- Podcasty
- Česká NEJ

Poslechněte si podcast: Nejnákladnější zvíře na chov je lední medvěd. Částka na jeho krmení dosahuje až 600 korun na den
Chov divokých zvířat v zoologických zahradách s sebou nese značné náklady, a z nich ty největší položky jsou za potravu. Například takový slon dokáže spořádat až 320 kilo rostlin denně. Ovšem nejnákladnější jedlík je lední medvěd.
Česká NEJ
Vojta Kotek představuje unikátní místa, události a osobnosti spojené s naší zemí.
Snědldítětikaši, Zabilpivo nebo Rádsetoulal. Znáte někoho s kuriózním českým příjmením?
Novák, Svoboda, Novotný nebo Dvořák – to jsou nejběžnější česká příjmení. Například Novákových žije v Česku přes 68 tisíc. Častá jsou také zvířecí příjmení.
Největším krajem je Středočeský kraj. Od ostatních se liší polohou kolem Prahy, která je sama krajem
Po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 dál dosluhovalo členění státu na původní kraje a teprve až od 1. ledna 2000 začala fungovat soustava 14 krajů tak, jak ji známe dnes.
Nejimpozantnějším skalním mostem je Pravčická brána. Jeho rozpětí je 26,5 metru
Pravčická brána leží v srdci Národního parku České Švýcarsko a její historie sahá až do druhohor. Zhruba před 90 miliony let, v pozdním období křídy, začalo z oblasti střední Evropy ustupovat moře a zůstaly po něm rozsáhlé pískovcové plošiny.
Nejvyšší kostelní věž najdete v Plzni. Původně kostel byl v roce 1993 povýšený na katedrálu
I když se Praze říká stověžatá, nejvyšší kostelní věž byste v ní hledali marně. Stojí totiž v Plzni. Věž katedrály svatého Bartoloměje je vysoká 102 metrů a vévodí tamnímu náměstí Republiky.
Unikáty z mramoru: Funkční housle o váze šest a půl kilogramů, kytara nebo reproduktor
Pražský sochař Jan Řeřicha má na svém kontě nevídané počiny, které vytvořil z tmavozeleného mramoru Verde Guatemala. Je autorem funkčních kamenných houslí o velikosti klasického hudebního nástroje.
Průkopníkem půjčování knih u nás byl frankfurtský rodák usazený v Praze
Česká republika se těší hezkému prvenství: má nejhustší síť veřejných knihoven na světě. Průkopníkem půjčování knih u nás byl frankfurtský rodák usazený v Praze, člen zednářské lóže, knihkupec Wolfgang Christian Gerle.
Největší ručně vyrobený model Prahy pochází z 19. století a na svědomí ho má Antonín Langweil
O tom, jak vypadalo historické jádro našeho hlavního města před 200 lety, nemusíme spekulovat, můžeme se přesvědčit na vlastní oči.
Roháč obecný je největší český brouk. Zajímavý je jeho životní cyklus
Největším českým, ale i evropským broukem je roháč obecný, latinsky lucanus cervus. Samečci roháče mohou dorůstat délky až 7,5 až výjimečně 9 centimetrů, samičky jsou menší.
Obří vybavení do obří kuchyně: šálek na 90 espress nebo pánvička, na které se dá tančit
Kdyby nějaká taková existovala, mohlo by jí nádobím vybavit pelhřimovské Muzeum rekordů. V jeho expozici narazíte třeba na porcelánový šálek, do kterého by se vešlo espresso pro 90 lidí.