč zůstává tahákem dětská literatura? Lze ještě zvrátit trend končících nezávislých knihkupectví, která přebírají řetězce? Jak by mohl knižnímu trhu pomoci stát?

Před týdnem 24:11

Výběr týdne: tvůrčí svoboda dnes, klimatičtí aktivisté v galeriích, etika v dokumentu

Saša Michailidis mluví s hosty o tom, co dnes znamenají pojmy jako svoboda slova a projevu a zda mohou umělci tvořit svobodně i 33 let po sametové revoluci. Ptáme se také na to, zda protesty aktivistů v galeriích mohou efektivně upozornit na problémy spojené s dopady klimatických změn. A nakolik důležité jsou pro autory a autorky dokumentů etické otázky, které je nutné při natáčení řešit například ve vztahu k protagonistům?

Před týdnem 26:06

Svoboda je pro studenty samozřejmostí, dnes řeší klima. Touha ozvat se zůstává

Saša Michailidis se ptá uměleckého šéfa Městských divadel pražských a pedagoga DAMU Michala Dočekala, a sociologa, politologa Ondřeje Císaře z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 17. listopadu to bude 33 let od sametové revoluce, slavíme státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Jak dnes vnímáme pojmy jako svoboda slova a projevu? Co pro umělce znamená svobodně tvořit? Jaká témata rezonují u studentů?

Před týdnem 23:59

Etika v dokumentární tvorbě je nezbytná. K protagonistům musím být fér, říká režisérka

Saša Michailidis se ptá dokumentaristky a režisérky filmové opery KaprKód Lucie Králové a Jana Motala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Nedávný mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě otevřel také téma etika v dokumentu. Jak zodpovědně přistupují tvůrci a tvůrkyně k těm, o kterých natáčejí a s nimiž pracují? Kde už začíná manipulace v dokumentární tvorbě?

Před týdnem 25:01

Zoufalá situace žádá zoufalé činy. Klimatičtí aktivisté umělecká díla nepoškodili, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá architektky, urbanistky a spisovatelky Anny Beaty Háblové, a umělkyně, studentky UMPRUM Denisy Langrové. Klimatičtí aktivisté a aktivistky se přilepují k mistrovským plátnům v galeriích, hází na ně bramborovou kaši, polévají je rajčatovou polévkou. Společnost podle nich dost neřeší opatření proti klimatickému kolapsu. Jsou takové akce vhodnou formou protestu? A nakolik aktivističtí jsou umělci v Česku? Proč se nyní na univerzitách stávkuje za klima?

Před 2 týdny 23:51

Výběr týdne: státní cena za literaturu, Vonnegut 100, pohádka na ústupu, architekti rádi soutěží

Saša Michailidis mluví s hosty o tom, za co by se měla udělovat státní cena za literaturu. Zajímalo nás také, jak se proměňuje žánr české filmové pohádky, k diskusi inspiroval Princ Mamánek. Americký spisovatel Kurt Vonnegut se narodil před sto lety, ve vltavské Četbě s hvězdičkou si můžete poslechnout jeho Snídani šampiónů. A proč máme v tuzemsku dvě velké architektonické soutěže, nedaly by se sloučit do jedné?