Poklady minulosti
31. květen 2021

Poslechněte si podcast: Černou paní prý dodnes potkáte v ulicích noční Plzně

Víte, kdo byla Černá paní a jak je spojena s historií Plzně? Tuto postavu, ale i mnohé další, si můžete prohlédnout v Muzeu strašidel, pokud tedy máte pro strach uděláno.

03:47

Poklady minulosti

Vydává: Český rozhlas

Exponáty nebo chcete-li sbírkové předměty a další historicky významné cennosti…  v muzeích, galeriích, ale i na hradech či zámcích kolem některých z nich často projdeme bez povšimnutí či většího zájmu. Jaký je ale příběh těchto předmětů a čím jsou tak unikátní, že stojí za vystavení? Ty nejzajímavější podrobnosti se při běžné prohlídce dozvíme jen málokdy.

Web

Před čtyřmi dny 03:06

Před hradem Rabí přišel Jan Žižka o druhé oko. Dodnes to připomínají dělové koule

Hrad Rabí ve stejnojmenném městě v okrese Klatovy má velice zajímavou minulost. Nejznámější zdejší zajímavostí je pak zřejmě ta, která souvisí s dodnes na hradě vystavenými autentickými dělovými koulemi.

Před 2 týdny 03:27

Někdy šlapala sestra, jindy dentista. V Kolovči mají šlapací zubní vrtačku z počátku 20. století

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku mají tolik exponátů, až oči přecházejí. Mezi tematicky laděné expozice se řadí také ordinace dentisty, tedy odborníka na lidský chrup. Je tak možné tady spatřit nástroje a přístroje, s nimiž v té či oné podobě přijde v průběhu života do styku snad každý z nás.

27. srpen 2022 03:12

Kouření bylo dříve módní záležitostí. Z fajfky si rád pobafal i Jindřich Mošna

V Pamětní síni Jindřicha Mošny v Dobřívě je k vidění mnoho exponátů týkajících se tohoto slavného herce z doby počátků Národního divadla. Převážnou většinu tvoří různé dokumenty, písemnosti a fotografie. Najdeme zde ale také fajfku.

23. červen 2022 03:20

Panenka má lidské vlasy. Patřily zřejmě dívence, která zahynula v koncentračním táboře

Jedna z nejstarších panenek v Muzeu panenek v Purkyňově ulici v Plzni byla vyrobena roku 1890. Ačkoliv je stará více jak 130 let, je stále krásná. A to i když má za sebou poměrně strastiplnou minulost.

20. červen 2022 03:28

Nejcennějším místem celé synagogy je schránka na tóru

Pouze při vybraných židovských svátcích se otevírá schránka na tóru, která je k vidění v plzeňské Velké synagoze v sadech Pětatřicátníků.

3. červen 2022 03:32

Jak voní Karel IV. a jeho čtyři ženy? Nejen to se dozvíte v Klášteře Kladruby

Klášter Kladruby na Tachovsku nabízí návštěvníkům mnoho zajímavostí. Jednou z nich je i takzvaný Archiv vůní, který musel být z důvodu protikoronavirových opatření dva roky pro veřejnost uzavřen.

1. červen 2022 02:55

Jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě najdete v Aši

Seriál Poklady minulosti nás zavedl do ašského textilního muzea. Jeho stálá expozice je zaměřená na rozvoj řemesel a počátky textilního průmyslu v Aši.

4. květen 2022 02:55

Unikátní oltář z 18. století najdete v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku

Další díl seriálu Poklady minulosti nám představil iluzivní oltář z 18. století, který můžete najít v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří.

2. květen 2022 03:56

Z těchto UV aktivních minerálů se tvořila část vídeňského Prátru

Městské muzeum Horažďovice sídlící v prostorách zámku se může pochlubit zbrusu novou expozicí s názvem Myslí a kladivem. Součástí expozice je i takzvaná UV místnost, kterou si jistě oblíbí nejeden návštěvník. Vizuálně je totiž velice zajímavá.

24. duben 2022 03:43

Zbroj v barvě kovu? Původně bohatě malovaná přilba ze zámku Kozel možná dokazuje opak

Expozice i depozitář zámku Kozel ukrývají mnoho zajímavých předmětů. Tím nejstarším je však přilba pocházející pravděpodobně z 9.-10. století.