- Podcasty
- Česká NEJ

Poslechněte si podcast: Precizně vyřezávané legrační lžíce mají zápis v Guinessově knize. V kolekci nechybí lžíce pro kuřáky
I tak obyčejnou věc, jakou je polévková lžíce, lze ozvláštnit tak, že z toho může být i zápis do rekordmanských tabulek.
Česká NEJ
Vojta Kotek představuje unikátní místa, události a osobnosti spojené s naší zemí.
První jesle vznikly už v 19. století. Za jejich vznik vděčíme filantropce Marii Riegrové-Palacké
Prvopočátky organizované péče o nejmenší děti na našem území můžeme vystopovat v polovině 19. století ve velkých továrnách. Například Anežka Fürthová, manželka majitele sušické sirkárny, zařídila pro pracující ženy místnost, v níž mohly při příchodu do práce zanechat svoje děti v péči ošetřovatelek.
Nejhlubší propast je Hranická. Badatelé naměřili hloubku v roce 2022 přes půl kilometru
Hranický kras se může pyšnit nejen českým, ale dokonce světovým unikátem. Najdeme v něm totiž nejhlubší sladkovodní propast na Zemi. Jmenuje se Hranická a leží blízko Teplic nad Bečvou.
Nejstarší zoologická zahrada je ta v Liberci. Druhou světovou válku přežila ve zbídačeném stavu
První zoologickou zahradou na světě byla ta ve vídeňském Schönbrunnu. Ovšem za C. a k. monarchie vznikla i nejstarší zoo na našem území. Najdeme ji v Liberci.
Nejmladší ministrant je Patrik Müller. Poprvé stál u oltáře ve čtyřech letech
I když bude Patriku Müllerovi z Roudnice na Královéhradecku v roce 2025 teprve 12 let, ministroval při římskokatolických obřadech už na více než 140 různých místech a nejen v Čechách.
Největší mechanický betlém je na jihu Čech. Vidět tu můžete i biblické výjevy jako obřezání Ježíška
Krýzovy jesličky, zapsané i v Guinnessově knize rekordů, najdeme v Jindřichově Hradci. Tento největší lidový mechanický betlém nejen u nás, ale i na světě, zabírá plochu téměř 60 metrů čtverečních a je v něm bezmála 1400 figurek, z nichž 133 je pohyblivých.
Nejvyšší horou Česka je Sněžka. Nic na tom nemění fakt, že její vrchol už leží na území Polska
Asi každý obyvatel Česka ví, že Sněžka je nejvyšší horou Krkonoš i celé republiky. A nic na tom nemění fakt, že její vrchol už leží na území Polska. Až do roku 2014 se uváděla její oficiální výška 1602 metrů.
První pravidelné rádiové vysílání se na evropském kontinentu začalo ozývat z Československa
S takzvanou radiofonií se začalo experimentovat v druhém desetiletí 20. století. V roce 1922 pak ve Velké Británii vznikla společnost BBC, která začala nabízet každodenní vysílání pořadů.
Největší krasohled pochází z dílny Martina Titze. K vidění je v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Také se mu říká kaleidoskop. Tahle dříve velmi oblíbená hračka upadla svého času téměř v zapomnění. Pak ji ale doslova vykopalo ze země několik nadšenců.
Paukertovo lahůdkářství bylo vyhlášené. Na popud operního pěvce t vznikl i první obložený chlebíček
V září roku 1916 si osmadvacetiletý Jan Paukert se svou ženou Štěpánkou otevřeli nevelký, ale prvotřídně zařízený podnik na Národní – tehdy Ferdinandově – třídě, po níž s oblibou korzovala pražská smetánka.