- Podcasty
- Česká NEJ

Poslechněte si podcast: Dokázali byste nafouknout termofor? Potápěč Jiří Bartoška prokázal extrémní kapacitu plic
Jiří Bartoška, nikoliv herec a prezident karlovarského filmového festivalu, ale učitel a potápěč v jedné osobě, má plíce k pohledání.
Česká NEJ
Vojta Kotek představuje unikátní místa, události a osobnosti spojené s naší zemí.
Nejstarší lázeňské koflíky pocházejí z druhé poloviny 18. století. Sloužily i jako módní doplněk
Tuto nevšední sbírku najdeme v Lokti. Její základ položil na počátku 50. let minulého století známý karlovarský balneolog doktor Jaroslav Dolina.
Kdo u nás drží nejvíc vítězství ve Wimbledonu? V singlu je to dosud jediný Čech, ženy si vedly lépe
Nejvyšším soutěžním okruhem mužského i ženského tenisu je grandslam a jeho nejstarším turnajem je Wimbledon. Od roku 1877 se Češi na londýnských travnatých dvorcích několikrát dostali až do finálového zápasu a párkrát odcházeli z kurtu i vítězně.
Nejvyšší vodopád v České republice se řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky
Nejvyšší vodopád v České republice se řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy na potoce Pančava. Jeho výška je 148 metrů.
Nejvíc plyšáků pro dobrou věc. Mezi největšího plyšáka v České republice patřil svého času i Kuky
Doslova přeplyšákováno bylo 10. června 2011 na náměstí v Pelhřimově – městě rekordů. Při stejnojmenném festivalu se totiž podařilo kolem obřího čtyřmetrového plyšáka shromáždit nejvíc plyšáků menších. Šlo o rekord, ale také o dobrou věc.
Kodex Gigas je v dřevěných deskách potažených světlou kůží. Ďáblova bible váží 75 kilogramů
Největší rukopisně psaná kniha světa nazývaná Ďáblova bible nebo Kodex Gigas, se zrodila ve 13. století pravděpodobně v benediktinském klášteře v Podlažicích nedaleko východočeské Chrudimi.
První účast na olympijský hrách se datuje k roku 1900. Naši sportovci obsadili druhé a třetí místo
Na starověkých olympijských hrách, jejichž počátek se datuje až čtyři tisíce let před počátek našeho letopočtu, Češi pochopitelně nesoutěžili. Když se ale olympijská tradice koncem 19. století obnovila, bylo to velké lákadlo i pro tuzemské sportovce.
Unikátní ježci v kleci: Jeden váží téměř 50 kilogramů, jiný má klec vysokou pouhých 12 milimetrů
Hlavolam ježek v kleci je známý i těm, kteří Foglarovy Rychlé šípy nikdy nečetli ani neviděli. Pět rekordních hlavolamů najdete v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.
Svatební rekordy: Ano si řekli v hloubce téměř kilometr, další pár na vrcholu Křemešníku
Hned několik nej je možné spojit se vstupem do manželství. Dana Dáňová a důlní elektrikář Jaroslav Matúš si pro svůj sňatek vybrali vskutku netradiční místo – páté patro dolu ČSM ve Stonavě v ostravsko-karvinském revíru.
Tříbarevné semafory se objevily v roce 1918 v New Yorku a ovládaly se manuálně
Řízení silniční dopravy pomocí mechanické signalizace si poprvé vyzkoušeli v roce 1868 před londýnským parlamentem. Tamní semafor měl však pouze dvě barvy a musel ho obsluhovat strážník.